Помогнете ми да кърмя

  • 559
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 447
Анче-Мамче и бебе Калоян се кърмят, или поне се опитват, ще споделя с вас, но предупреждавам,че може да е объркано, защото самата аз съм все още пообъркана. При нас има ред проблеми и то от това,че няма кой да ме светне точно какво да правя. Вначалото бяхме на адаптирано като добавка и аз опитвах да се изцедя..., защото много късно ми дойде и коластрата и млякото. Никой не ми беше казал да се яде,когато поиска, за да ми дойде много мляко, вярно,че в началото се и ядеше като по часовник,но и до сега много кърма не смея да кажа,че имам.  После продължихме със системата на 3 часа - смесено. Казаха ми да събирам кърмата - т.е. да давам един път кърма, втори път адаптирано. Спряхме съвсем адаптираното, когато педиатъра ни каза,че сме дебели - 1700 гр за първия месец и аз редувах 10мин на едната и 15мин на другата, но в един момент той се наяде (уж) или писне ведага след оригването или 30мин, до час и половина след яденето и се бях видяла в чудо, защото давам вода, чайче...не отказва, но неможе да заспи, лвесно се буди, плаче много. И така с тоз проблем около две седмици, като междувременно се филмирам да не би да му е тежко, щото не ака, но ме успокоиха,че не е от това, съответно остава проблема яде ли достатъчно? Имам ли кърма след като почнах системата 20мин ената до следващото хранене другата, но плачкането продължава. Коликите гио познавам и тогава се гушкахме, като хич не ми е дошло на акъла да го успокоявам на гърда  Rolling Eyes. Но от вчера, след 1 тон прочетен материал за кърменето сме на "повикване", което доведе до разбиване почти на уж установения режим на 3 часа, а понякога 2,5 и аз не спах снощи хич. Да не говорим, че от една седмица се опитвах да го откажа от нощното хранене с водичка, но за 5 дни нямаше кой знае какъф ефект - даже нулев. Всеки казва какво ли не и аз за това реших да чета тук и да споделя мъката, беликм някой помогне. Ето какво в същност се случи след като вчера спрях системата 20мин през 6 часа и почнах когато поиска - наяде се в 8:30 - 9, от мене яде изаспа, след 30мин приплака и пак му дадох, успокои се и заспа пак, чаках да се събуди да се къпем и да ядем, не се събуди и аз не го пипнах, приплака към 1-2 и се хранихме с изцеденото, с надеждата да заспи и да не се буди поне до 6 - уви не Sad, щом го сложих в креватчето се ококори, ритка,ритка радостно, после се разпака и аз пак на гърда, естествено почна да връща...яде и пак...кошмар и така до към 5 заспа по коремче върху мен и го преместих до мен - събуди се и рев - пак на гърда, заспа и така от 6 до към 9 спахме, после се хранихме, като сменях няколко пъти лява и дясна почти час май, заспахме и после към 11:30 пак се хранихме до към 12 и нещо, като пак сменях щом му се промени гълтането - отслабне и след 30мин пак цокахме - разходка, но нещо не беше спокоен и на два пъти малко водичка му дадох и откърти. Спа до 4:30 и аз не издържах и го поразбудих, напапкахме се към 5 и нещо, спахме и двамата до към 7. Междувременно зърната започчнаха пак да ме болят и се притесняват да не станат пак толкова болезнвени, както в началото...В момента е 8:23 и до сега беше на гърда, не за друго, ами имаше колики и аз го държах, за да се успокои. В момента спинка. Ако не се събуди след 2-3 часа ще го събудя да се къпем и да яде. Правя какво ли не, за да увелича кърмата, за да съм спокойна и да се изгради някакъв по-здрав режим, въпреки, че си пишкаме яко, което е един от симптомите за достатъчна кърмо, но явно е по-лаком, незнам. Трудно ми е, защото почти самичка го гледам и наистина ми става тежко в един момент Crying or Very sad, когато не съм спала през ноща и той плаче и през деня. Боря се и с това какво да ям, пия и т.н., хем да имам кърма хем пък да няма колики или поне да са по-леки. Е, това е от мен, очаквам сега опитните мами да подадат ръка и да помогнат, за да стана наясно веднъж завинаги, защото си мисля, че не правя все пак нещо като хората. Много искам да си го кърмя, да имам повече кърма, доствя ми удоволстие, като го гледам как блажено си цоцка.  baby_neutral Обаче с цоцкане между храненията (ако смятам някакъв 3часов интервал) незнам как да го бртоя и да броя ли изобщо...имам чувството,че така бе режим ще изперкам. #2gunfire И незнам като го сложа допълнително на гърда кога да го махна, защото той може да си стои там вечно имам чувството.

