Отговори
  • Мнения: 660
Ще се радвам на съвети на бременлийки преживели по -тежка бременност в този аспект и как са се преборили с тази лошотия  повръщането и силното гадене и неразположение без да се налага постъпването в болница?? Naughty smile3521 smile3547 smile3529

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 12:31 от iranikolova

# 1
  • София
  • Мнения: 1 105
Аз не бих пила Деган. Ето какво намерих:


Моля, прочетете внимателно тази листовка преди да започнете да използвате това лекарство!
Запазете тази листовка. Може да се наложи да я прочетете отново.
Ако имате допълнително въпроси, моля обърнете се към Вашия лекар или фармацевт.
Това лекарство е предписано лично за Вас, не трябва да го предлагате на други хора. То може да им навреди, дори ако техните симптоми са същите като Вашите.

В тази листовка:
1. Какво е Degan© и за какво се използува
2. Преди да използувате Degan®/Деган
3. Как се използува Degan®
4. Възможни нежелани лекарствени реакции
5. Съхранение на Degan®/Деган
Degan/Деган разтвор за инжекции 10 mg/2 ml
METOCLOPRAMIDUM
Лекарствена форма: Таблетки/Разтвор за инжекции.
Име и адрес на притежателя на разрешението за употреба и производител:
Lek Pharmaceuticals d.d., Verovskova 57, 1526 Ljubljana, Slovenia
1. Какво е Degan®/Деган и за какво се използва
Degan®/Деган е лекарство, което усилва моториката на стомаха и на дванадесетопръстника. Той предпазва или премахва следните стомашно-чревни смущения: гадене, повръщане, чувство на тежест в стомаха, газове, хълцане, рефлукс на храната.
Показания:
Degan® се използва както за лечение, така и като помощно сред диагностични процедури.
Показанията са: Профилактика на следоперативно гадене и повръщане.
За улесняване на пасажа през стомаха и тънките черва при рентгенови изследвания. Диабетна гастропареза.
2. Преди да вземете Degan®/Деган
Degan® не трябва да се взема ако:
• Вие имате кръвоизливи в стомашно чревния тракт,
• Механични обструкции или перфорации на стомашно чревния тракт, или в
случай когато стимулацията на моториката на стомашно чревния тракт може да бъде опасна,
• Вие страдате от феохромоцитом (тумор на клетките, които произвеждат
катехоламини като адреналин, норадреналин и допамин), тъй като в тези случаи може да предизвика освобождаване на катехоламини от тумора и хипертензивна криза,
• Вие страдате от пролактинов тумор,
• Вие сте алергични към metodopramide или към някои от помощните вещества или сулфонамиди,
• Вие страдате от епилепсия,
• Вие страдате от порфилия (рядко вроден или придобит дефект в метаболизма на порфилин),
• Вие страдате от невролепсия или ако имате анамнеза за тардивна дискинезия.
• Вие приемате различни лекарства предизвикващи екстрапирамидни симптоми
(заболяване на централната нервна система съпроводено с неконтролируеми движения).
• Вие пациента е на възраст под 2 години.
Необходимо е внимание при приемането на Деган ако:
• Има анамнеза за депресия, особено при склонност към самоубийство,
• Страдате от Паркинсонова болест,
• Вие сте в напреднала възраст,
• Вие сте на възраст под 20 години,
• Вие имате увреждане на бъбреците,
• Вие имате увреждане на черния дроб или цироза на черния дроб,
• Вие страдате от високо кръвно налягане,
• Вие имате тумор на млечната жлеза,
• Неотдавна Ви е извършена чревна анастомоза (изкуствено направена хирургична
връзка между началото и края на дебелото черво)
При приемане на metodopramide моля, да избягвате консумацията на алкохол, приемането на МАОинхибитори (инхибитори моноамино оксидазата), трициклични антидепресанти и симпатомиметични лекарства.
При проява на екстрапирамидни симптоми лечението трябва да се прекрати незабавно. Metodopramide не трябва да се използва за лечение продължително време.
Бременност
Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт ако Вие сте бременна или планирате бременност.
Няма данни за употреба на metoclopramide при бременни. Не се препоръчва употребата при бременни, и особено през първите три месеци на бременността, освен в случай след внимателна преценка на риск/полза от страна на лекаря.
Кърмене

Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако Вие кърмите. По време на лечението кърмещи жени трябва да прекъснат кърменето.
Влияние върху способността за шофиране и работа с машини
Деган може да предизвика сънливост, умора и замаяност. Това може да намали умствените и/или физически способности и да повлияе на участие в уличното движение и работа с машини, особено в комбинация с алкохол.
Взаимодействия с други лекарства
Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт какви лекарства вземате в момента или сте вземали наскоро, дори и за тези които Вие сте си закупили без рецепта от аптеката.
• Едновременното приемане потенцира седативно действие на алкохол, седативни
лекарства, хипнотици, наркотици или транквилизатори.
• Degan®/Деган не се дава на пациенти, които приемат инхибитори на
моноаминооксидазата.
• При пациенти диабетици е необходимо да се коригира дозата на пероралните
антидиабетици или инсулина.
• Degan® може също да взаимодейства и с други лекарства като: салицилати (аспирин), парацетамол, опиати, дигоксин, литий, циметидин,
тетрациклини, мексилетин, деконгестантни продукти за лечение на хрема,
антиасматични лакарства, антидепресанти, антиепилептици, антипаркинсонови лекарства, лекарства за лечение на шизофрения, антимускаринови продукти,
използвани при абдоминални спазми, менстурални болки или напикаване (като хиосцин и пропантелин).
Трябва да се помни, че изброените възможни взаимодействия могат да се отнасят и за лекарства вземани в миналото, а също така и за тези, които може да се наложи да бъдат вземани в бъдеще.
3. Как трябва да се приема Degan®
Вашият лекар ще определи дозировката и продължителността на лечението с Degan® разтвор за инжекции.
Degan®/Деган разтвор за инжекции се прилага мускулно или чрез бавно венозно (за 1-2 минути) инжектиране. Стандартната дозировка е 10 mg Degan® разтвор за инжекции три пъти дневно.
Обичайната дозировка е 10 mg Degan ®/Деган разтвор за инжекции/таблетки три пъти дневно.
Дневната доза не трябва да надвишава 0,5 mg/kg тегло.
Моля, информирайте Вашия лекар ако почувствате, че ефекта от лекарството е прекалено силен или прекалено слаб.
Информирайте Вашия лекар или фармацевт незабвно, ако Ви е приложена по-голяма доза от предписаната Ви.
Симптомите на предозиране се проявяват като сънливост, слаба ориентация и екстрапирамидни реакции - предимно неволеви движения.
Ако са пропуснали да Ви инжектират Degan® разтвор за инжекции навреме
Ако са пропуснали да Ви инжектират Degan®/Деган разтвор за инжекции навреме следващата доза трябва да Ви бъде инжектирана съгласно предписанието на Вашия лекар. Не трябва да Ви бъде инжектирана двойна доза.
4. Възможни нежелани лекарствени реакции
Подобно на всички лекарства, Degan®/Деган може да предизвика нежелани лекарствени реакции.
Наблюдаваните нежелани лекарствени реакции зависят от прилаганата доза и продължителността на лечение.
• Умора, сънливост и възбуда се наблюдават при 10% от пациентите.
• Обърканост, главоболие, отпускане, тремор и депресия , могат да се проявят
стомашно-чревни смущения (гадене, повръщане, диария, запек, сухота в устата).
• Могат да се наблюдават локални реакции (като болка, флебит на мястото на
