За брокерите на недвижими имоти!!!

  • 3 718
  • 17
  •   1
Отговори
  • Тук и сега
  • Мнения: 325
Искам да ви питам имате ли представа как действат повечето фирми за недвижими имоти ако си си харесал жилище и искаш да го купиш. С моят съпруг си харесахме жилище от една агенция. Казаха ни, че ако искаме да го купим или дори само ако искаме да се видим с фирмата строител, трябва първо да дадем "стоп капаро" от порядъка на 300 евро. След това те ни го запазват между 3 и 5 дена, през които трябва да се видим със строителя, може да си водим и адвокат, ако искаме корекции, може да ги оправим заедно с него, а ако нещо случайно се откажем ни връщали капарото. Апартамента е на сравнително ниска цена. Брокерката първо ни каза, че започнало да се копае, но след като отидохме на мястото - видяхме, че няма дупка и започнат строеж. Казах им, че искам да разбера скроителната фирма, за да я провери адвоката, а те не искат да я кажат. Казват "като видите предварителния договор, тогава ще се запознаете със документите на строителя и всичко останало.Е, какво мислите?

# 1
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Принципно не съм запозната, но ако ви даде всички данни, а не сте подписали предварителен договор- как ще си гарантира, че няма да отидете директно при стоителя и да я прескочите? Предарителният договор би трябвало да е, че държите комисионната на агенцията в случай, че закупите точно определен апартамент.

# 2
  • София
  • Мнения: 167
Ако под "стоп капаро" се има предвид да депозирате обявата, то мога да кажа със сигурност, че това е много порочна практика с никаква правна обоснованост!
Повечето агенции и фирми наистина процедират така, но вие трябва да знаете, че рискувате да загубите тези пари, защото ако откажат да ви ги върнат, закона не може да ви защити. Доколкото съм запозната, в правото понятието депозиране на обявата не съществува. Що се отнася за капаро, мисля че то по смисъла си и според закона е сума, която пак не се връща при провал/отказ от сделка по вина на далия капарото. Обаче, нека по-компетентните от мен да кажат дали е точно така, защото аз не съм юрист!  Naughty
Редно е според мен да се консултирате с адвокат още отсега. Аз така бих посъпила. Нека адвоката ви да се разправя с адвоката или брокера на агенцията/строеителната фирма.
Не виждам какъв е проблема на агенцията и защо искат от вас пари, ако вие сте подписали с нея вече договор за посредничество?!  newsm78

# 3
  • Мнения: 10
Не е много коректно това за 300те евро и да ти кажа честно за първи път го чувам, а от 3 години съм в тази сфера долу-горе. Подписва се договор за поръчка преди да го видите, с който фирмите се застраховат да не ги "прескочите". Упоменава се имота, на който ще ви водят и се задължавате ако го купите да бъде, чрез фирмата която ви води, цената на имота и комисионната на брокера. Предварителният договор е друго нещо.. Разбирам ги, че не искат да ви срещнат със строителя, най-вероятно нямат изключителните права на обекта. Не ми харесва, че са ви излъгали, че е започнат строежа..
Бих ви посъветвала освен за строителя, да се поинтересувате и за агенцията, тяхна работа е да ви защитават интересите, ако не за друго, поне да си запазят реномето..
Ако мога да помогна някак пишете

# 4
  • Мнения: 1 134
1. Подписваш договор за  посредничество с Агенцията, в който подробно са изброени правата и задълженията на двете страни, сумата на комисионната и кога трябва да се заплати. Моят съвет е - 50% на предварителен договор, 50% - при изповядване пред Нотариус.
2. Агенцията насрочва среща за предв. договор, на когото задължително бъдете с юрист, който работи в сферата на недвижимите имоти.
3. Чак тогава давате т.нар капаро на строителя и съответно първите 50% от комисионната на Агенцията.

По - нататък юристът ви ще си свърши работата. Агенцията, ако е свястна - също.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 011
Коя е агенцията,ако не е тайна?Нещо много съмнителна работа.

# 6
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
И мен ме съмнява агенцията. И понеже имам известен опит, ще ти кажа, че не са ми искали пари досега за огледи и за спиране на обявата. Искат 2,5% от продажната цена, но при сключване на договор.

А иначе, че почти в 80% от случаите не дават точна информация е друг въпрос. Така губят и тяхното и мойто време. Например "пред Акт 15" = на липса на външни стени на псоледните етажи. Та така.