Благодаря ви!  bouquet

# 1
  • Мнения: 753
Дано ти прозвучи успокоително това,което ще ти напиша.
Похвално е желанието ти да кърмиш!
Когато аз започнах да кърмя - от раждането на сина ми, нямах време,а и не знаех каква ценна информация и съвети има тук, та се сбласках с какво ли не.....имах наистина чувството,че ще изперкам/ има го,но бъди смела,нека това е едно изпитание за теб/. Регистрирала се бях на 1.08,а родих на 30.09-за това време съвсем не бях открила форума?!!!за мое нещастие.....щеше да ми спести много въпросителни и огорчение от свекървините съвети и мнения
И въпреки това успях и съм много горда от това....
Кърми на поискване, изтощително е в началото,но постепенно нещата се променчт, не се бой...
Питай тук каквото те вълнува.......
Аз се мъчих с режим и от него ми беше МНОГО ПО-ТЕЖКО....ВСЕ ДА ГЛЕДАМ ЧАСОВНИКА И БЕБО ДА РЕВЕ  CryМНОГО ТЪЖНО,НО КОЙ ДА МИ КАЖЕ...нали все нямах време да вляза във форума.....а усещах,че трябва...
но миналото се преглъща,но не се повръща
ТУК ВСИЧКИ ЩЕ ТЕ ПОДКРЕПЯТ!
ДЕЙСТВАЙ С КЪРМА САМО, БЕБО ЩЕ Е ЩАСТЛИВ ОТ ТОВА....
УСПЕХ!!!!

# 2
  • Мнения: 942
Първо честито бебче!да ти е живо и здраво и много да те радва  bouquet
Успокой се мила. Hug
Почти всички са минали през този етап.
Ако си давала на бебо други течности освен кърма нормално е  то свикнало да се успокоява със шише с чайче или с вода, ще му трябва малко време да забрави този навик.( Всяка течност, която бебето получава, му създава лъжливо чувство за ситост и намалява потребността му да суче.)Но и ти тябва да си уверена.И всичко ще се нареди.Много е хубаво че си почнала да спираш другите течности.На бебето му е достатъчна само кърмата - тя го и засища и утолява.
Ако у теб остават съмнения за количеството кърма-преброй колко пъти пишка  за 24 часа.Нахраненото бебе пиша повече от 8-9 пъти на денонощие(ако греша нека другите ме поправят Embarassed)
Кърми бебо в ранните часове (рмежду 3 и 6часа сутрин)
Бебетата които са били на добавки и после почват да са на изключително кърмене могат целодневно да увисват на гърдата на майка си(поне аз имам такива наблюдения)може би това се дължи на чуството на бебоците за неограничен физически контакт с майка им,който тепърва изживяват пълноценно newsm78 (но това са мои мисли и наблюдения нека и другите мами споделят).Знам че ти се вижда ужасно по цял ден бебо да виси на гърдата ти ,но това е период и той ще отмине.Когато бебо иска да суче давай му пък било то и преди 10минути да е сукал.Това е най-доброто за твоята лактация.За чайчета за лактация,лактообразуващи храни и повече течности няма да ти говоря защото сигирно вече си прочела в библиотеката,но повяврай най-важното е твоето спокойствие и твоята увереност.Води се по бебе и никога няма да сгрешиш.

И не на последно място те поздравявам за смелостта и решителността ти да дадеш най-доброто на твоето дете Hug Вярвам,че ти си силна и ще се справиш.

Надявам се още мами да се включат и да споделят опита си.

# 3
  • Мнения: 2 829
Здраве и честито ти бебче!
Много правилно си започнала да си храниш бебето на поискване. Разбирам те че ти е трудно в момента, и до днес си спомням как първия месец почти постоянно сучеше малкия! Но бъди спокойна, това няма да продължи толкова дълго. Ти скоро си махнала добавката от АМ, нормално е бебето да суче по-често и дълго за да стимулира производството на повече кърма, а и е възможно като добавка и някоя криза на разтежа да карате.
При нас например до към средата на втория месец Алекс сучеше по половин-един час на всяко хранене и правече интервали от половин-един, максимум 2 часа м/у храненията. След това обаче започна да се наяжда по-бързо, и вече ми остава време да правя и нещо различно от кърмене Grinning
Важно е да намериш начин да си почиваш докато този период мине-евентуално някой да ти помогне с домакинството, можеш да носиш бебето в слинг и докато суче да се движиш, горещо те съветвам да се научиш да кърмиш легнала (така ще можеш дори да спиш докато бебока суче)
Еми-това е! Смятам че се справяш прекрасно, просто никой не ни предупреждава че кърменето може да отнема толкова много време! Но нали сучейки бебето не само се храни, ами се и успокоява, приспива, така че мисля че си струва да им отделим това време.
Аз открих, че ако аз самата съм с правилната нагласа и ако намеря начин и на мен да ми е удобно кърменето и въобще отглеждането на бебето не само че не ми тежи, ами ми е и приятно!
Желая ти скоро и ти да се почувстваш така!

