Мартеници- идеи, изработване

  • 164 479
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 810
Давайте идеи за мартеници- време не остана!

Аз лично се старя да изработя сама, поне повече от половината, че какта раздава на всички приятелки.
Тази година още не съм започнала, но е време.

Нека тук споделяме идеи, показваме намерени в нет- а и вече направени от нас или някой друг.

# 1
  • Мнения: 679
И аз  мислех да пусна такава тема, но ти ме изпревари. Все още нищо не съм направила, но скоро ще се включа с осъществени идеи.

# 2
  • Мнения: 8 505
Харесвам най-обикновените шнурчета,които се връзват на китката,такива и подарявам.
Ето няколко сайта,в които има сполучливи неща:

http://nik-bg.com/catalogue2.php
http://www.martenici-tania.com/zakichene1.htm
http://free.hit.bg/martenici/malki/Untitled-1.htm
http://www.martenitsa.dabg.net/

Това също е свежо:

# 3
  • Мнения: 6 461
Харесвам най-обикновените шнурчета,които се връзват на китката,такива и подарявам.
Peace
Аз също правя такива .... Wink
Купувам за децата мартенички с играчки.

http://www.babamartabg.com/

# 4
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз досега все купувах, но знае ли човек. За Коледа ме запалихте и си направих някои нещица, може и мартенички да сплета. Ще следя с интерес

# 5
  • Мнения: 3 810
Браво момичета!  bouquet
Нямах време да разгледам всичко- използвам погодата за разходки.
Но пък се запасих с конци, купих и едни пайети- квадратчета пък да видим.
Имам от миналата година гердани от всичко по 1 лв, които също може да влязат в употреба.

# 6
  • Мнения: 6 472
Всяка години правим мартинчки с дечурлигата Grinning  Тази мисля да не прави изключение. Днес ще ходя до магазин Слънчоглед. Там имаше разни интересни нещица, които могат да се включат в мартеничкоправенето Grinning Имаше мънички пендарчета, някакви чушлета в бяло и червено, много интересни дървени и керамични мъниста, а също така и малки дървени фигурки от сорта на детелинки, калинки, патета и т.н подходящи за детските мартенички.

# 7
  • София
  • Мнения: 361
Харесвам най-обикновените шнурчета,които се връзват на китката,такива и подарявам.
Peace

# 8
  • Мнения: 1 608
запис.

# 9
  • Мнения: 883
Супер! Много се радвам за темата. Не е никак рано. По книжарниците вече има много мартенички. Записвам се с интерес и с каквото мога ще помагам.

# 10
# 11
  • Мнения: 6 039
Всяка години правим мартинчки с дечурлигата Grinning  Тази мисля да не прави изключение. Днес ще ходя до магазин Слънчоглед. Там имаше разни интересни нещица, които могат да се включат в мартеничкоправенето Grinning Имаше мънички пендарчета, някакви чушлета в бяло и червено, много интересни дървени и керамични мъниста, а също така и малки дървени фигурки от сорта на детелинки, калинки, патета и т.н подходящи за детските мартенички.

и аз смятам така да направя, дано не си остана само с намеренията Sick

# 12
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
И аз си правя от 2-3 години.. май е време и тази година да се захващам. Правя само за ръката, защото такива  харесвам

# 13
  • Мнения: 6 472
Вчера посетих Слънчоглед и си накупавахме материал, очаквайте вкючване от утре Mr. Green За съжаление дървените калинки и листенца бяха свършили Sad Обещаха за другата седвимица и ще взема пак да ги посетя Laughing

# 14
  • Мнения: 1 014
И аз смятам да направя нещо, сама тази година. Още не съм мислила какво точно, пък и няма много време...

# 15
  • Мнения: 1 014
Който умее да плете на една кука, може да направи много красиви мартенички.

# 16
  • Мнения: 679
Имам вече готова продукция. Направих детските гривнички. Миналата година нямах много време и купих готови шнурчета, нарязах ги и сложих по едно мънисто за стягане. Сега реших да се постара повече и направих глинени кръгчета, които нацапах с темперни бои и лак. Шнурчетата са различни, защото ми омръзва, ако плета едно и също.

Опаковала съм две мартенички от камарката с прозрачно фолио, но не е съвсем сполучливо. Другото, което ми хрумва, е да режа найлон и да лепя отзад с тиксо. Ще се радвам и на други идеи.

С тази "мартеница-гигант" украсявам вкъщи


А това е едно от любимите ми прости моделчета

# 17
  • Мнения: 9 903
Ати - ръкопляскам с две ръце за мартеницата-гигант!

# 18
  • Мнения: 2 270
момичета дайте някаква идея-как да направя мартеница с име/не мога да плета/.Трябва да е голяма и да служи по скоро за украса на дом/за известно време разбира се-докато видят щъркел
/

# 19
  • Мнения: 6 039
Ати - Браво! Много са хубави, доста старание си вложила.......

# 20
  • Мнения: 883
Ати, браво! Оригинално фрумвани с глинените мъниста. Поздравления от сърце!

# 21
  • Мнения: 3 810
Ати, супер са мартениците.

А глината каква е? Ние имаме една вкъщи, но не се ли чупи?

# 22
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476


гривничка


За опаковане ползвам малки целофанови пликченца, в магазините за найлонови торбички си намерих - питате - пликчета за мартеници - продават ги по 500 бр за няколко лева, не помня вече.

# 23
  • Мнения: 679
mimi_kir, купувам глина от Оffice1. В червено-бяла опаковка е. Доволна съм от здравината й. Преди време бях купила една българска, която се оказа пълен боклук.

ani69, а бродира ли ти се? Хрумва ми, че можеш да избродираш буквите с червен конец върху бяла панама и после да украсиш с усукани конци или пискюли. А за най-лесно може да разпечаташ и изрежеш хартиени буквички, да ги нанижеш като гирлянд и от двете страни да пуснеш по един пискюл.

firebird, първото моделче много ми хареса

Последна редакция: пн, 12 фев 2007, 17:01 от Ати

# 24
  • Мнения: 531
Ати, пак си №1! Peace
И ние с дъщеря ми се каним да ползваме глина или тесто, но да видим кога...Аз имам намерение тази година да опитам да ушия
и да щамповам разни зооморфни вариации-ако станат, ще ги покажа.












# 25
  • Мнения: 3 810
Eто от мен 2 гривнички и 2 герданчета(цветето още си няма връвка, но това е най- лесната работа)







Всичко е на 1 кука.

# 26
  • Мнения: 9 903
и аз като mimi_kir на 1 кука; това са първите, следващите ще бъдат по-добри, надявам се:

# 27
  • Мнения: 3 810
тити, интересно ми е топчетата как се плетат?

Много добре  стоят на черен фон...

Последна редакция: вт, 13 фев 2007, 17:25 от mimi_kir

# 28
  • София
  • Мнения: 642
Браво, момичета, много сте добри!
И аз от утре започвам да творя. Само дето не мога да плета, но ще посетя някой магазин за разни "джвъчки". Дано ми дойде музата... newsm78 Давайте още идеи, моля!  baby_neutral

# 29
  • Мнения: 9 903
тити, интересно ми е топчетата как се плетат?


на принципа на пъпчиците - изплиташ три бримки синджир и с куката бодеш за нисък пълнеж където свариш. Е, и въртиш в една посока топчето, за да приема кръгла форма.

# 30
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Страхотни неща, момичета, браво!
Аз тази година не знам дали ще мога да правя, но ще се опитам да изровя снимките на мартеничките, които имам, поне вдъхновение да ви донесат.

# 31
  • Мнения: 679
mimi_kir, тити, много хубави неща сте направили! Стана ми интересна техниката на плетене на топчетата. Задължително ще я пробвам. mimi, ти гривничка ли ще направиш с цветето? Оплетох подобни цветенца и се чудя какво точно да ги направя.

А тази Пенда я направих за дъщеря си. А като си свърши работата на мартеница, ще я превърнем в кукла за игра.

# 32
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Ати, мартиничката - кукла епросто Супер!!!
Уникална, не съм виждала такава Peace

# 33
  • Мнения: 3 810
Еееее, това беше....утрепа рибата

Мойте са много елементарни по разбираеми причини- трябва ми бройка.... Embarassed

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 09:01 от mimi_kir

# 34
  • Мнения: 641
Запалихте ме  Hug!

Браво!!! Много красиви мартеници, страхотни идеи!

А Пенда е прелестна. Поздравления, Ати!

Моите са гривнички на една кука, сега "почивам", че само на цветя са ми в главата, чакам някоя друга идея да ми дойде Laughing.

За сега толкова Grinning:






# 35
  • Мнения: 531
Ох, толкова съм припряна, че вместо да покажа нови идеи аз изрових архивни.

Това е моето момиченце, което с много любов изработих за дъщеря си преди 4 години и още го пазя.Е, не е хубава като на Ати, но е за тези, които обичат иглата повече от куката.

Традиционно използвам възли, които бабите ни са плетяли за престилките си и правя гривни, на които закачам разни жвъчки като тази.

Предлагам и схеми за желаещите да опитат.Това е засега.Ще се постарая да покажа и нови произведения.

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 20:53 от sof

# 36
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Ето какво успях да изровя от миналата година, снимките са малко лоши, понеже са снимани с лентов апарат и са сканирани, но пък може да се добие някаква представа все пак - ето тук: http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=4337&AlbumId=86629

# 37
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Соф, благодаря за схемата за възлите.  bouquet Ще се възползвам

# 38
  • Мнения: 883
Палечка, много ми хареса тази, която е като синджир. Как става? И тези момиченца са простоооо...   Peace супер!
Аз знам една много лесна плетка с възли. Лесна и бърза. Само трябва да измисля как да ви я обесня... Но утре ще пробвам със серия от снимки.

# 39
  • Мнения: 4 392
Момичета, чудесни мартенички сте сътворили!  bouquet
Аз какво чакам още?! Embarassed

# 40
  • Мнения: 3 810

Ами чакаше да мине 14 февруари Wink

микки, подобни възли има и в книжките за макраме.
Така като гледам- всички знаят къде са- посещавали са темата поне веднъж...

# 41
  • Мнения: 641
dididi Grinning, синджирче от 6-7 въздушни бримки затваряш в кръгче, след това плетеш 12-13 "нисък пълнеж". За по-лесни първо изплетох червените (примерно, нямям спомен може и белите да са били) халкички и съединявах с белите... уф, как го обясних #Crazy...
Броят на бримките зависи от дебелината на конеца и ефекта който искаш да постигнеш Grinning.

# 42
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Мими, аз така и предположих, ама нали е по-лесно някой да ти ги даде почти наготово Heart Eyes

# 43
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Аз като за начало днес си купих конци. Вече имам няколко идеи, остава да ги реализирам.

# 44
  • Мнения: 3 050
...а също така и малки дървени фигурки от сорта на детелинки, калинки, патета и т.н подходящи за детските мартенички.
а колко струват-и как ги използва... newsm78

# 45
  • Мнения: 6 472
Вчера купих детелинки с калинка на тях по 50 ст бройката. Освен това взех някакви дребни дървени пиленца, които също бяха на такава цена.

# 46
  • Мнения: 3 050
ще чакам с нетърпение да покажеш какво си сътворила Hug
а когато имам време ще се разходя да си купя и аз Peace  Grinning

# 47
  • Мнения: 3 810
Ох, май снимането е по- трудно от правенето...малката дърпа... :ooooh:1, 2, 3:



Тази я плете каката 4.:


микки:
1. от плетеницата на соф
2. http://www.esnips.com/doc/75bd6760-010b-4041-b5a3-ed8ca1fc7dd0/m0043-(2)
3. http://www.esnips.com/doc/6d74f8a9-9ff5-457a-87ea-1fc04a63f272/m0025-(2)
4. http://www.esnips.com/doc/274bb89d-9b03-498b-a080-8e653dce803f/m0036-(2)

Друго си е наготово! Wink

# 48
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Мими, стават страхотно, обаче пробвах просто възлите с друга прежда, нямам бяла и червена. Ако можеше наготово някой да отиде да ми я купи Wink

# 49
  • Мнения: 9 903
мими кир, много са хубави. Всички ли са връзвани? Май не мога да се оправя с това пусто макраме и това си е.......

# 50
  • Мнения: 3 810
тити , всички са макрамяни. С последното(4.) със сигурност ще се справиш. Калина е на 8г. Само го започнах и помогнах за топчетата.

# 51
  • Мнения: 4 392
mimi_kir , страхотни са ти мартеничките. И Калина е голяма майсторка! Heart Eyes
Аз си намерих тук едно кълбо с червена прежда Heart Eyes и утре се мятам. Laughing Но май е много тънка... Thinking

# 52
  • Мнения: 1 873
Запис.
Преди години бях правила нестандартни мартенички от различни цветове и текстури прежди, мъниста и джувки разни.Идеята беше малко като гривните от цветя, които носят абитиорентките / дано стане ясно  Embarassed/.Съжалявам, че не съм запазила, за да ви покажа, но самата идея беше да имаш една фрапантна мартеница, а не 30 до лактите, както правихме... hahaha hahaha

# 53
момичета много хубави идейки, супер темичка. Мартениците ви са страхотни  smile3501. И аз започвам да правя. Напазарих си най- различни дрънкулки. по- късно ще се включа с моделите Grinning.

# 54
  • Мнения: 679
Още няколко моделчета от мен



# 55
# 56
  • Мнения: 531
Част от гривничките.За втората благодаря на Ати.имам и мои решения, но още не са готови.

Мартенички-възглавнички.само че трябваше да сложапо-дебел слой вата

Герданче за агънце

Косичник

# 57
  • Мнения: 3 810
Аууууу, супер са!!!
 Hug

# 58
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Днес си купих прежда и тези дни ще покажа и аз нещо.

# 59
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ето още мартеници:

http://snimka.bg/album.php?album_id=104426&photo=4

# 60
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Аз днес направих първата крачка в купуване на елементите - висулки за гривничките, а утре и връвчиците..

# 61
  • София
  • Мнения: 7 242
Ехо... Къде изчезнахте!? Баба Марта наближава Grinning. Страхотни неща сте натворили Peace. На мен обаче не ми идва музата и това е Confused
Купих си кука за плетене....но като дете съм плела само синджирче /и съм забравила как точно ставаше/. Предполагам, че ще е трудно, но дали можете да ми обясните?

# 62
  • Мнения: 1 608
Лекси, правиш примка от конеца после с куката през примката изваждаш останалия конец, бод след бод. Simple Smile
Виж тук - http://store2.data.bg/letiachtata/Rukodelie/Betty_Bar_Vyaz_kruchkom.djvu  17стр.

# 63
  • Мнения: 679
Лекси, ето и два сайта, в които много добре е показано:

http://www.webposidelki.ru/Vk1.htm#Виды_петель.%20начальная%20петля
http://knitting.east.ru/LessonsFrame.htm

sof, много са хубави мартеничките. Животинчетата много ми допаднаха, но сигурно са голяма играчка.

# 64
  • Мнения: 3 810
Лекси, мисля че с това ще се справиш:
http://i138.photobucket.com/albums/q268/mimi_kir/m1.jpg
Само синджирче е като се нанизват на конеца мъниста и през три бримки се включват в синджирчето заедно с конеца.

Успех!

Аз нещо зарязах мартениците, но следващите 3 дни се отдавам на тях.
Тези на соф изобщо няма и да се каня да ги правя- голяма играчка ми се виждат(синьото ти отива соф Mr. Green).
Но една кукличка от плат ще се пробвам да измайсторя...
Я дайте идеи за мартеница за малко момченце!
Да не може да я раздърпа за 1 час.
А соф ще си затвори очите, защото е за нейното...

# 65
  • София
  • Мнения: 7 242
Мерси Hug

# 66
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Момичета, аз съм готова с повечето си мартенички - не са нищо особено, но аз си ги харесвам, защото съм си ги правила сама...


# 67
  • Мнения: 641
mimi_kir, на една кука топче или гъбка, ако ти се прави нещо по-голямо, може и дрънкалка да стане Grinning (слагаш вътре едно от тези от шоколадово яйце и няколко зрънца в него).
Също може и гривничка а на краищата две малки топчета.

# 68
  • Мнения: 3 810
Палечка, мерси за идеите!  bouquet

Последна редакция: нд, 25 фев 2007, 16:41 от mimi_kir

# 69
  • Мнения: 531
Катядин, много са си хубави даже, то с мартениците не можем да правим открития-просто всяка от нас добавя по някой елемент.Джиджавките готови ли са или ги правиш от моделин?
Шитите мартеници стават неочаквано бързо, имам още идеи, но този тип са за малки деца и вече имам предостатъчно.

# 70
# 71
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Катядин, много са си хубави даже, то с мартениците не можем да правим открития-просто всяка от нас добавя по някой елемент.Джиджавките готови ли са или ги правиш от моделин?
Шитите мартеници стават неочаквано бързо, имам още идеи, но този тип са за малки деца и вече имам предостатъчно.

Благодаря ти!
готови елементи са обикновено по 10 - 20 ст. е бройката. Точно правех сметка, че една мартеничка излиза по 0,80-0,90 ст.

# 72
  • Габрово
  • Мнения: 366
  bouquet

# 73
  • Мнения: 3 927
Ето какво измислих и направих снощи за половин час. Не мога да плета на една кука, само синджир правя, но пък детето ми ще има две кукуригита на главата на Баба Марта:

http://www.bgphoto.net/photos/2105/o633081644729267500.jpg

и естествено съм изплела десетки мартенички-гривни за ръцете, пак само синджир-бод.

# 74
  • Мнения: 3 810
Ето тази сладка двойка ще виси на вратата ни:


А тази балеринка беше вдъхновена от кукличката на Ати...но не е така изпипана. И двете ми кукли много я харесаха:

Не се вижда добре е с 2 ката поли- бяла и червена и си е хванала бялата пола.
Обаче изоставам с графика, така че тичам да правя още мартеници

# 75
  • Мнения: 641
Нагледно мартеничка-дрънкалка Grinning, с половинки от яичицето за да не е толкова голяма:


И още няколко:



Пижо и Пенда Grinning


днес продължаваме...

# 76
  • Мнения: 531
Нагледно мартеничка-дрънкалка Grinning, с половинки от яичицето за да не е толкова голяма:
[img]http://images14.snimka.bg/002279200-big.jpg[/img
Мими, ей такава искам за Младен Mr. Green
Чудесни неща сте направили, момичета!
Аз вчера влязох в кварталното магазинче за сувенири и се разочаровах.С китайците не мога да се конкурирам!

# 77
  • Мнения: 9 903
аз пътувах и подарих всичките направени дотук мартенички.
Сега нямам, а вече не ми се правят дори за нас  ooooh!

# 78
  • Мнения: 2 035
Докато бебка спа и аз успях да сътворя няколко мартенички  Flutter
Ето да ги разгледате  Grinning

# 79
  • Мнения: 531
Докато бебка спа и аз успях да сътворя няколко мартенички  Flutter
Ето да ги разгледате  Grinning


Чудни са!
Честита Баба Марта на всички!
Днес дъщеря ми тръгна на училище с една торба мартеници, а аз си отдъхнах облекчено.

# 80
  • Мнения: 3 810
Честита Баба Марта на всички
мами със сръчни ръчички!

# 81
  • Мнения: 2 035
Честита Баба Марта! Да сте румени засмени, бели и червени   bouquet

sof, Благодаря! Blush

# 82
  • Мнения: 6 472
Честита Баба Марта!!!!!

Всичките ви мартенички са невероятно! Личи си, че сте вложили много труд, старание, фантазия и любов!

Аз не успях да направя всимко, което бях намислила и снощи се наложи набързо да попретупам нещата със серийно производство на мартенички за ръка Confused Тях няма да ви ги показвам, пускам снимки на някои от другите моделчета. Почват ето тук:
Не им търсете много кусори, защото са съвместно производство с голямата ми дъщеричка Grinning

# 83
  • Мнения: 531
Честита Баба Марта!!!!!



Аз не успях да направя всимко, което бях намислила и снощи се наложи набързо да попретупам нещата със серийно производство на мартенички за ръка Confused Тях няма да ви ги показвам, пускам снимки на някои от другите моделчета. Почват ето тук:
Не им търсете много кусори, защото са съвместно производство с голямата ми дъщеричка Grinning
Те просто нямат кусури!А време си нямала, защото течеше фотографският конкурс Laughing

# 84
  • Мнения: 1 873
Лулу мартеничките са страхотни!Браво и на щерката, даровита като майка си!   bouquet

# 85
  • Мнения: 85
Докато бебка спа и аз успях да сътворя няколко мартенички  Flutter
Ето да ги разгледате  Grinning


Много са красиви  bouquet  bouquet  bouquet.Как ми се иска да се науча така да плета newsm78

# 86
  • Мнения: 2 035
luluto, много са ти хубавки и оригинални мартеничките   bouquet

rosica_77, благодаря ти миличка и с удоволствие бих се опитала да ти обясня как става, ама като се знам колко съм добра в това най-много да те объркам още повече  Crazy Но нищо не ми пречи да се опитам разбира се  Grinning

Накатавам много конци бели и червени, разделям ги по цветове и ги слагам на кръст. Започваш от средата където се кръстоват двата цвята, но как точно и аз не мога да го опиша - целта е да се получи примка в която да вкараш друга примка от противоположния цвят и да затегнеш. След това в тая примка промушваш нова отново другия цвят и отново затягаш. Един вид постоянно примка в примка се получава  и това е фолософията....но като знам как обяснявам сигурно нищо не ми се разбира и изглежда сложно, а то не е  Blush
Аз случайно се сетих, че на времето си плетяхме едни кожени гривнички с тая плетка и реших да я използвам.
Дано да ми се разбира и да съм ти била полезна  Hug

# 87
  • Мнения: 531


[/quote]
Много са красиви  bouquet  bouquet  bouquet.Как ми се иска да се науча така да плета newsm78
[/quote]
rosica_77,върни се назад към първите страници,публикувала съм схема, мисля че е същата като на val_stef.

# 88
  • Мнения: 641
Не им търсете много кусори, защото са съвместно производство с голямата ми дъщеричка Grinning

Харесват ми, мнооого!

Много са красиви  и твоите, val_stef!

# 89
# 90
  • Мнения: 4 392
Какви мартеници, бе хора?
Вчера сложих мартеницата, а днес видях цъфнало дърво. То си е било цъфнало, още докато съм я плела! hahaha
Да я махам ли сега? Rolling Eyes

# 91
  • Мнения: 6 472
Аз ще си чакам щъркела Mr. Green

# 92
  • Мнения: 883
И аз чакам щъркела. Всяка година си нося мартениците до средата на април горе-долу. Но докато не видя щъркел - не махам мартениците.

Общи условия

Активация на акаунт