Проточен бойлер и вана?

  • 10 316
  • 29
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 10 825
Възможно ли е да се пълни нормално една стандартна вана с 12 kW проточен бойлер? Много ни се иска ако е възможно да избегнем заемането на половината мокро помещение от огромен и грозен бойлер. Днес консултантът в Технополис ни убеждаваше, че 12 kW бойлер на Stiebel Eltron ще свърши тази работа чудесно (дебита му е 10 л. в минута), но бих искала да се консултирам с някой притежаващ и ползващ такъв.

# 1
  • Мнения: 1 455
Нямам такъв,записвам се в темата.Мъжа ми иска да купиме,но разхода им е голям и още се услушваме.Предполагам много зависи и от налягането на водата.Ние с налягането нямаме проблем,но сметките ни са между 150,00 и 300,00-според сезона,та не знам с това чудо колко още ще се качат.

# 2
  • Мнения: 4 473
Не бих си купила проточен бойлер. Naughty Да напълниш цяла вана пък с такъв си е научна фантастика за мен (къпя се с гореща вода) ooooh!

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
Не бих си купила проточен бойлер. Naughty

Защо?
Никога не сме ползвали бойлер, винаги сме били с ТЕЦ, но за новата къща ще ни трябва. Изобщо не съм наясно с бойлерите Confused Какви са му недостатъците на проточния?

# 4
  • Мнения: 121
В бившата квартира на мъжа ми имаше проточен бойлер за топлата вода. Нямаше вана, а душ и не може да се оплачем. Водата беше с достатъчно налягане и нямаше проблеми с температурата й.

# 5
Вероятно "новите" неща за някои хора са  фантастика.Но нито проточните бойлери са новост , нито са "Научна" фантастика. Що се отнася до този консултант би трябвало да Ви каже някои особености относно проточния бойлер ,а именно:12 Кв  има по малък дебит,и ще е необходимо повече време за да напълни ваната. Второ: с тази мощност трудно се  захранват 2 консуматора едновременно- да речем банята и една  чешма в кухнята.Но 18 кв на  същата фирма върши перфектна работа.ПОЛЗВАМ ТАКЪВ от 4 години. Няма друг бойлер който да може да Ви напълни ваната, да си изкъпета децата, а след това и Вие и т. н. Освен това той харчи електроенергия само когато работи.Децата пълнят ваната 2 пъти седмично, плюс останалите разходи на топла вода...... е около 50-60 лв на месец за ток.Има обаче 2 условия- 1. трябва да имате достатъчно отпусната мощност, 2  - да имате предвид, че във водата не трябва да има мехурчета, които се появяват при чести ремонти или спиране на водата. Тогава е необходимо да се източи водата докато изчезнат мехурчетата. В противен случай изгарят нагревателите. В резюме -струва си.

# 6
  • София
  • Мнения: 10 825
Мерси за информацията partner! Този бойлер -  18 kW за трифазен ток ли е? Защото не съм сигурна, че при нас има възможност за трифазен ток. Трябва да го обсъдим все пак и със строителя. Ак пък има с такава мощност за норомален двуфазен ток ще бъде просто чудесно

# 7
  • Мнения: 292
Мерси за информацията partner! Този бойлер -  18 kW за трифазен ток ли е? Защото не съм сигурна, че при нас има възможност за трифазен ток. Трябва да го обсъдим все пак и със строителя. Ак пък има с такава мощност за норомален двуфазен ток ще бъде просто чудесно
Не е двуфазен, а еднофазен. Бойлери има на едно и трифазни захранвания, но не е това проблема, проблема е дали инсталацията ще има достатъчно мощност, особено както е в апартамент - инсталациите стандартно са 15 кВ примерно. Това няма да стигне.

# 8
Аз имам проточен бойлер на Дипломат  - 8 и половина kW. Върши идеална работа. Тече много гореща вода и  "отпускам" дебита на водата за охлаждане. Налягането е съвсем малко по-слабо от това на аТЕЦ-а. Разхода на тока не е много голям. Освен това, бойлера харчи ток само когато се ползва и то не на пълна мощност. Ако го пуснеш на пълна мощност, ще си ощавиш кожата  Simple Smile толкова гореща вода дава, следователно, само тогава харчи пълните 8.5 kW. Купих го за 130лв от ХИТ за профилактиката на топлата вода от ТЕЦ-а. И аз си мислех преди, че ще харчи като ламя, но бях приятно изненадана. Спокойно може да напълни ваната с гореща вода, е, може би съвсем малко по-бавно от топлата вода на ТЕЦ-а. Няма нужда от трифазен ток. Над тази мощност обаче - да. Тези, които са по-мощни от него и са на монофазен ток са много скъпи и не са разпространени. Много съм доволна от него.

