Как се запалихте по ЕБХ и други естествени неща?

  • 2 017
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Здравейте, мами. Разглеждам кърменето, носенето на бебето на ръце, спането заедно с бебето, стремеж към вагинално раждане, особено след секцио, и поддържането на естествена бебешка хигиена /ЕБХ/ като типични проявления на майчин "героизъм". Адмирирам такива усилия. В този дух, ще споделите ли как се запалихте по ЕБХ и други естествени неща... Аз не съм сигурна откъде точно ми идва настройката, далеч назад във времето, но сякаш неслучайно попадам на постинги за "естествените неща в майчинството", които поддържат ентусиазма ми. Забелязвам, че все повече от вас са спечелени за каузата. Разкажете кое и как ви спечели!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На мен всичко това не ми се вижда никакъв героизъм. Въпрос на вътрешно усещане е - и когато така чувстваш нещата, няма нищо геройско в това, че действаш както смяташ за правилно. Геройство е това, което направи Зъхи (за незапознатите - не е фен на кърменето, тая работа не й доставяше удоволствие и не беше 100% убедена, че е най-доброто - но кърми малко над 1г, за да може да даде на Ема всеки възможен шанс срещу алергиите). За останалите, които действат водени от вътрешно убеждение, си е просто удовлетворение и удоволствие Grinning
За себе си мога да кажа, че някак инстинктивно съм усещала, че колкото едно нещо е по-близо до естествените природни закони, толкова е по-добро. Оттам винаги съм искала да си родя нормално и да кърмя. Вече покрай кърменето и безкрайното четене около него започнах много по-осъзнато да навързвам нещата и да имам не само инстинктивното усещане, а и реално разбиране за механизмите и защо всъщност е по-добре нещата да вървят по естествения начин (конкретно за раждането и кърменето), оттам лесно идват и останалите елементи около отглеждането.
А това, което споменаваш - че винаги ти се набиват на очи точно нещата, от които имаш нужда, за да поддържаш ентусиазма и убеждението си, е точно така Grinning Когато човек има вътрешната нагласа, някак подсъзнателно му се набиват в очи нещата, за които мисли - когато сме бременни или искаме да забременеем, навсякъде по улиците виждаме бременни жени, защото възприятията ни са изострени на тази вълна Grinning
Така че - добре дошла в отбора Hug

# 2
  • Мнения: 462
На мен всичко това не ми се вижда никакъв героизъм.
И на мен така Heart Eyes.

Даже напротив - всички тези неща неимоверно много ми улесняват живота.

Конкретно за мен как стигнах до информацията:
Отглеждах сина ми по стандартната бг-схема и нещо все не ми се вързваше. Давах му пюрета и каши от малък и имахме голям зор с храненето. Опитвах се да го уча да спи в неговото легло и едно-две събуждания на нощ се оказваха за мен ужасно изморяващи. Бях изтощена и неудовлетворена.

Още когато забременях с Хриси започнах да чета за кърменето в бг-сайтовете. Това кърмене на поискване обясняваше толкова добре как трябва да се правят нещата и защо със Сашето са ни се появявали всички тези трудности и ми се виждаше така естествено и нормално. Когато родих Хриси започнах усърдно да чета кърмаческата библиотека от форума. Тя се будеше по много пъти на нощ и си спомням как казвах: "Нека да спи отделно, за да ни е спокойно и на двете и да се наспим!", а мъжът ми я бута в ръцете ми и вика: "Вземи я  - така и двете ще се наспите!". Но продължавах да чувствам някакво неудовлетворение, та нали навсякъде ми беше натяквано, че така не бива. За моя огромна радост ми попадна статията на д-р Сиърс за съвместния сън (пак от кърмаческия форум), която просто ме обля с вълна на спокойствие и убеденост, че така правя най-доброто за детето си. Може би, ако малката не беше толкова чувствителна и нямаше толкова силни потребности не бих стигнала до всички тези истини, свързани с отглеждането на бебе. Но сега съм й безкрайно благодарна за това. Попаднах на книгата на Лидлоф и тази на д-р Сиърс. Те, като че ли изкараха наяве нещата, които вече интуитивно усещах. Всичко това просто иделано се връзваше, беше и научно обяснено.
Бях удивена как е възможно носенето на бебето по цял ден не само да не ми тежи, а напротив - контактък с малкото човече ме зареждаше със страхотна енергия.

За ЕБХ научих за първи път от линковете на Ludmil. Но ми се виждаше странно. Започнах собствено проучване по въпроса. Оказа се, че Цареградская (основателка на център Рожана, от където са преведени повечето статии в кърмаческата библиотека) също говори за нуждата на новороденото бебе да бъде изхождано, също така попаднах на положителни коментари на д-р Сиърс и на Лидлоф (а нали те за мен вече бяха важни като автори), както и на Ла Лече Лидер от 20-години. Също силен тласък ми даде това, че аз на практика виждах около себе си майки, които си водят бебенцата без памперси. Личния пример наистина е от съществено значение, особено когато е от някой, който вече харесваш и уважаваш. И така исках да споделя някак си и с вас и го направих като преведох статията "За изхождането, закаляването и кърменето на поискване". Също така четох и книгата на Ингрид Бауер "Жизнь без подгузника!Нежная мудрость естественной гигиены малышей." (така е преведено заглавието на руски) и аз го преведох като Естествена Бебешка Хигиена (ЕБХ), което вече и стана разпространено сред нас. Да използвам случая да се изтъкна, де Party!

А за вагиналното ми раждане след секцио мотивът е друг. С риск съвсем да ми стане дълъг постинга давам един цитат от разказа, който написах за това "Едно секцио, едно вагинално раждане и... още нещо":

Но си казвах: „Трябва да опитам!” Знаех, че ако поне не опитам и изпусна тази възможност може да съжалявам цял живот. Представих си се години напред, поглеждайки назад – имала съм предоставена възможност, а съм я загърбила само защото за момента това ми се е видяло по-лесното. В такива моменти осъзнавам, че има неща, които не могат да бъдат измерени нито с пари, нито с отделено време, нито с изпитана болка. Има неща по пътя ни, които не бива да изпускаме, защото подминем ли ги ще съжаляваме цял живот и ще се питаме: „А какво ли би било, ако...???” и никога няма да можем да си отговорим на този въпрос. Ето от това се изплаших най-много. И реших – ще направя всичко каквото мога, а да става каквото ще.

Уф, май стана дългичко... А исках да кажа колко е лесно!!!
Преди подписът ми беше "Лесно и красиво е да се кърми", постепенно усетих, че това се отнася за всичко естествено, което успяваме да приложим на практика, така и промених подписа си на този, който виждате.

Забелязвам, че все повече от вас са спечелени за каузата.
Наистина, направо и аз съм удивена! Изглежда просто повечето мами са се скатавали досега. И аз давам доказателство на думите ти:

до привържениците на естествените неща в майчинството
създаване на подфорум и сайт насочен към естественото майчинство

Последна редакция: нд, 11 фев 2007, 19:01 от Поли.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 392
По скоро егоизъм, отколкото героизъм Simple Smile
Естествените неща са измислени от природата и това ги прави естествени и лесни.
Родих нормално, защото моят лекар ме убеди, че така ще се възстановя много по-лесно и безболезнено и така преодолях страха от раждането, което беше основният ми мотив за секцио.
Кърмих, защото ми беше много по-лесно, отколкото цялата организация по преваряване, стерилизиране и т.н. в началото, когато бебето е много малко.
Това за естествената бебешка хигиена го чувам за пръв път и нямам представ какво включва, но всичко, което ми звучи разумно го приемам. Има и някои неща, които истински ме разсмиват, но като цяло нещата, които звучат разумно са добре дошли в отглеждането на детето ми.

# 4
  • Мнения: 3 161
Естествените неща затова са такива - защото са измислени да са лесни, не е въпрос на героизъм. Ето например, да не си бръснеш краката също е естествено  и лесно, и скоро надявам се ще стане и модно  Mr. Green. Преди време имах идея да се направи имиджова кампания с готини модели с небръснати крака. Толкова са ни промили мозъците, че даже като отиваме да раждаме, се притесняваме от космите си.

Чудесно е, че изведнъж се намериха толкова много поддръжници на естествените неща (според мен до голяма степен това е влиянието на Кърмаческия форум, от който излязоха вече много изпечени кърмачки. Както отбелязва и Maria.St в идентичната си тема, нещата често вървят за ръка, макар и не всички вкупом. По-скоро, става дума за family resemblances - има определен кръг от елементи, които се проявяват в чертите на членовете на едно семейство, само че един взема определен брой черти, друг - други, един с един не са еднакви, но някак странно си приличат.

Хубаво е също, че за разлика от преди година-две, никой не ни напада и осмива, както често се случваше с кърмачките в началото. Даже никой още не е споменал думата секта! Но все пак добре е да имаме едно наум - опасността дебне зад ъгъла, особено пък ако се забравим или пък помислим, че с нещо сме изключителни, невероятни, че сме по-истински от "неестествените".

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ето например, да не си бръснеш краката също е естествено  и лесно, и скоро надявам се ще стане и модно  Mr. Green. Преди време имах идея да се направи имиджова кампания с готини модели с небръснати крака. Толкова са ни промили мозъците, че даже като отиваме да раждаме, се притесняваме от космите си.
Е моят ентусиазъм определено не стига дотам Laughing Никак даже не се притеснявам от космите си - просто предпочитам гладки крака, по-красиво ми изглеждат. И това няма много общо с насаждането на стереотип(колкото и да е силно) - ако имахме достатъчно косми, така че да се образува нормална космена покривка както е при животните, щеше да е друго и обезкосмяването щеше да изглежда нелепо и гротескно (както е при бръснато куче например). Само че при човека космите по тялото (с изкл на коса, вежди, мигли, мишници и половата област) са рудиментарни вече - отмират по естествен път, защото отдавна са загубили функцията си - и съответно не изглеждат нито естествено, нито естетично, а просто не на място.
А за други местенца предпочитам да са ми голички по чисто сексуални причини Blush (поне за нашето семейство сексуалният елемент в това е много силен - иначе имам един приятел, който откровено предпочита жените в максимално натурален вид на конкретните местенца, така че хора и вкусове всякакви Laughing).

# 6
  • Мнения: 3 506
За тоя аспект на естествените неща не се бях сетила Laughing Hedra, я бързо сега да казваш - що космите на веждите примерно да са по-важни от тези на краката? И ако няма насаждане на стереотип, защо повечето жени предпочитат гладки крака само, а не и гладки ръце примерно? Уф, аман от тия косми Mr. Green Рудиментарни, рудиментарни, ами не вземат съвсем да изчезнат, или пък да се смени модата - може да се насочи към гърдите на мъжете примерно, те също са рудиментарни Mr. Green

На въпроса, както писах съвсем наскоро - аз се запалих вследствие на преживени неволи с неестествените неща - раждане, кърмене, лекарства. Нещата едно по едно се навързаха - покрай кърменето прочетох за носенето на бебето и спането в едно легло; покрай разни здравни теми - за ваксините и т.н. Но една приятелка ми насочи мислите и в друга насока - че човек все пак трябва да има нещо заложено, защото някои хора въпреки проблемите, не стигат до същите заключения...

Във всички случаи обаче не бих нарекла склонността си към естествените неща героизъм, за мен героизъм е примерно 7 пъти дневно да миеш и стерилизираш шишета и биберони, да вариш вода, да я охлаждаш, чудейки се дали не е по-топла или по-студена от необходимото, да бъркаш мляко, да се терзаеш коя е по-подходящата формула - дали тази, от която бебето има запек или другата, от която има диария.............

