Тютюнопушенето - наследствено ли е???

  • 1 049
  • 24
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 903
Здравейте.
Сигурно въпроса ми ще ви се стори малко глупав, но...
Отдавна си задавам въпроса дали тютюнопушенето има нещо общо с наследствеността.
Имам предвид - когато една майка пуши ( не по време на бременността, а по принцип), възпитава ли по този начин навици за пушене и у своите деца?

Питам само за майката, защото според мен повечето деца се възпитават в по-голяма степен от майките си и по-малко от бащите си.
 Като се замисля за своите познати, приятели и близки - май няма хора, чиито майки да се пушачки, а пък те да са непушачи.
 
Как е при вашите близки? Имате ли такива наблюдения?

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 515
Моите наблюдения са,че няма никаква връзка.Родителите на съпруга ми никога не са пушили,моите също,но ние и двамата пушехме по 2 кутии на ден.Аз,от 8 месеца съм ги отказала,но той продължава.

# 2
  • Мнения: 239
Моята пушеше, но и дадох да разбере, че детето ни наркоман няма да става и тя спря. Супер тъпо е да съсипваш живота на детето си защото на теб така ти е кеф. Именно заради това съм против осиновяването на деца от педераси.

# 3
  • Мнения: 1 425
Мисля, че не е наследствено, а по скоро е собствен избор. При мен например ситуацията е следната: Баща ми "пуши като кумин" в буквалния смисъл на думата. Майка ми не е пушила никога, аз и сестра ми също. Бях 7 клас, когато една вечер седнахма на масата, баща ми извади кутия цигари закупени от корекома, защото тогава вносни цигари имаше само там. Не помня как се казваха, но бяха в червена кутия, тъмни и дълги. И ми каза: "Запали цигарата, ако ти хареса не искам да се криеш по ъглите и да пушиш, аз лично ще ти купувам цигари" Странно нали  Mr. Green Но баща ми винаги е бил много точен.
Аз отказах, защото имах лош спомен с една съученичка, която така се задави с тютюнев дим, е само дето не пукна.
И от тази случка никога и не пропуших.... Но това е собствения ми избор.

# 4
  • Мнения: 46 489
Не, няма връзка.

# 5
  • Мнения: 2 212
Няма връзка и според мен, моите откакто се помня пушеха и двамата (от година само единия), а аз цигара не съм слагала дори в устата си. Т.е. нито е наследствено явно, нито съм възприела това като пример за подражание и слава Богу  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 416
Не е наследствено...

# 7
  • София
  • Мнения: 903
Моите наблюдения са,че няма никаква връзка.Родителите на съпруга ми никога не са пушили,моите също,но ние и двамата пушехме по 2 кутии на ден.Аз,от 8 месеца съм ги отказала,но той продължава.

Май трябва да направя едно уточнение. Въпроса ми е:  Има ли случай, в които МАЙКАТА да е пушачка, а децата й - не???

Иначе има много случаи, в които родителите са непушачи, а пък децата пушат. Или пък семейства, в които само БАЩАТА пуши, но децата - не. 
 В случая ме интересува по-скоро възпитателната роля на майката в това отношение.

Провокирана бях да пуна тая тема от едно изказване на едно дете ( или по-скоро тинейджър) на около 15-16 години на моя позната. Та ситуацията беше следната: бяхме се събрали в тях няколко жени. Влиза синът й, седа на масата и запалва цигара. Една от жените казва: "Ники, как не те е срам да пушиш пред майка ти?", а неговият отговор беше: "Защо да не пуша пред нея - тя да не би да не пуши пред мен? Тя така ме е научила". При което въпросната майка не можа нищо да каже и й стана много неудобно.  Та това беше идеята.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Определено има връзка и тя е явна. Мисля по "твоя" начин, tania28  и затова:
Тютюнопушенето е израз на ниска здравна култура!

# 9
  • Мнения: 7 723
Не, не е наследствено.
Но примера, който децата имат вкъщи оказва голямо значение  Thinking

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Майка ми пуши. Аз не, сестра ми -да. Не мисля, че е наследствено точно пушенето.

# 11
  • Мнения: 2 229
Не, не мисля че е наследствено. Но мисля че има влияние примерът - майка ми пуши и аз отчасти затова не пуша!
Според мен ако родителите ти са непушачи, даже има по-голяма е вероятността детето да пропуши, защото не вижда лошите страни...вижда само колко е "готино" от странични хора, приятели...но това си е мое мнение. Outta Joint И обратното като при мен пак важи за някои хора.

Малко излезе "Родители пушете, за да не пушат децата ви" ама айде. Grinning

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Наследствено е дотолкова, доколкото начинът на възпитание у дома влияе. Все пак е леко тъпо да проповядваш вредата от тютюнопушенето, докато от ъгъла на устата ти виси цигара...

Иначе наследствена (чисто физически) връзка може да има единствено, ако майката е пушела по време на бременност. Някакви изследвания съм чела в тази връзка, че подобно на наркотикозависимите бебетата се раждат с никотинов глад, който евентуално в младежка възраст може да се изроди в ранно пропушване.

Но освен чисто физическата страна, а слава Богу, сравнително малко майки пушат бременни, основно си остава домашното възпитание и личния пример.

И майка ми и баща ми пушат, редовно, по много. По-голямата ми сестра не стана пушач. Аз станах. Това е.

# 13
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
След като при хазарта и наркоманията има генетична предразположеност, защо не и при пушенето да е така? Разбира се, личният пример също е от значение, но във връзка с авторитета на родителите.

# 14
  • Мнения: 5 026
Мисля, че не  е!

Общи условия

Активация на акаунт