Формула за изчисляване на калориите

  • 8 697
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 593
Като гледам има доста мами, които се интересуват от диети. Самата аз бях трупнала 20 кг. след раждането и кърменето и доста неща изчетох в нета миналата година. Затова реших да пусна тази тема. Смятам, че ще е полезна за всички, които смятат да започват диета. Така ще се ориентират колко калории трябва да приемат и с колко да ограничат, за да свалят. Ето формулата:
Първо определяме RMR. Най-общо-това е енергията, която трябва на тялото, за да поддържа основните жизнени функции. Изчислява се така:
RMR=(9,99 * теглото в кг) + (6,25 * ръста в сантиметри) - (4,92 * броя на годините ни) - 161
Един трик - обърнете калкулатора на компютъра от менюто View от режим Standart в режим Scientific и карайте по реда, в който съм написала. Другия начин е да изчислие отделните суми - 9,99 * теглото в кг, после - 6,25 * ръста в сантиметри и т.н., да си ги запишете и накрая да извършите дейностите.
Като изчислите RMR, умножавате с коефициенти съответно:
1,56 - за лека физическа активност, 1,64 - за средна и 1,82 - за тежка и получавате дневния енергоразход.
Пример - жена тежаща 50 кг, висока 1,60 м., на 30 г. със средно ниво активност:
(9,99*50) + (6,25*160) - (4,92*30) - 161 = 1190,9 * 1,64 = 1953,08 кал. дневен енергоразход. Ако тя ограничи енерго приема с 500 кал., на ден трябва да приема 1450 кал.
Оттук нататък може да решите с колко калории да ограничите енергоприхода, за да постигнете отслабване. Не е желателно да падате под 1200 кал на ден, за да не премине организма ви в защитен режим. Защитния режим се е изградил в годините на еволюция. Когато организма се почувства застрашен да не боде унищожен от глад, започва да пести енергоразхода най-грубо казано.
Още нещо - за да свалите килограм мазнини, трябва да изгорите 7700 кал. Т.е. - ако ограничите приема на калории с 500 на ден, ще свалите килограм мазнини за две седмици. По принцип бързото сваляне е на вода и мускулна тъкан.
Надявам се да съм ви била полезна, постарах се да бъда максимално подробна. Ако имате въпроси, питайте. Желая успех на всички отслабващи! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 114
Много полезна инфо
А има ли някъде нещо като таблица, която да съдържа инфо за това в какво количество храна колко калории се съдържат?
Напр. 100гр пилешко месо= 100 калории...нещо такова?

# 2
  • Мнения: 496
Стеф,
Мога да ти дам на английски. Ще ти свърши ли работа?

# 3
  • Мнения: 114
Да, много ще ти бъда благодарна Grinning

# 4
  • Мнения: 496
Само да се прибера вкъщи, че още съм на работа. Базите са много богати и освен калории дават инфо за мазнини, въглехидрати, белтъчини, витамини и минерали.

# 5
  • Мнения: 114
Ок, благодаря ти!

# 6
  • Мнения: 5 593
Цитат на: stefi
Много полезна инфо
А има ли някъде нещо като таблица, която да съдържа инфо за това в какво количество храна колко калории се съдържат?
Напр. 100гр пилешко месо= 100 калории...нещо такова?


На български:
http://www.bb-team.org/nutrition/000197.php
http://healthyfood.info.bg/Calculators.html
На английски:
http://www.calorieking.com/foods/

# 7

Общи условия

Активация на акаунт