# 4
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Анче-мамче, успокой се!
Калоян е наддал като отличник, а след както пишка много, значи си имаш кърма.
Мисля, че се справяте прекрасно.
В началото на всички им е трудно, всички бебета плачат, всички майки се питат - ама сега защо плаче, аз ли правя нещо не както трябва, гладен ли е, боли ли го нещо...
Ти вече сама си си помогнала в кърменето, като си отказала адаптираното мляко, ние можем само да те подкрепим. Наслаждавай се на прекрасните мигове и се успокой, всичко ще бъде наред, според мен големия зор с кърменето е зад гърба ти. Нещата полека-лека ще си намерят златната среда. Свикни да наблюдаваш бебето и се води по неговите потребности, то най-добре знае какво му трябва.
А тук винаги ще намериш подкрепа  Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 1 056
И аз малко се пообърках от разкза ти, но обобщено разбрах това:
1.Имаш достатъчно кърма - т.е. успешно си минала изцяло на кърмене, браво.
2.Бебо е доволен като се насучи (спи или гука), пълни памперсите редовно - значи му стига кърмата.
3.Болят те зърната - значи, че може би не захапва правилно или позата не е добре (виж БИБЛИОТЕКАТА  за позиционирането.
4.Притеснява те, че нямате режим - спокойно, той не може да се изгради за 2 дни. Пък и не е нужен, скоро ще започнеш да усещаш бебо кога наистина е гладен и кога търси гърдата за успокоение и кога просто е жаден. Спри водата спокойно.
5.На всички ни се втълпява 3-часовия интервал и той е мерило за огромна част от жените. Той е като червена лампа в главите ни и ако бебето не суче на 3 часа всички много се притесняват. Огромна грешка! Да не би едно време хората да са имали часовници? Как са кърмили майките преди 500 години например? Сигурно постоянно са гледали слънцето дали не са минали 3 часа...
6.Успокой се, трябва да знаеш и да го вярваш - на бебето си му нужна само ти и твоята кърма. Да се гушкате постоянно (е, образно казано, де) да се кърмите и да се забавлявате (имам предвид да играете съответните за възрастта игри), че колкото повече му се говори и му се обръща внимание на едно дете, толкова по-бързо то започва да разбира света.
Значи, място за притеснения нямаш, те са само в главата ти, остави режимите, таблиците с килограми и сантиментри за педиатрите, те да си пеят старата си песен...
А, сетих се, че пишеш, че бебо повърнал веднъж - нормално е, повръщат си понякога, преяждат, то и аз преяждам понякога, пък уж съм съзнателен човек...
Та така, малко дълго стана, поолях се, но се надявам да съм ти била от полза!  bouquet
П.П.-Охо, докато съм писала yanast и firebird са написали добри постинги...

# 6
  • София
  • Мнения: 369
и аз да ти пожелая късмет Simple Smile
наистина просто следвай ритъма на детето си и всичко ще е наред!
почети малко и библиотеката да не се шашнеш от скоковете на растежа и т.н.

живи и здрави!!!

# 7
  • Мнения: 3 718
Аз едва ли имам опита за да добавя нещо повече към съветите по горе, но искам да ти кажа само, успокой се и не се съмнявай, че ще кърмиш пълноценно и дълго своето бебе! Довери се на бебето си и всичко ще се нареди.  newsm10

# 8
  • Мнения: 385
Всичко е обяснено изчерпателно по-горе   bouquet

Аз само да добавя, че някои бебета повръщат до 6тия месец! И ние имахме такъв период, но и той отмина! Щом бебо наддава нормално и се изпишква - няма проблеми!

А за режима - той ще ти е необходим само ако се налага да се отделяш от бебо, за да знаеш колко кърма ще е необходиа!

Продължавай да кърмиш и чакаме скоро да се почувстваш по-уверена и сигурна! Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 313
Честито бебе  bouquet
Не трябва да се притесняваш. Справяш се чудесно. Трябва да знаеш, че не се става лесно човек Laughing Моята маймунка още няма режим. Яде когато и колкото си поиска. От това и аз изперквам понякога, но смятам, че нещата ще станат по- добри към 6-я месец(или поне се надявам Mr. Green). Това което ти трябва е много търпение. За зърната е хубаво да си вземеш някакво кремче (гермастан или лансинох), за да не се влошат нещата. Сигурно си чела, че няма нужда от други течности. Продължавай да се храните на поискване и така хем ще имаш кърма, хем и бебо ще е много щастлив. Успех  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт