Сватба,думи,питка?

  • 2 164
  • 3
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Бях пуснала тази тема и в Дом и Семейство, но никой не ми отговори, така че се надявам някой да се намери тук, който да знае нещо повече. Ще съм много благодарна.


В петък се женят познати холандци и церемониал майсторката реши да включи българският обичай с питката, меда и солта, с който свекървата посреща младото семейство. Много отдавна съм ходила на сватба и не си спомням какво точно се казва при този ритуал.

Дали някой би ми помогнал с думите?

А , когато се разделя питката да се види кой ще изхранва къщата, това същата питка ли е, като в началото или друга?

# 1
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Няма никакви думи при питката със солта и меда от свекървата.По-сокро са от водещия на сватбата.Той казва, давайки им от залче натопено със сол, че е символ на малко по-трудните моменти от тук нататък в бъдещия брачен живот, а меда  - време е да подсладим младото семейство, той е олицетворение на хубавите, приятните мигове които ще ги очакват от тук насетне, на всичко това което гостите им пожелават в този момент да се сбъдне.На кумовете се дава само от меда, като показател в това да спопомагат на младите да имат само хубави мигове.Просто зависи много от интерпретацията на водеция.В повечето случай се започва с даването на залъка от младоженеца - предполага се, че той трябва да носи по-тежкото бреме.Иначе най-важноот в този ритуал е, свекървата да лъже като подава залците т.е. подава хапка уж, пък я дръпва назад и така се казва кой е изъгания.
Питката за разчупване е друга.Тя трябва да е цяла т.е. да не е на парчета, топки или разни тем подобни.Обикновенно се прави голяма, тежка питка и много украсена отгоре.За да е пълна къщата.
Всичко това разбира се става с много смях и веселие!

Желая весела сватба!

Дано съм помогнала Peace
Да добавя - свекървата след като ги захрани младоженците ги хваща за ръцете и ги повежда към масата и ги настанява.Своеобразно казано ги приема и повежда по пътя!

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 13:14 от s_sunny

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Много ти благодаря!

# 3
  • Мнения: 109
Само да добавя, че тази пита за разчупване се прави(или донася) от кумата и младите я разчупват над главите си, застанали с гръб един към друг.Голяма веселба пада Joy
Дано им хареса и много, много щастие и любов  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт