Да осъдиш държавата...

  • 1 055
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 622

 Какво всъщност представлява този процес, за какво може да бъде осъдена и къде се води подобно дело? Как някой решава, че иска да съди Държавата? Не ми е ясно  Rolling Eyes

Чувала съм "Еди кой си, който осъди държавата за еди колко си лева..."  newsm78

# 1
  • Мнения: 2 229
Например медицинските сестри могат да съдят държавата, че не си е мръднала пръста да ги измъкне.
А парите, които осъдената държава плаща са от нашия джоб. Crazy

# 2
  • Мнения: 4 585
   Което според мен е неправилно. Мисля че вината трябва да се уточни индивидуално. Държавата това сме ние. Обезщетенията излизат от нашия джоб. Няма от къде другаде. Така излиза, че всички ние сме виновни за това, че кучета са изпохапали жена на ктадиона в София. А не фирмата, поела ангажимент да ги кастрира.

# 3
  • Мнения: 14 486
Досега това беше по Закона за отговорност на държавата за вреди причинени на граждани, сега е по Административно процесуалния кодекс. основно е за вреди, причинени от административни актове или за актове на органите на съдебната власт. Повечето които са били обвинени за престъпления и после оправдани осъждат държавата за това. друг вариант е ако например държавата не е издала акт за реституция по някой от реституционните закони и те е лишила от собственост - съдиш за обезщетение. Това са само някои примери. ако имаш конкретен казус следва да се прецени дали може да се съди държавата.
Друго за което може да си чула е осъждане на РБългария в европейския съд, не съм запозната в подробности, знам само че трябва да си изчерпал всички възможности които българската съдебна система ти дава.

# 4
  • Мнения: 14 486
    Така излиза, че всички ние сме виновни за това, че кучета са изпохапали жена на ктадиона в София. А не фирмата, поела ангажимент да ги кастрира.

Фирмата на която е възложено това би трябвало да е конституирана като страна в процеса и после държавата /конкретно в случая общината/ да си заведе регресен иск срещу нея или даже по същото дело да предяви обратен иск. Това обаче зависи от кмета - кметовете имат прекалено много власт по мое скромно мнение.

# 5
  • Мнения: 2 491
Ако наистина се интересуваш и ако имаш програмата АПИС, погледни в АПИС ПРАВО, там има описани някой от делата с които държавата е осъдена. Най-често турци или цигани съдят Държавата за лошо отношение към тях в затвора или нарушени права, чрез Европейския съд по правата на човека.
И повечето печелят Shocked

# 6
  • Мнения: 4 451
И аз не знам какъв е реда, но с все кеф бих я осъдила за един закон, който нарушава човешките ни права. Почти бях предприела крачката. Намерих си чудесен адвокат, който се занимава с такива дела, съди си държавата на поразия и все печели делата. Но до среща не стигнахме, отказах се, защото си намерих вратичка. Mr. Green

# 7
  • Мнения: 495
разбира се, че пак от нашите джобове излизат тези пари

# 8
  • Мнения: 374
Досега това беше по Закона за отговорност на държавата за вреди причинени на граждани.

И все още е. Само, че вече се нарича Закон за отговорността на държавата и общините за вреди.

# 9
  • Мнения: 5 622
Питането ми е по принцип, макар и да е продиктувано от конкретен повод....

И все пак ми беше интересно как и къде се завежда такова дело..... Явно си има адвокати, които се занимават с това  Peace

Жалко е това, което казвате, че най-вече цигани съдят държавата и печелят....Вярно е и те са хора, но...определено ме е яд как те си знаят правата, а ние не............

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Не е вярно че само цигани съдят държават. Баща ми има дело заведено в Стразбург по повод тавана на пенсиите. Пенсията която по закон той трябва да получава към момента е над 1000 лв. Държавата е сметнала веднъж, че за 30 годишния му трудов стаж при първа категория труд ще му отдържа определен размер осигуровки, но когато идва време да си върне тези натрупвания под формата на пенсия, също с закон ги ограничава с тавана на пенсиите който в момента е 450 лв.
Вярно е че има специализирани адвоката в тази област, ако някой се интересува на лични мога да дам информация, макар че адвоката който води делото на баща ми има доста медийни изяви точно по този подов.

Общи условия

Активация на акаунт