Има ли прокурори, съдии или адвокати?

  • 1 258
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 289
Вчера бях на дело,ставаше въпрос за престъпление преди 4 години,бях свидетел,държаха ме 2 часа.Г-жа прокурорката беше жена със студен поглед,страшно заядлива,съдийката същата.През цялото време се държаха толкова унизително с мен,подигравателно,подхилкваха се,направо ми се разтрепериха ръцете и ми се доплакваше на моменти,едва се сдържах.Е,като излязох оттам си поплаках как си трябва,за да изтърва напражението. CryСвидетел съм по делото,а се държаха с мен все едно съм обвиняема,може ли такова грубо отношение да имат тия хора.Направо ме разчекнаха,повтарях,повтарях,говореха ми като на малоумна на моменти,наистина се почувствах страшно кофти.
  Кажете ми има ли някой от вас във тази сфера,случвало ли се е на вас подобно отношение,всички ли са такива?Другия месец ми предстои очна ставка и направо не знам как ще издържа или по скоро как да се държа newsm78.Цяла нощ мислих за делото,хем неисках,хем все там ми беше акъла.Ако някой от вас работи  в тази сфера,бих искала да се посъветвам,да попитам някои неща,от които честно казано ще имам полза и ще ми помогнат да се чувствам по добре следващият път.Много се надявам някой да се отзове.Мерси предварително Hug.

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 20:06 от КАРЧЕВА

# 1
Не се 6а6кай - едва ли са искали да те обиждат или унижават. Просто в съд. протокол трябва да се запи6е то4но какво си казала и сигурно затова са те карали да повтаря6 наколко пъти, съ6то и за да разберат дали не лъже6. Това са оби4айни практики. какво е това дело и в кой съд. Иmената на тези даmи знае6 ли ги ? Иmа и злобни и луди съдийки, mоже пък и на тах да си попаднала. Не влагай толкова еmоция - няmа сmисъл. Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 2 162
Карчева, адвоката/прокурорът на страната, за която се явяваш като свидетел не те ли подготвиха за разпита?

# 3
  • Мнения: 6 243
Карчева, уверила съм се, че за хора, които не са влизали в съдебна зала, самата ситуация действа много стресиращо. Пред мен се е случвало хора с огромен житейски опит и отговорни професии да не могат да кажат къде са родени, например.

От друга страна, професията на съдията или прокурора сама по себе си не е гаранция за човечност или любезно отношение. Като навсякъде има възпитани и толерантни хора, има и по-резки, има и откровени простаци. Понякога едно сдържано поведение може да се изтълкува от притеснения гражданин (каквато ти несъмнено си била) като резервираност или студенина.

За очната ставка: Ще ви изправят един срещу друг с човека, с когото си в очна ставка. Най-напред ще те попитат дали го познаваш и в какви отношения сте помежду си. След това ще ви задават един и същ въпрос и на двамата, ще отговаряте последователно, като ще отговаряте не на съда, а един на друг. Целта на очната ставка е да се изяснят противоречията в показанията на двама свидетели или свидетел и подсъдим. Много често не се изясняват, но процедурата е такава и съдът е длъжен да направи очната ставка.

Ако си силно притеснена и не се сещаш как да отговориш, не се чуствай длъжна да кажеш първото което ти дойде на ума. Просто отговори, че не си спомняш. Имаш право да ползваш бележки, така че ако това ще ти помогне, предварително може да си напишеш подробностите, за които ще те питат - дати, цветове, килограми... каквото е там по твоя въпрос, и по време на разпита или очната ставка да си поглеждаш.

Ако се сещаш за още нещо, питай. Не се шашкай, няма страшно.

Lilfi, недопустимо е да се подготвят свидетели. Това не е американски филм.

# 4
  • Мнения: 495
Карчева, спокойно, всичко е наред /можеш да ми пишеш на ЛС/
няма нищо страшно и не трябва да влагаш емоции - слушаш внимателно какво те питат и отговаряш също така внимателно, като обмисляш какво казваш, крайната цел е да си кратка, точна и ясна  Hug

# 5
  • Мнения: 1 671
Карчева, била съм в твоята ситуация през 1998 г., наистина е ужасно. Бях главен свидетел по дело за взлом и грабеж, придружено с телесни повреди. Адвокатът на майка ми, която беше жертва,  беше много отзивчив човек, но не ми каза нищо повече от това какво ще се случи като вляза в съдебната зала. Прокурорът, който се предполага, че защитаваше нашата кауза, беше също много резервиран и студен, изобщо имах чувството че не защитава нас, а напротив.

Честно казано, през цялото време докато давах показанията, се чувствах все едно аз съм на подсъдимата скамейка. Беше ужасно , беше направо нетърпимо. В залата освен всичко друго имаше и студенти по право, които наблюдаваха процеса, защото съдийката им е преподавателка.

Можеш да си представиш колко беше гадно всичко, още повече, че жертвата на престъплението беше собствената ми майка.

И на очна ставка бях в полицията, да разпозная престъпника. Там пък никой нищо не ми каза, имах чувството, че ще се пръсна от страх, защото трябваше да го видя още веднъж и да го погледна в очите, и да го посоча.

Това е един от най-гадните ми спомени изобщо, бих искала да забравя това дело, обаче все още не съм.

И каква полза от делото - престъпникът /рецидивист, това му беше пета присъда/ получи минималната присъда,предвидена в закона, излежа си я, сигурно си безчинства пак, а аз и мама останахме с психическа травма за цял живот.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 162
За очната ставка: Ще ви изправят един срещу друг с човека, с когото си в очна ставка. Най-напред ще те попитат дали го познаваш и в какви отношения сте помежду си. След това ще ви задават един и същ въпрос и на двамата, ще отговаряте последователно, като ще отговаряте не на съда, а един на друг. Целта на очната ставка е да се изяснят противоречията в показанията на двама свидетели или свидетел и подсъдим. Много често не се изясняват, но процедурата е такава и съдът е длъжен да направи очната ставка.

Ако си силно притеснена и не се сещаш как да отговориш, не се чуствай длъжна да кажеш първото което ти дойде на ума. Просто отговори, че не си спомняш. Имаш право да ползваш бележки, така че ако това ще ти помогне, предварително може да си напишеш подробностите, за които ще те питат - дати, цветове, килограми... каквото е там по твоя въпрос, и по време на разпита или очната ставка да си поглеждаш.

.....

Lilfi, недопустимо е да се подготвят свидетели. Това не е американски филм.

Хапке, точно за такава подготовка говоря, а не да й слагат отговори в устата. Адвокатите, с които работя винаги обясняват какво да очаква човекът, за да не се спича.

# 7
  • София
  • Мнения: 5 289
Благодаря ви от сърце за отговорите, Hugще пиша на ЛС.

# 8
  • Мнения: 6 243
За очната ставка: Ще ви изправят един срещу друг с човека, с когото си в очна ставка. Най-напред ще те попитат дали го познаваш и в какви отношения сте помежду си. След това ще ви задават един и същ въпрос и на двамата, ще отговаряте последователно, като ще отговаряте не на съда, а един на друг. Целта на очната ставка е да се изяснят противоречията в показанията на двама свидетели или свидетел и подсъдим. Много често не се изясняват, но процедурата е такава и съдът е длъжен да направи очната ставка.

Ако си силно притеснена и не се сещаш как да отговориш, не се чуствай длъжна да кажеш първото което ти дойде на ума. Просто отговори, че не си спомняш. Имаш право да ползваш бележки, така че ако това ще ти помогне, предварително може да си напишеш подробностите, за които ще те питат - дати, цветове, килограми... каквото е там по твоя въпрос, и по време на разпита или очната ставка да си поглеждаш.

.....

Lilfi, недопустимо е да се подготвят свидетели. Това не е американски филм.

Хапке, точно за такава подготовка говоря, а не да й слагат отговори в устата. Адвокатите, с които работя винаги обясняват какво да очаква човекът, за да не се спича.
Упс, не съм те разбрала, сори.

Ама тя ако не е пострадал, няма кой адвокат да я потърси, за да й обясни тия неща. А прокурорът преди заседанието...сещаш се как ще седне. То си е работа на съдията, ама те пък като си знаят, че за деня имат 5 - 6 - 10 НОХДта, хич не им се обяснява на свидетелите туй-онуй... Изобщо, както обикновено, системата ни е крива. Не че е много трудно да се държиш човешки.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 162
То и аз не съм се изяснила де, ама бързах да не ме видят, че съм пак във форума. Mr. Green

Ами моя старши, ако той ги е посочил като свидетели- може и от страна на обвиняемия да са, винаги им казва каква е процедурата, да си знаят.

Общи условия

Активация на акаунт