"Арабски питки"

  • 14 267
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 906
Днес реших да опитам тези „Арабски питки” :
Продукти:
500 г брашно
1 пакетче суха мая
1 с. л. захар
1 ч. л. сол
1 с. л. олио
олио за намазване
Приготвяне:
1. В купичка се сипва маята и половината захар, налива се малко вода и се оставя да шупне.
2. Брашното се пресява, добавя се останалата захар и солта и се разбърква. Изсипва се шупналата мая, налива се олиото и 1–1 1/2 ч. ч. хладка вода и се размесва. Полученото тесто се оставя да втаса около 10 минути и след това още веднъж се размесва.
3. От тестото се оформят топчета, които леко се набрашняват и се разточват на дискове с дебелина 0,5 см. Пекат се за кратко в намазана с олио тава при температура 240–250 градуса, като от време на време се обръщат (на 3–4 минути). Готовите питки се завиват в кърпа, за да омекнат.

Тази рецепта ми изглежда интересна. Аз правя подобни питки, но ги пека на скарата.
Някой опитвал ли е подобно нещо?

# 1
  • Мнения: 57
а дали могат да станат чеснови хлебчета по тази рецепта? newsm78

# 2
  • Мнения: 12 306
... Аз правя подобни питки, но ги пека на скарата.
Някой опитвал ли е подобно нещо?
Опитвала съм, но не съм правила. В ресторанта до нас правят такива на скара и ги водят пърленки, но на мен са ми малко странни, печени по този начин. Иначе мисля, че е същото, а в някоя от темите във форума стана дума за пърленки, изпечени на скара, не помня рецептата дали беше много различна от тази.

# 3
  • Мнения: 4 151
Тази рецепта я знам и често я правя.Отгоре обилно поръсвам питките със сусам и мак. thumbsup

# 4
  • Мнения: 3 647
 мерси нямаш си на идея от кога търся рецепта за арабски  хпяб
  bouquet

# 5
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Това е обикновено хлебно тесто. Ще станат и питки, но не са арабски. В арабските доколкото ми е известно няма мая.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 576
Незнам дали са оригинални арабски питки, но стават много вкусни.

# 7
  • Мнения: 1 608
Много интересни рецепти тази вечер във форума!
  bouquet

# 8
  • Мнения: 3 647
едно въпросче
за двупластовия арабски хляб някой може ли да ми даде рецепта?

# 9
  • Мнения: 1 906
Това е обикновено хлебно тесто. Ще станат и питки, но не са арабски. В арабските доколкото ми е известно няма мая.

Взех я от един сайт. Там така бяха написали  Rolling Eyes. Съжалявам, ако не е оригиналната рецепта.
Все пак се надявам да са ви харесали.

# 10
  • Мнения: 1 906
"Арабски питки"- друг вид:
Продукти:
5 ч.ч. брашно
1 кубче мая (2 пакетчета суха)
120 мл топла вода
100мл кисело мляко
5 с.л.сметана (високомаслено кисело мляко)
3 с.л.олио
2 жълтъка
1 ч.л. сол
2 скилидки чесън
1 ч.л.кимион
2 с.л. разтопено краве масло
Приготвяне:
1. Размийте маята, водата и част от брашното на кашичка и оставете в покрит съд за около 20 минути да шупне.
2. Прибавете останалото брашно, млякото, сметаната, олиото, жълтъците, солта, подправките и месете до получаването на жилаво тесто. Ако е необходимо, прибавете още брашно.
3. Разделете тестото на топчета и разточете на питки с диаметър 15-18 см.
4. Наредете питките в намазнена тава и намажете със смес от счукания чесън и кравето масло.
5. Печете питките до златисто в умерена (180 градуса) предварително загрята фурна (около 20-25 минути).
Готовите питки се изваждат и покриват с кърпа. Разрязват се с нож като джоб, като се отрязва едно “калпаче” и се пълнят с различни вкусотии - салати, фалафел и др.

# 11
  • Мнения: 3 647
Aрабски питки

Продукти:

400 г брашно
12 г прясна мая
или 4 г суха мая
2 с л олио или зехтин
1 ч л захар
200 мл топла вода

Приготвяне:

• Маята се разтваря в топлата вода и се прибавя захарта.
• Оставя се да шупне маята около 5-10 минути.
• Брашното се пресява на етапи и се омесва еластично тесто, като накрая се добавя солта и олиото.
• Тестото се меси най-малко 10 минути.
• Омесеното тесто се поставя в намаслена купа и се покрива.
• Оставя се да втаса около 1 час или докато тестото не увеличи обема си два пъти.
• Тестото се разделя на еднакви части (10 броя около 50-60 г всяка) и се оформя на топки.
• Поставят се в тава и се покриват и се оставят да "починат" около 1 час (трябва да се увеличат два пъти).
• Всяка топка се разточва на тънка питка с дебелина около 1 см.
• Пекат се в сух сгорещ тиган (най-добре чугунен).
• След появата на мехури се обръща (около 30-40 секунди на страна).
• Нареждат се в чиния и по желание се намазват с масло и се покриват.
Бележки:

** Могат да бъдат изпечени във фурната, предварително загрята на 250 С: поставят се в гореща тава и се пекат около 1 минута.
*** По желание може да се добави кимион, ким, кориандър или лют пипер в тестото.

Общи условия

Активация на акаунт