Имат ли нужда децата от лично време?

  • 1 120
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 113
Това ми е въпросът.
Заради грипната епидемия спрях Лили от градина, но тъй като нямам възможност да я гледам, я водя при свекърва ми през деня, а вечер си я вземам. Забележки по гледането й нямам. Свекърва ми е пенсионирана детска учителка и много се занимава с Лили - учи я на песнички, стихотворения, да сричкува, рисуват, играят заедно и т.н. Това, което ми прави впечетление е, че не й оставя време да се занимава сама, каквото и да правят, го правят заедно. Замислих се, дали детето няма нужда от време за себе си - да играе само, да фантазира докато разглежда книжките си и въобще да търси начин да се занимава само.
Не знам защо си мисля, че не е добре такова пълно обсебване. За мен това не е проблем, защото нещата са временни (скоро пак ще я пусна на градина), но ми се иска да поразсъждаваме по въпроса.

# 1
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Аз съм "за" личното време на дъщеря ми Laughing. Тя  си показва кога иска да се забавлява сама - да рисува, да реди буквички....после идва и сама ме вика да видя какво е сътворила Heart Eyes....

# 2
  • София
  • Мнения: 3 421
 Разбира се, че имат нужда от такова време - моите сами си показват кога искат да се занимават с нещо, без да ги притеснява друг.

# 3
  • Мнения: 2 700
Имат нужда, разбира се. Първо, за да може самото дете да "пофантазира", както ти казваш и второ, за да се научи да не получава всичко на готово. Казвам на готово, защото ако на едно дете му се осигуряват непрекъснато знимания и забавления, идва момент, в който то спира да ги търси само и разчита на околните да го направят вместо него. Пък и всеки човек се усеща сам за себе си кога какво му се прави.

# 4
  • Мнения: 2 910
Според мен, както ние имаме нужда от лично време, така и децата ни. На моята дъщеря редовно й осигурявам такова време. Удоволствие за мен е да я наблюдавам как си играе, как си бъбри през цялото време и главичката, какво ли не й измисля в такива моменти Mr. Green Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 5 362
Разбира се, че имат нужда от такова време - моите сами си показват кога искат да се занимават с нещо, без да ги притеснява друг.
Peace
Кали също обича да се занимава от време на време с нещо сама, и ми показва,че не иска да я безпокоя.

# 6
  • Мнения: 36
Мили мами, кажете ми  моля  как така моята щерка никога не показва желание за самостотелни игри?! През цялото време трябва да съм до нея , а когато се отдале4а малко- 4увам "Ами мама?:Каде е мама?", при което се ослу6вам като гърмян заек,докато не ревне и  със сълзи да ме търси! Дори и на терасата за по цигара не мога да изляза! Да не казвам, 4е и когато сме навън с други деца-държанието и е същото!Спряла съм и да се опитвам да  променям поведението и! Затова ви казвам- ВНИМАВАИТЕ С ОБСЕБВАНЕТО- за6тото мисля ,4е за това и поведение и аз имам вина. Принципно мисля , 4е децата имат нужда от ли4но време!

# 7
  • Мнения: 3 740
Имам пред очите си пример за обсебващо дете - нищо не прави, без да поиска цялото внимание на околните. Понякога е много изтощително - "виж къде седнах", "виж как ям", "нали така съм много хубава", "скучно ми е", "никой не ми обръща внимание"... Определено смятам, че е много важно децата да се научат да се забавляват в собствената си компания. Това развива много положителни страни на характера им - включително и умението да се харесваш сам, да нямаш нужда от непрекъснатото одобрение на околните.

# 8
  • Мнения: 46 492
Децата сами си показват дали имат нужда. София много често ме гони от детската стая, затваря се и си измисля игри, оставям я, като й омръзне, идва и ме вика.

# 9
  • Мнения: 150
И аз съм за личното време, въпреки че Алекси рядко го "практикува". И аз мисля, че се дължи на бабите. В момента също съм го спряла от детска заради епидемията. Сега е при свекървата и нещата са се засилили: постоянно ме пита: "сега какво да правим?"; "това с кой цвят да го нарисувам"... Смятам, че затова е много важно децата да ходят на детска градина - така се научават на самостоятелност, на общуване със себеподобните, на изява без да се притесняват и т.н. Така че, очаквам това да отмине. Със сигурност, като пораснат още малко ще искат вече да не им се бъркаме, всичко да правят сами и сами да си решават всичко. Тогава пък на нас няма да ни изнася............. Wink

# 10
  • Мнения: 7 723
И мойте сами си показват.
За мене е най- прекрасното време, когато искат да се усамотят  Wink

# 11
  • Мнения: 872
И децата и възрасните имат нужда от лично време. И  за мен е най-прекрасното време ,докато дъщеря ми се усамотява, гледа детско, или си играе нещо...

# 12
  • Мнения: 3 491
Имат, само че може да се прояви и по-късно. Проличава си. Имаше един период, в който непрекъснато ги водехме насам-натам, все организирано. Сега го даваме малко по-спокойно, виждам ги, че имат нужда от по-бавни обороти, особено през уикенда. Тогава си приказват какво е било на училище и в градината (обичам да подслушвам  Heart Eyes) , играят на разни измислици, занимават се с нещо по желание.
Ако детето се радва на общуването със свекърва ти и не се дърпа от вниманието й, не бих се притеснявала. Може пък точно така да се полагат основите на себеоткриването и на знанието какво да правиш със себе си, а не просто да се мотаеш като муха без глава. Всичко си идва на място с времето, само дето на нас понякога ни се струва, че времето върви бавно.

# 13
  • Мнения: 4 392
И дъщеря ми се заиграва сама отвреме- навреме, което ме радва. Grinning

# 14
  • София
  • Мнения: 7 242
Имат нужда разбира се, но поне моята доброволно не иска да се "възползва" от него. Обикновено съботите и неделите е плътно до мен  Tired. От обяд започвам да се изнервям и да се опитвам всячески да я ориентирам към самостоятелни занимания. Обикновено в следобедните часове вече не издържам и ставам по-крайна в желанието си да си осигуря пък мое лично време  Twisted Evil. Съответно се скарваме  Crossing Arms, Цвети се нацупва, отива си демонстративно в стаята и.... най-после започво чудесно да си играе сама, напълно забравила, че ми е сърдита  Mr. Green. Голям зор е докато се зиграе, пък после още по-голям докато я пренасоча в режим "подготовка за сън" Rolling Eyes.
Бабите и обикновено "се смиляват" и остават цял ден на нейно разположение. Все се чудят,  аджеба защо това дете никога не се занимавало само newsm78 Ами защото има балами да го занимават  Laughing

Последна редакция: сб, 03 фев 2007, 13:14 от Лекси

Общи условия

Активация на акаунт