# 7
  • Мнения: 1 947
...Във всички случаи обаче не бих нарекла склонността си към естествените неща героизъм, за мен героизъм е
примерно 7 пъти дневно да миеш и стерилизираш шишета и биберони, да вариш вода, да я охлаждаш, чудейки
се дали не е по-топла или по-студена от необходимото, да бъркаш мляко, да се терзаеш коя е по-подходящата
формула - дали тази, от която бебето има запек или другата, от която има диария.............
   Анджък! Laughing Laughing Laughing Ето за това съм си мислела аз - че не искам да действам на принципа
"Защо да ми е лесно, когато може да ми е трудно". Искам да ми е лесно и приятно, затова и
ми е такова. Нямам излишни нерви и ... пари, честно казано. Embarassed

# 8
  • Мнения: 3 161
И това няма много общо с насаждането на стереотип (колкото и да е силно) - ако имахме достатъчно косми, така че да се образува нормална космена покривка както е при животните, щеше да е друго и обезкосмяването щеше да изглежда нелепо и гротескно (както е при бръснато куче например). Само че при човека космите по тялото (с изкл на коса, вежди, мигли, мишници и половата област) са рудиментарни вече - отмират по естествен път, защото отдавна са загубили функцията си - и съответно не изглеждат нито естествено, нито естетично, а просто не на място.

Аха, значи женските косми са рудиментарни и неестетични, а при мъжете, понеже така и така са повече, са си вид нормална космена покривка, както е при животните и не пречат на естетиката? Maria.St, ми то модата вече се е сменила - има сега едни метро екземпляри, дето точно гърдите си епилират, за останалите области не знам.

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За тоя аспект на естествените неща не се бях сетила Laughing Hedra, я бързо сега да казваш - що космите на веждите примерно да са по-важни от тези на краката?
Защото пазят да не влизат неща в очите - създават нещо като покривче и отклоняват стичаща се от челото пот и т.н. На краката биха имали само функцията топлозапазване, която е отпаднала предвид почти постоянното носене на дрехи.
А тенденциите и при мъжете са към обезкосмяване - и на гърдите, и на краката, което обаче не върви към нормалните неща. Защото с окосмяването има и други моменти, чисто хормонални - при мъжете буйната растителност се отъждествява с добри нива на тестостерон, което е полов признак. При жените - обратното, силното окосмяване е признак за хормонално неравновесие и съответно възможни проблеми с репродуктивната функция, т.е. е нормално подсъзнателно да се възприема като непривлекателно. Така че нещата далеч не опират само до културен момент.

# 10
  • Мнения: 3 506
Не че съм защитничка на космите  Mr. Green, все пак и на мен ми е насаден същия стереотип, ама все си мисля, че ако бяха толкова ненужни, щяха да изчезнат досега, както са изчезнали примерно опашките (това, разбира се, ако изобщо приемем теорията на Дарвин, на която аз лично не съм фен, меко казано)... Любовта към голичкото е изцяло въпрос на култура... Съвсем друга тема е каква е нормалната степен на окосмяване на различните части на тялото и дали излишъка не се дължи на количеството хормони, което поглъщаме с някои храни например...

А за мъжките гърди, имах предвид, че от гледна точка на еволюцията са излишни като цяло, не само космите  Laughing

# 11
  • Мнения: 3 161
Силното окосмяване при жените сигурно наистина свидетелства за хормонални проблеми, но такова има при малък % от жените. А нормалното окосмяване, което се среща при повечето жени и с което така отчаяно се борим, едва ли може да е признак за репродуктивни проблеми.

Апропо, моят мъж няма нищо против лекото окосмяване и в младините ми ме убеждаваше да не си почвам краката, че после няма спиране (е не го послушах, понеже знам как реагират останалите на подобно нещо). Но пък много се дразни на червените точки по краката на жените, които се получават след епилация.

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не че съм защитничка на космите  Mr. Green, все пак и на мен ми е насаден същия стереотип, ама все си мисля, че ако бяха толкова ненужни, щяха да изчезнат досега, както са изчезнали примерно опашките (това, разбира се, ако изобщо приемем теорията на Дарвин, на която аз лично не съм фен, меко казано)... Любовта към голичкото е изцяло въпрос на култура... Съвсем друга тема е каква е нормалната степен на окосмяване на различните части на тялото и дали излишъка не се дължи на количеството хормони, което поглъщаме с някои храни например...

А за мъжките гърди, имах предвид, че от гледна точка на еволюцията са излишни като цяло, не само космите  Laughing
Ами те на практика изчезват - постепенно и неумолимо, все пак ние виждаме само настоящият момент на развитието им, което не значи, че процесът е спрял. Човешкият род е спрял да скача по дърветата (за което опашката би му вършила работа) значително по-отдавна, отколкото да носи дрехи Laughing Има си и раси, които почти нямат окосмяване по тялото (монголоидната раса, също американските индианци и т.н.).
Иначе теорията на Дарвин е едно - а теорията за еволюцията е нещо доста по-различно и подплатено със солидно повечко доказателства на всяко едно ниво, като се започне от генетичното и се върви нагоре.
Относно гърдите при мъжете - мъжът и жената не са различен вид същества, а принадлежат към един и същи вид и ембрионът е нещо като матрица, която може да стане както мъжка, така и женска в зависимост от това какви хормони ще се включат. Половото диференциране при ембриона идва на доста по-късен етап в сравнение с оформянето на първичната пъпка на млечната жлеза и зърното - чак след определен етап започва диференцирането по пол и съответно се включват гените, които определят дали даден признак ще се развие или ще отпадне (на това му викат `икономичен дизайн`, да не се хаби природата да измисля две, като може да тръгне от едно и да го модифицира). Да не забравяме все пак и факта, че първоначално това, което днес наричаме млечна жлеза, се е формирало на базата на други съществуващи жлези с външна секреция (вероятно подобни на мастните, на мускусните и потните) и трофичната му функция е дошла на доста по-късен етап. Между другото яйчниците и тестисите също възникват като еднакви и за двата пола полови жлези с първични родоначални размножителни клетки в началото на развитието на ембриона и чак на по-късен етап се диференцират като мъжки и женски. Биология, какво да я правиш Laughing

# 13
  • Мнения: 2 821
Приемам кърменето и вагиналното раждане като най-естествените неща в майчинството. Предстои ми второ, надявам се нормално раждане, въпреки наличните притеснения за осъществяването му и се надявам силно да кърмя дори и по-дълго от първия път. Виж гледането на бебе без памперс малко ме притеснява..не отивам чак до там, но приветствам тези, които имат търпението да го правят. Не съм спала с бебето, защото не съм го намирала за необходимо..не съм ползвала и слинг, ако това имаш предвид под носене на ръце.

# 14
  • Мнения: 3 506
Биология, какво да я правиш Laughing

И ние сме я чували таз наука да ти кажа  Simple Smile Сега остава да кажеш и че Дарвин не е основоположник на Теорията за еволюцията, а последната не е комбинация на дарвинизма с Мендел и още няколко теории. Относно доказателствата в нейна подкрепа, и тук можем доста да поспорим, според мен има доста повече за Сътворението (макар и двете да не се изключват напълно), ама много се отклонихме от темата...

По повод изчезването на космите vs. изчезването на опашката, топлоизолацията съвсем не е единствената функция на първите. Има няколко други (превенция на ухапвания от насекоми, на слънчево изгаряне, тактилна функция и др.), и продължавам да твърдя, че ако бяха излишни, би следвало да изчезнат досега според въпросната теория. Няма единно становище нито за възникването, нито за функциите, нито за изчезването на космите. Ако приемем, че са изчезнали заради дрехите, тогава как това е най-изразено при монголоидите и индианците, които са назад в носенето на дрехи по отношение на европейците. Моето мнение е, че космите не са рудиментарни, а просто е предвидено да ги има по тялото в някакво количество. Всичко останало е стереотип, който при това е по-скоро при жените (т.е. мъжете не ги вълнува този въпрос толкова, колкото ние си мислим).

В исторически план, съвсем права си, че виждаме само настоящата картинка. Всъщност привържениците на еволюционната теория дори не са сигурни дали изобщо някога хората са имали повече косми, отколкото сега, тъй като няма намерени останки от човеци с по-изразена космена покривка. Всичко е само догадки...

Между другото, щом яйчниците и тестисите могат да се диференцират като мъжки и женски, въпреки икономичния дизайн, що да не могат и млечните жлези Mr. Green

Съжалявам за офф-а, ама много ми стана смешна тая тема с космите Laughing

Общи условия

Активация на акаунт