Вярно ли е, че детето трябва да се кръсти преди една или след три години???

  • 8 779
  • 56
  •   1
Отговори
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Чували ли сте за тази история, и дали е пак някакво суеверие или си е някаква църковна ... повеля. Не успяхме да го кръстим преди годинката и сега се чудим дали да чакаме до три или направо напролет да направим една кръщенка!!!  newsm78

# 1
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Е, това за първи път го чувам.

# 2
  • Мнения: 525
Аз съм го чувала и затова кръстихме детето преди рождения и ден. Имам много познати, които въпреки това поверие си кръщават децата и след 1-та годинка.
Обаче мисля, че това си е по-преценка на родителите и си го направете когато искате.                 

# 3
  • Мнения: 2 657
За първи път и аз го чувам това поверие Shocked

Направете си го,когато искате.

# 4
  • Мнения: 2 159
Е, това за първи път го чувам.
и аз newsm78

# 5
  • Мнения: 369
 Когато си бяхме в Бг, бяхме канени на кръщене.Понеже детето много плака, но все пак беше около годинка, можеше да се успокои. Та тогава попа каза, че затова било хубаво да се кръщават до годинка или след три. В първият случай нищо не разбират, а във вторият вече разбирали и  стояли мирно. Не мисля, че е свързано с поверие или канон.

А до каква възраст ги топят целите в купола или е по преценка на попа?  newsm78

# 6
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Да, обяснението на Писанка ми се струва логично.
Иначе според мен е някакво глупаво поверие, доста от нещата, които уж са по канон и свещениците ги чуват за първи път.

# 7
  • Мнения: 3 360
Не съм чувала ......... Wink

# 8
  • Варна
  • Мнения: 567
Поредната измишльотина!
Ако толкова те гложди, отиди в най-близката църква и питай попа. Така ще ти е спокойно.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 3 732
Пиши на лични на Дидка(точно така е ника), тя ще ти каже най-добре.

Но според мен това е нелепо. Няма логика да има интервал от 2 години, през които да не може да се кръщава.

# 10
  • Мнения: 151
И аз за първи път чувам за това поверие. Обяснението на Писанка ми се вижда логично, но всичко си е до дете. Ние кръстихме Вивиан това лято, беше на 1год.4мес., никой от църквата не ни е направил забележка или нещо подобно. Самата церемония беше много тържествена, а детето се държа блестящо. Е, разплака се като я потопиха в купела, но това според поверието било на хубаво, било на пари  Money

# 11
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Както знаете няма ден през годината, на който да не се кръщава, така че няма логика според мен това да е вярно.

# 12
  • Мнения: 858
и аз съм чувала че трябва до1г като се кръстело вече си имало ангел хранител ???         

# 13
  • Мнения: 24 467
Има едно много вярно правило- кога човек е истински вярващ, никога не е суеверен. От там- един християнин следва да кръсти детето си ако е истински християнин, т.е. да вярва истински и да познава религията си, в противен случай подобни мероприятия нямат смисъл. Нека си припомним, че ИИсус е кръстен след 30-та си година, т.е. вярата е и въпрос на свободен избор- на родителите и децата му. Ако родителите са истински християни те ще успеят да възпитат и децата си в такъв дух.
Що се отняса до правила в тази област- при православното християнство се има предвид, че първото тайнство, светото кръщене, се извършва над човека, който иска да стане член на Църквата Христова. За да може човек да приеме това тайнство, трябва да има вяра, да се разкае за греховете си и да пожелае да се присъедини към Христа, като това правило се отнася за хора, които до момента, до който са станали възрастни не са били кръстени.Това тайнство се извършва само веднъж и никога не се повтаря. То е духовно раждане. В книгата на Архимандрит д-р Серафим "Нашата вяра"- официално издание на БПЦ обаче се сочи, че: "Кръщенето е необходимо за всички хора от самото начало на техния живот. Затова се кръщават деца от най- ранната им възраст...". Няма канонично правило за точната възраст обаче, на която следва да стане това. Що се отнася до правилата, съчинени от разни хора, хора, непознаващи и неинтересуващи се от Новия завет вярващите не следва да слушат техните съвети относно религията. Кръщенето е религиозен обред, а джамбуре, което се организира според това, както ни изнася, както ни съветва поредната необразована баба /съжалявам, често на практика става така/ или позната.
Не смятам, че има смисъл от кръщене ако то ще бъде просто да се отбие номерът, ако не се прави с вяра от страна на родителите и кръстниците. То е просто безсмислено.
Разни поверия, нямащи нищо общо истинската религия и вяра са си чисти суеверия, които са антипод на Вярата.

# 14
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Права е Judy   кръщенето не бива да се прави за да се отбие номера,а родителите трябва да го искат!Възраст на която детето трябва да се кръсти-няма такава определена!
Pisanka   целите се потапят в купола според преценката на свещеника,зависи от възрастта на кръщавания ,по принцип цялото тяло е хубаво да се облее със светената вода

Общи условия

Активация на акаунт