# 9
  • Мнения: 6 039
така
понеже имам опит, може би отговорът ми ще ти е от полза

ние имаме такъв бойлер вече 3 години, малък красив, незабележим.
ваната ни е 90/180, доста голяам и широка
пълни се без проблем, даже можеш цял ден да я пълниш и изпразваш

но важно условие е токът да е 3 фазен, иначе по проект захранването на всеки един ап, което се отпуска от Енергото е около 9кв, да не те излъжа
така че задължително трябва да имате трифазен ток, иначе трябва да ползваш 6-7 кв бойлер, който обаче е с хладка вода

# 10
  • София
  • Мнения: 10 825
BobyB, правилно ли разбрах, че 18 kW е също монофазен (съжалявам за това,че преди това говорех за двуфазен, мислех че са такива Embarassed)

Ninicol, аз съм наясно, че проточните бойлери не харчат много. Направих едни сметки и ми е ясно, че даже са по-икономични от стандартните бойлери Wink Действително този бойлер, за който говоря - на Stiebel Eltron е доста по скъп от твоя на Дипломат, но 8 kW май ще са ни малко newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 10 825
Malennaр така се надявах да получа отговор като твоя Hug
Сега остава и строителя да каже, че няма проблем да се пусне  трифазен ток и ще бъда мноооого щастлива Grinning

# 12
  • Мнения: 6 039
и нашият е такъв - франски е Stiebel Eltron,
 сега се сещам за друг проблем който възникна, който е добре да проучиш, щом сте в строеж

ние живеем в центъра, където на мястото на нашата кооперация е имало малка двуетажна къща. сега има 20 апартамента и съответно тръбата, която е захранвала квартала си е една и съща. Живеем на 7 етаж, и в един момент се оказа, че няма достатъчно налягане и дебита идва слаб за бойлера. той от своя страна има защита и се изключва. Много лоша изнанада. Помислихме, че всичко е било напразно. Оказа се, че проблем имат и други съседи и извикахме фирма, която да ни монтира в подземния гараж един хидрофор и проблемът се реши.

надявам се да не ви се налага, но се сетих и реших, че е добра да те предупредя за възможни все пак проблеми
попитай и разпитай строителя

сметката ни за бойлера е не повече от 9лв на месец /на отделен електромер е и го следя/ като се има предвид, че гаражната врата на блока е свързана с нашия електромер, просто защото трябва 3-фазен ток. Всяка вечер пълня вана на Малена, вече повече от 2 години. Опредлено смятам че е по-икономично. Peace

# 13
BobyB, правилно ли разбрах, че 18 kW е също монофазен (съжалявам за това,че преди това говорех за двуфазен, мислех че са такива Embarassed)

Ninicol, аз съм наясно, че проточните бойлери не харчат много. Направих едни сметки и ми е ясно, че даже са по-икономични от стандартните бойлери Wink Действително този бойлер, за който говоря - на Stiebel Eltron е доста по скъп от твоя на Дипломат, но 8 kW май ще са ни малко newsm78

8 и половина киловата не е малко. И аз така си мислех в началото, даже се бях засилила да вземам  18 КВ, но като разбрах за трифазния ток, отделния електромер за него, разправиите с енергото и др. такива, направо се отказах. Взех го уж само за профиралактиката, но после видях, че е напълно нормален по мощност. Дори не го пускам на пълната мощност, че водата става прекалено гореща. Е, то може и да се регулира по желание, но е напълно достатъчен, просто като големите бойлери е. Наистина не очаквах, че българска стока може да е толкова добра.

# 14
18 Kw проточен бойлер е трифазен. По малките не могат да Ви осигурят нужният дебит за 2 консуматора едновременно. Ако някой ползва душа и се пусне същевременно топлата вода в кухнята този под душа остава на сухо. Това е.Ще Ви кажа за още един проблем- в случай ,че изгори нагревател не Ви мърдат 10-на дни докато го сменят,а понякога и повече.Поне така беше при мен със Stiebel. Иначе гаранцията му е 4 години,което не е зле. Въпреки някои от изброените недостатъци или изисквания,относно монтаж,експлоатация, технически изисквания за мощност,плюсовете на проточния бойлер са в повече,отколкотото на  другите и определено е за предпочитане.

Общи условия

Активация на акаунт