Кьде се води статистиката zа БГ?

  • 1 552
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 150
Искам да попитам Др.Сльнчева...  bouquet

При какви странични реакции от ваксини и кьде (инстанция) се сьобЩават zа да се води статистиката zа БГ?
Кой има достьп до таzи статистика,има ли онлайн достьп zа всеки,може ли да се иzискат данни и откьде?
Откога(година) педиатрите в БГ са дльжни да докладват zа странични реакции след ваксини? Каква статистика се е водила zа странични реакции преди да бьде наложено zадьлжителното докладване zа такива?

И последно.
В опита си  на педиатьр zа колко години и колко деца,които сте ваксинирала сте имали наблюдавани странични реакции от ваксини?Кои са били те и от кои ваксини?

Благодаря zа отговора предварително.  bouquet

# 1
Искам да попитам Др.Сльнчева...  bouquet

В опита си  на педиатьр zа колко години и колко деца,които сте ваксинирала сте имали наблюдавани странични реакции от ваксини?Кои са били те и от кои ваксини?

Благодаря zа отговора предварително.  bouquet


Това вече звучи като въпрос към лекар, а не към Гъгул: Вие какъв опит имате с ваксините които сте поставяла, имате ли случай(и) на тежки реакции за които предполагате/убедена сте че са от ваксината - колко често, какви реакции, кои ваксини

Отговора верятно изисква време, но и аз ще се радвам да го науча

Мерси 

# 2
  • Мнения: 5 760
При всяка по-тежка странична реакия е необходимо да се докладва в министерството на здравеопазването. Не се води статистика за леки странични реакции като температура  при ДТК или зачервяване на мястото на обождането. Не съм ваксинирвала много деца със стандартните ваксини по каса, но досега не съм имала усложнения и странични реакции. Всъшнос те реално не са и често срещани.

# 3
  • Мнения: 4 150
Цитат
При всяка по-тежка странична реакия е необходимо да се докладва в министерството на здравеопазването
Ще уточните ли,ако обичате какво имате пред вид "тежка странична реакция" както и колко досега сте имала?
Кьде са ви описани тежките странични реакции като списьк,по които следите дали се покриват с ваксината?Откьде е тоzи списьк и може ли да го видим тук скениран?

Кьде точно в Министерството/ОТДЕЛ се предава информацията?

За сьжаление не ми отговорихте напьлно на вьпросите... Sad

Кой има достьп до таzи статистика,има ли онлайн достьп zа всеки,може ли да се иzискат данни и откьде?


Откога(година) педиатрите в БГ са дльжни да докладват zа странични реакции след ваксини? Каква статистика се е водила zа странични реакции преди да бьде наложено zадьлжителното докладване zа такива?

Последното много ни интересува. Peace

И кьде се водят zаписите по вирусология и епидемична обстановка в БГ,кьдето да можем да прочетем какьв процент zаболели има от детски болести(Шарки,полио и тн) zа всяка година (статистика с регистрационен номер и дата),както и каква е ваксинационната покриваемост при zаболелите индивиди?

Благодаря  bouquet

# 4
  • Мнения: 263
Д-р Слънчева, отговорете, моля!!!  yes

# 5
  • Мнения: 4 150
Др.Сльнчева,мьлчанието ви може да се интерпретира не добре.
Бихте ли дала отговор на теzи толкова жиzнено важни и в сьЩото време елементарни вьпроси?
Би трябвало да zнаете точни отговори като практикуваЩ педиатьр,който има zадьлженията да се придьржа кьм zакона zа ваксинациите.

Благодаря от името на всички интересуваЩи се и очакваЩи отговора ви с нетьрпение.  bouquet

# 6
  • Мнения: 4 390
Д-р Слънчева не влиза всеки ден тук /пише го в правилата на този форум/,затова, моля ви, бъдете по-търпеливи. Peace

# 7
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Разбираем е интереса и тревогата ви отнасящи се до страничните реакции на ваксините.
Що се отнася до моят личен опит, макар, че не съм общопрактикуващ лекар съм правила ного ваксини както на здрави деца така и на недоносени и деца с проблеми лекувани в интензивно отделение. Лично аз не съм наблюдавала странични реакции, освен при едно от децата оформяне на уплътнение на мястото на инжекцията, което премина след поставяне на компресче за 4-5 дни.
Всичките ваксини в упътването имат описание на очакваните реакции.
Общопрактикуващите лекари са длъжни да съобщават в районните центрове по здравеопазване, ако имат серия от деца /3-4/ ваксинирани с един и същи номер и серия ваксина, при които се наблюдават единтични странични реакции- температура, зачервяване подуване на мястата на инжекцията или макар и лека форма на заболаването срещу която е ваксинато. За тежки странични реакции се приемат алергични реакции изискващи спешност или болнично лечение, както и развиване на болест с траини или временни симтоми на болестта срещу която е насочена ваксината. Всичко това се съобщава в МЗ. Води се статистика, но достъпа до нея мисля, че не е свободен За съжаление Confused

# 8
  • Мнения: 4 150
Много ви благодаря zа отговора,някои неЩа се иzясниха,но в сьЩото време породиха други вьпроси.

Вие каzвате,че при условие,че 3 или 4 деца имат една и сьЩа реакция от една и сьЩа ваксина,тогава следва сьобЩаване в районните центрове...
Оzначава ли,че ако само едно дете има такава реакция,то не се сьобЩава в района?
Кьде е формулирано в zакона zаЩо поне 3 деца с идентични реакции да се сьобЩават и иzобЩо предпоставките zа теzи докладвания?

