Случва ли се това в училището ви?

  • 973
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 493
Случва ли се в училището на Вашето дете да ви събират постоянно пари за нещо, като например - подмяна на дограма, поправка на покрив, подмяна на чиновете, нови столове, боя за класната стая, нова бяла дъска с маркери, пари за компютърна зала в училище и ......
Сега последното нещо е 10 лв от дете за нова настилка по пода.
Това нормално ли е? и при вас ли е така?
Детето ми учи в обикновенно общинско училище, знам че по - принцип общината трябва да ги плати тези неща, но ........................................

# 1
  • Мнения: 3 743
Не, при нас поне за това (за сега) не събират пари, но пък всяка седмица все нещо трябва да се плаща или купува - гипсови фигурки, снимки, календари, списания, олимпиади, преснимани тестове... Част от тези неща наистина са полезни, но доста от тях са си чист рекет Close Най-много се дразня като пристигнат с гипсовите фигури и ги попитат кой иска...ами то едно дете като си вземе и след него - всичките. А те първо не са никак евтини и ако не взема на детето (а те ги оцветяват в час), той няма какво да прави Crossing Arms
Та, по темата - да постоянно се събират за нещо пари Confused

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ами не.
Пердета им уши една майка, на техен съученик.
Сега събират от всяко дете по 1лв. за маркери, щото вече сме европейци  bowuu Sunglasses и пишат на бели дъски с черен маркер. За нищо друго до сега не си спомням да сме давали пари, освен в нач. на всяка учебната година по 10-ина лв.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 493
За маркерите - ЯСНО - те са консуматив и ние постоянно събираме по 1-2 лв за това.
Аз питам за суми над 10 лв - чиновете бяха по 17 лв от дете, дограмата - 10 лв и т.н.

# 4
  • Мнения: 2 792
 Да случва се, миналата година подменихме старите чинове с нови на всички начални класове, лятото се направи ремонт на канализацията, като за него една част от парите бяхо от общинския бюджет, а друга от родителите.
  Канализацията беше много стара и постоянно се запушваше и тоалетните буквално се наводняваха, общинската субсидия стигаше за ремонт само на два етажа, останалите два щяха да останат неуправени, което обезмисляше цялото начинание, тъй като  имаше нужда от цялостна подмяна. родителското настоятелство реши да се съберат парите за другите два етажа, за да има ефект от ремонта.
 В частност ние правихме ремонт на класната стая на Димана, в която ще бъде до края на четвърти клас, тъй като беше в окаяно състояние, последно беше ремонтирана преди 15-16 г.
  Не зависимо, че съм наясно, че това са неща, който би трябвало да бъдат осигурявани от общинския бюджет, нямам нищо против да финансирам подобни ремонти ако алтернативата е да се чака необходимия ремонт да влезе в  предвидения бюджет към съответната субсидия, като обикновено парите едва стигат за крайно належащите ремонти, камо ли пък за освежителните...

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не и не сме длъжни да даваме. Нашият директор е доста оправен - привлякъл е много спонсори(не родители), кандидатства по най-различни проекти (ФАР, САПАРТ и др.), печели ги и с тях оправи сградата - дограма, чинове, боя, техническо оборудване, закусвалня, физкултурен салон и сигурно има и други, които забравям.
Така сте ги научили, щом ги спонсорирате, те не търсят други източници.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 493
  В частност ние правихме ремонт на класната стая на Димана, в която ще бъде до края на четвърти клас, тъй като беше в окаяно състояние, последно беше ремонтирана преди 15-16 г.
 
В нашето училище децата сменят класната стая всяка учебна година. Впърви клас сложих ме щори и направихме ремонт на стаята щот всички мислех ме че това е стаята за децата ни , които ще учат там още 3 години, но на следващата година отидоха в друга стая и там сменях ме чинове, след това столове и т.н.
За това се оплаквам и се чудя дали на всякъде е така???

# 7
  • Мнения: 2 700
И при нас се събират пари, но сумите не са драстични. Миналата година купувахме пердета. Тази година платихме по 15 лв. за ремонт на стаята, в която ще бъдат догодина (останалите били финансирани от училището). Иначе консумативите се покриват от касата на класа - в началото на годината събрахме някакви дребни суми (стил 5 лв./дете или нещо такова), от които се бърка при нужда.
Като цяло нямам нищо против събиране на средства в разумни граници, защото видимо отпуснатите от държавата пари не стигат. По-добре е децата да имат по-прилични условия, за да ходят с по-голямо желание на училище. Казвам, обаче в разумни граници, защото конкретно при нас се наложи да доплащаме, а не да финансираме ремонтните дейности.

# 8
  • Мнения: 1 470
   Определено НЕ!!!Не че нещо рекламирам партия или...Но новият ни кмет направи ремонт на детските градини и училищата в района,и дори създаде спортен клуб-детски.От което естественно сме много доволни.За 3години човекът направи много повече за децата  от колкото старият за 8г.  bouquet  bouquet  bouquet

# 9
  • Мнения: 1 640
Чиновете,бюрата и боядисванетона класните стаи и коридорите -изцяло със средства,осигурени от Общината и спонсори.Ако родителите желаят,по своя и на даден учител преценка,се събират пари в дадения клас и се правят подобрения малки/примерно украса,пердета,нещо дребно/.Дъските,ремонт на тоалетни пак от бюджета.Маркер всяко дете си купува и си го носи всеки ден.Когато излезе на дъската да пише,ползва собствения си маркер.Учителят също си има свои маркери.Така е справедливо,нали?!
  Мисля,че при вас доста са се изсилили с исканията си,но явно им се налага.

# 10
  • Мнения: 165
И при нас е така,всяка година за първи срок по 10лв.на дете и вторият също,като всеки има право да знае къде отиват средствата

# 11
  • Мнения: 1 069
 Така е и при нас всеки срок по 10 лв спонсорство! Това е решено на ниво у-ще. От парите миналата година е закупен голям ксерокс за нуждите на у- щето, но въпреки това в началото на тази уч година, когато не всички учебници бяха пристигнали, се налагаше родителите да поемаме ангажимента да правим копия за всички деца от учебниците. Изобщо мошеническа работа! #2gunfire

# 12
  • Мнения: 535
Работя в училище, единствените неща, които децата трябва да поемат са маркерите са белите ни дъски(тоест всеки клас трябва да предостави маркер на съответния учител, когато имат час) и листи за копиране, когато се наложи да се копират класна, упражнения или нещо друго. Всичко останало си е за сметка на училището и се приема в годишния бюджет. Предлагам ти да се обърнеш към някакъв орган, може би към Просвета, за да говориш и да се информираш по тези въпроси, не смятам, че трябва да даваш такива пари #Crazy Sick

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Образованието в България е безплатно и всеки, който дава пари за обучение и ли свързано с това го прави изцяло доброволно. Никой не може да ви задължи да давате пари и няма право. Ако училището няма пари за маркери(в това се съмнявам) - няма да ползва такива.
Аз съм учител и в моето училище и в това на детето ми има маркери, дъски, листи за ксерокс и т.н. консумативи осигурени от училището. Значи може. Пак ще се повторя - така сте ги научили.

Общи условия

Активация на акаунт