# 7
  • Мнения: 2 013
Аз на твое място бих почакала да се появят първите работници на строежа и бих ги питала коя е фирмата-строител и директно бих контактувала с тях.
До момента съм купила два апартамента така - виждам строежа, питам за строителната фирма и отивам на адреса й, където директно разговарям с тях. Вярно, че първият беше през 1998 г., а вторият - през 2002 г. Сега може и да са се променили нещата и навсякъде да има посредници.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 890
Здравейте,аз работя точно в строителна фирма и наистина е най-добре да се контактува директно.Едно че евентуалните клиенти се запознават с всички необходими документи,без да са задължени да плащат за това  #Crazy ,друго,че според начина на плащане могат да се правят различни отстъпки от цената на апартамента.Ако някой се интересува, ще се радвам да помогна !  Hug

Последна редакция: чт, 15 фев 2007, 10:18 от Mamma

# 9
  • Тук и сега
  • Мнения: 325
Фирмата се казва Консорциум Изток офис Кармен Агенция за недвижими имоти и туризъм лиценз 04714
Ако някой от вас има инфо или може да провери преди да с тигнем до адвоката, ще съм му благодарна. А, иначе днес говорих и с друга фирма за друг апартамент и брокерът ми каза и фирмата строител, и ми даде плановете, дори ми каза, че ще ме заведе до обекта, за да го видя. Е това е политика! Но все пак онази обява ме гложди, защото жилището ми харесва ooooh!

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Не се връзвай на прекалено ниски цени - обикновено има нещо нередно. А и за какво стоп капаро и предварителен договор говорят, след като не сте говорили със строителя и не сте видяли плановете и изобщо никакви документи. Че то може да не ви хареса имота. Щом не е започнат даже строежа, може още да нямат разрешително и изобщо и да не получат Thinking
Разбирам да искат стоп капаро ако сте решили да купувате жилището, но в момента нямате готовност да подпишете предварителен договор, на който се плаща цялото капаро, което е обикновено 10% от продажната цена +цялата или част от комисионната  и ви трябват 1-2-3 дена за да се подготвите.
MamaZ е описала много точно процедурата през която се минава. Всяко изменение или други суми, които ви искат бих нарекла измама и обирджийство.
А и искайте в предварителния договор да пише, че ако сделката се провали по вина на продавача, той ще трябва ви върне двойно капаро.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 011
Не съм чувала за такава фирма.Аз се доверявам само на "Адрес",там не искат такива неща като тази агенция.Жилището явно ти е харесало на скица,но лично аз не бих купила нищо ако няма още даже изкоп.

# 12
  • Мнения: 1 134
Не искам да обиждам никого, но имам преки впечатления от този т.нар. Консорциум Изток. Работят крайно непрофесионално, нямат юристи към агенциите си и т.н. и т.н.
По - добре намери друга агенция!  Peace

# 13
  • Мнения: 422
Не съм чувала за такава фирма.Аз се доверявам само на "Адрес",там не искат такива неща като тази агенция.Жилището явно ти е харесало на скица,но лично аз не бих купила нищо ако няма още даже изкоп.
Айде, мерси, за Адрес. Може да са ти свършили някаква работа, но на мен 2 пъти ми провалят сделка то4но заради некомпетентността на брокерите и безумните си посредни4ески договори . Ли4но мнение.

# 14
  • Мнения: 4 668
По големи измекяри и некадърници от АДРЕС трудно може да се намерят  Confused

По повод на тези - Консорциум Изток офис Кармен Агенция за недвижими имоти и туризъм лиценз 04714 ще ти дам информация от извора  Laughing , защото много добре знам за какво става въпрос . Бизнесът ми е свързан донякъде с недвижими имоти .

Въпросният консорциум , управителят на който познавам лично е обединил много агенции за недвижими имоти или по точно т нар. " домашни брокери " , т.е . хора без никакъв ценз или образование , повечето работещи от домовете си и т.н. То вече куцо и сакато взе да се прави на брокер  Close
Лиценза с който се опитват да ти замажат очите е лиценз на консорциума и то даден за туризъм , а не за недвижими имоти  Naughty и всъщност въобще не е техен .

Нямат никакво право да ти поставят такива условия . Единствено може да поискат от теб да подпишеш договор за посредничество и талон за оглед , но НЕ и да ти искат пари !!! Та ти не си видяла нищо , как ще оставиш пари на сляпо , да не купуваш котка в чувал  ?

Моят съвет е да се откажеш от там . Нещо не е читаво в цялата работа . А и евтините неща , обикновено не са съвсем истински ...
Ако имаш други въпроси - питай !

Общи условия

Активация на акаунт