инжектиране),
• Екстрапирамидни реакции се срещат рядко (0,2%) и в случай, че те са тежки
приемането на Degan®/Деган трябва да се преустанови.
• Възможни са поява на симптоми на паркинсонизъм или симптоми на тардивна
дискинезия, особено при прилагане на по-големи дози или при пациенти в напреднала възраст.
• Рядко се проявяват мания, делириум, безсъние, малигнен невролептичен синдром и астения.
• Възможна е поява на хипотензия или хипертензия, както и хипотензина или хипертензивна кризи. Съобщени са случаи на аритмия (пълна AV бокада, брадикардия, сърцебиене и суправентрикуларна аритмия).
• Възможни са кожни реакции на свръхчувствителност, анафилаксия, уртикария и макулопапуларни обриви.
• Метоклопрамид стимулира отделянето на пролактин и може да причини напреоение в гърдите, гинекомастия, галактороея, увреждане в либидото и
болезнена полова възбуда.
• Съобщени са случаи на преходно покачване на концентрациите на алдостерон в
плазмата, полакиурия и напикаване.
• Съобщени са случаи на промени в кръвната картина (агранулоцитоза,
левкопения, неутропения и метхемоглобинемия при прилагане на новородени).
В случай, че при приемане на лекарството се проявят по-долу описани нежелани лекарствени реакции, приемането на Degan®/Деган трябва незабавно да се преустанови и Вие трябва да информарате Вашия лекар или да потърсите незабавно помощ от най-близката болница:
• . Подуване на ръцете, на глезените на краката, на устата и гърлото, които могат да причинят затруднение в гълтането или дишането.
• Кожни обриви, уртикария
• Замаяност
• Загуба на съзнание
• Спазъм на мускулите, ригидност на мускулите, неконтролирани движения на врата/ лицето, езика проблеми в говора.
• Неравномерно учестяване или забавяне на пулса на сърцето
• Неочаквано покачване на температурата на тялото
Тези нежелани лекарствени реакции са много сериозни и налагат предприемането на спешна и неотложна помощ. Тези нежелани лекарствени реакции са много редки. Моля информарате Вашия лекар или да потърсите незабавно помощ от най-близката болница ако установите следното:
• Умора, сънливост, възбуда, раздразнителност, безсъние/ главоболие, обърканост
• Депресия
• Стомашно-чревни смущения
• Напрежение в гърдите
Моля, информирате Вашия лекар или фармацевт в случай, че наблюдавате други нежелани лакарствени реакции, неописани в тази листовка
5. Съхранение
Да се съхранява на място, недостъпно за деца !
Да се съхранява при температура под 25° С, на защитено от действието на пряка светлина място.
Да се съхранява в. оргиналната картонена опаковка.
Да не се употребява след изтичане на срока на годност, отпечатан върху опаковката.
Да се отпуска само по лекарско предписание.
Продължителната, така и при интермитентната инфузия не трябва да надвишава 10 mg/kg. Ако дневната доза надвишава 10 mg/kg, продукта трябва да се разтвори в 50 mi разтвор за инфузия.
Дозировка при пациенти с увреждане на функцията на бъбреците
Препоръчва се дозата на Degan® да се намали наполовина при пациенти с увредена функция на бъбреците, при които креатининовия клирънс е под 0,66 ml/sec (40 ml/min).
Дозировка при пациенти на хемодиализа
Не е необходимо допълнителна доза на лекарството след хемодиализа.

# 2
  • Мнения: 660
Мда съгласна съм с листовката,но тогава докторите защо го предписват а и в по-тежки случаи бият и инжекции от него?????Да се надяваме че не е защото искат да убият плода хммммм,много кофти ще е за нас бременните newsm12 newsm11 smile3516

# 3
  • София
  • Мнения: 1 105
Е това вече не знам. Ти пита, аз отговорих. Просто не пий Деган, а се обади на лекаря си и го питай какво да взимаш!

# 4
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 215
аз деган не съм пила, защото ме приспиваше и ставах като пацал. от което ми беше още по-лошо. не яж тежки храни и почивка, това е.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 298
Мда съгласна съм с листовката,но тогава докторите защо го предписват а и в по-тежки случаи бият и инжекции от него?????
А моят доктор не ми го предписа, дори каза, че трябва да се оправям без него ...
Повръщах си до деня, в който родих (с малка "почивка от 2 седмици през 6-ти месец), добре, че беше само сутрин по веднъж.
Доктора ме посъветва да избягвам храните, от които ми се гади, като ми се пригади да хапвам солети или солени бисквитки, плодов сок или плод...
Но нямаше голямо значение, сутри си беше като по-часовник - яла не яла, все си повръщах.
И противно на всички приказки за буйни бебешки коси, които предизикват това "явление", моята девойка се роди без коса  Laughing

# 6
Вомитосхил на свещички/може и по 2-3 да се поставят/напълно безврвдни са ,ако е мн силно и упорито повръщането,мн малко количество храна,на по-често приемане,по възможност да не е мазна,ароматна или пък мн течна.
Избягвай всякакви аромати
 Peace

# 7
  • Мнения: 5 362
Вомитосхил на свещички/може и по 2-3 да се поставят/напълно безврвдни са ,ако е мн силно и упорито повръщането,мн малко количество храна,на по-често приемане,по възможност да не е мазна,ароматна или пък мн течна.
Избягвай всякакви аромати
 Peace
newsm10

# 8
  • Мнения: 603
Аз повръщах много първите 3-4 месеца. Лежах в болницата,защото се бях обезводнила. Там в системите ми включваха Деган. Но без лекарско предписание не мисля, че трябва да се пие.

# 9
  • Мнения: 284
С втората бременност бях на деган инджекции 1 месец по лекарско предписание.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 389
О, много неприятно беше, но не съм взимала медикаментнти.

# 11
  • Мнения: 99
Здравей, iranikolova!
От позиция на изживял това изпитание, сега мога да ти кажа само, че всичко минава и колкото и да ти е тежко, повярвай, струва си!
Аз имах доста тежки първи месеци. Повръщах толкова много и толкова често, имах чувството, че очите ще ми излязат от орбитите...само се молех да мине по-бързо. Даже спях с една кофа с капак до главата си. Изписаха ми въпросния Деган, но и аз не исках да го взимам заради информацията, което прочетох в листовката(гинекологът ми каза, че да повръща майката неудържимо е не по-малко вредно за плода). Все пак опитах ден, два с Деган - не помогна, както и с каквито и храни да пробвах, ефект нямаше. Или беше толкова малък, че не бих го нарекла такъв. За това просто се въоръжих с търпение и все си повтарях, че всичко е заради прекрасния малък човек, който расте вътре и скоро ще прегърна.
Това беше до средата на 4-тия месец. После постепенно неразположението отшумя. Сега съм щастлива и си спомням този период, колкото и невероятно да ти звучи, дори с умиление!
Разбира се, че можеш да опиташ с различни храни - всеки организъм е различен и различно се влияе, но най-добре се усмихни и си мисли за бебето, за това какво ти предстои и колкото и да ти е лошо - каквото и да пробваш, това винаги ще ти помага.
Успех!  newsm10

# 12
  • вкъщи
  • Мнения: 2 457
за пръв път чувам,4е е вреден .и предната бременност ми го слагаха венозно в болницата,и сега пак като ме приеха заради обезводняване.а и почна ли да повръщам само тои ме спасява,ина4е се обезводнявам.не вижадам на дъщеря ми да и има нещо ,от дегана,който съм изпила.

# 13
  • Мнения: 660
Мерси на всички за отоговорите Ви,много сте мили и отзивчиви,благодяря и за съветите,те са важни за една бъдеща отговорна МАЙКА:)

# 14
  • Мнения: 1 032
Аз изкарах една много лека бременност. За 9 месеца ми се пригади точно два пъти. Първия път беше рано сутринта, тръгвах за работа и ми стана лошо. Тогава майка ме накара да изям една коричка хляб и наистина ми мина. От тогава винаги гледах да имам солети или варен геврек подръка и да хапвам макар и малко нещо на закуска. Слава богу до лекарства не ми се е налагало да стигам. Номерът с коричката хляб действа безотказно при по- леките случаи. Леко бременеене.

Общи условия

Активация на акаунт