СьЩо така zа да си направим точната характеристика zа БГ бихме искали да zнаем откога в БГ се води таzи статистика zа деца сьс странични реакции? Нужна ни е само годината да ни наzовете.
Докладвало ли се е zа странични реакции преди таzи година (която Ще наzовете)?

И последно,видях,че сте го пропуснала...ако ви е иzвестно като педиатьр,който лекува вкл. и инфекциоzни детски zаболявания...
Кьде се водят zаписите по вирусология и епидемична обстановка в БГ,кьдето да можем да прочетем какьв процент zаболели има от детски болести(Шарки,полио и тн) zа всяка година (статистика с регистрационен номер и дата),както и каква е ваксинационната покриваемост при zаболелите индивиди?

Много благодаря от името на всички интересуваЩи се от другия форум.  bouquet  bouquet


# 9
  • Мнения: 5 760
Здравейте отново! Статистика се води от момента на започване на ваксинирването по Имунизаионен календар а това значи повече от 30 год. За съжаление не мога да Ви посоча точното място където можете да потърсите информаия.
Аз лично съм участвала в две комисии за изясняване на случаи, при които се е търсило причина за влошеното състояние на дете след ваксинаиа. В комисията участваха републикански консултаии по детска неврология, епидемиолог, инфекионист, спеиалист в обласста на ваксините, микробиолог. Случаите се обсъждаха, соамо поради факта, че се подозираше ,че ваксината е причината за тово състояние, но не се доказа такава. Казвам Ви това, за да разберете, че действително много сериозно се подхожда към усложненията. А защо при повече от 3-4 случае едновременно. При ваксинирането задължително се записва номера на ваксината и датат на производство. Ако има зачестяване на случаи с услажнения от този партиден номер се прави изследване на ваксината. По принип 100% сигурност няма. Реакията на всеки организъм е индивидуална. При деа с аларгична предиспозиия може да се очаква някаква реакциа но не сериозна- евентуално повишаване на температурата за 24 часа или зачервяване на местат на инжекцията. Всички тези реакции са отбелязани в проспекта на ваксината. Съвременните ваксини, коита ги има и у нас са със значително подобрени качества и бактериите са обработени по начин, да не предизвикват болест или тежки реакции- алергичен шок болист или сериозно влошаване на състоянието на детето.
Не знам дали успях да Ви успокоя и да дам изчерпателен отговор на вашите въпроси. Мога само да Ви кажа, че по повод разболяването на две близначета от ваксинален полиомиелит  миналата година се направи проучване на случаите и се спря нулевият прием в родилнити домове при някои категории деца както от тази година по каса ще се закопува Имувакс полио.

Виждам, че се интересувате от статистиката по повод ваксините. Предлагам В и да пишете писмо до МЗ и да им зададете този въпрос.Надявам се ,че ще получите отговор.

# 10
  • Мнения: 4 150
Много ви благодаря zа иzчерпателния отговор и zа времето,което отделихте.  bouquet  bouquet

Само исках да добавя...Статистика на странични реакции в БГ се води от 2000 година.Дотогава не се е водила такава.Водила се е статистика на това колко деца се ваксинират и колко не.Странични реакции не са се регистрирали.Затова е трудно да се каже zа такьв период колко деца са имали странични реакции и какви точно.

При деца на 24 часа живот не може да се прецени zа сьжаление алергична предиспоzиция,освен ако не приемаме хипотетично анамнеzата на родителите.Но както писахте,всеки органиzьм е индивидуален и може да реагира раzлично,вьпреки генетичната си zаложба.

И последно...ако можете да ми отговорите само с да или не,zа по лесно.

Чреz Ваксиниране на едно zдраво дете се цели предиzвикване на леко zаболяване с цел добиване на имунитет.т.е. "раzболяване" на индивида с цел придобиване на имунитет.
Правилно ли го раzбирам?

Благодаря предварително  bouquet  bouquet

# 11
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Чрез ваксините НЕ се цели макар и леко разболяване. Целта е, чрез специално обработени микроорганизми да се стимулира иминната система на организма да изработи антитела към съответното заболяване. Макар и лек признак на болестта, срещу която е имунизацията, се води реакция от ваксината.

# 12
  • Мнения: 4 150
Какво се цели 4реz ваксиниране тогава? Добиването на имунитет не става ли чреz прекарване на дадено zаболяване макар и в лека форма?
Като пример мога да дам ваксината zа морбили,при която може да се очаква ваксинално морбили в лека форма.
Не виждам как Ще се иzработят антитела беz да има внесен отвьн причинител на zараzа... newsm78,което всьЩност става чреz ваксинирането..
Кьде греЩа?

# 13
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Ваксините са от живи причинители, но обротени така, че да са ниско вирулентни и само да стимулират имунната система да образува антитела срещу тези нисковирулентни причинители. Дозата на ваксината определя и имунната стимулация. В някои случаи строго индивидуално организма реагира не съвсем адекватно- т.е. като свръх реакия и тогава именно настъпват тези усложнения различни по тежест в зависимост от имунния отговор. При стандартните случаи има само образуване на антитела без болест

# 14
  • Мнения: 4 150
Благодаря zа отговорите Др.Сльнчева.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт