Изкушение

  • 3 646
  • 46
  •   1
Отговори
Намерих малко бижу. Уникално и много красиво. Цената за която е било купено е към 500 дол., но за сегашната цена може само да се гадае, т.к. бижуто е много рядко, със сериен номер и поименно (те. в серийния номер е зашифровано името на собственника). Не се знае на колко години е. 50-100...всичко е възможно... Цената може да е многократно по-висока от първоначалната, но най-важното, че това е нещо абсолютно уникално и невероятно красиво. Красиви бижута имам много, но такива рядки и с отпечатък на история, в семейството ми не е имало никога.

Както споменах, името на собственика е зашифровано. Може да се разбере с доста разправии вероятно с институции в чужбина. Самият собственик вероятно живее на хиляди километри разстояние.

Не знам какво да сторя...От една страна се чувствам гузна да притежавам чужда вещ и естествената ми реакция- да предприема всичко за издирването на собственика. От друга...чувствам се като първата идиотка, която намерила съкровище тръгва да му издирва собственника с доста собствени главоболия и разходи. Confused

Какво мислите за всичко това и слагайки ръка на сърцето...как бихте реагирали вие самите?

# 1
  • Мнения: 410
А би ли споделила,какво точно е това бижю Blush?
Първоначално и аз бих реагирала като теб,толерантен гражданин,да сме в услуга на другия.Но не винаги това е подходящи начин да си примерен гражданин Naughty.
Ситуацията не е кражба,поне аз така го разбирам от написаното от теб.Защо пък не приемеш така нещата:просто събдата е решила това бижю да попадне точно в твоите ръце и ти да си временен а може и постоянен притежател.
А,ако наистина е много ценно,мисля си че съдържателя му би се постарал да го намери,чрез медии или нещо подобре,не мислиш ли?! Thinking

# 2
  • София
  • Мнения: 167
Ако е златно бих го върнала   Confused ... пусти суеверия... Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 14 486
айде стига вече
съвсем като от евтино криминале взехте да ги измисляте тези истории. пък що си го кръстил/а казус?
и като не си регистриран/а що тук търсиш съвет?

# 4
Най-вероятно собственникът му го търси. Абсолютно убедена съм, че за него това бижу представлява голяма сантиментална стойност освен всичко останало. Но бижуто е било загубено в друга държава, а нищо чудно и собственникът му изобщо да не подозира къде точно. Беше открито при един капитален ремонт на превозно средство. Съвестта ще ме гризе цял живот ако задържа нещо, на което е възможно да се открие собственника. Не съм сигурна, че на молбата ми да получа срещу сериен номер координатите на човека, ще бъде откликнато въобще, но имам намерение да опитам. Чувствам се виновна дори само от мисълта за изкушението да го задържа. От друга страна, това са си сериозни разправии...Чудя се в ред ли съм изобщо и колко са хората, които биха постъпили така. newsm78

# 5
Златно е. За какви суеверия става въпрос?
За Уриел- регистрирана съм.

# 6
  • София
  • Мнения: 167
Ами върни го тогава, де!  Wink  Не се вкарвай в конфликти със себе си!   bouquet
А за суеверието не мисли, щом не го знаеш не действа!

# 7
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Оставам с впечатлението, че познаваш собственика на бижуто и си доста информирана за самото бижу.
Аз лично не бих задържала нещо което не е мое, без значение от цената. Особено като си толкова сигурна, че собственика му си го търси и страда за това бижу.
Освен това съм на принципа, че от където е дошло, пак там се връща... Един ден и ти ще го загубиш. Най-добре го върни и спи спокойно.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Бих направила всичко възможно да го върна. Ако не успея - поне ще ми е чиста съвестта.


# 9
 Shocked Не познавам собственника разбира се. В противен случай просто бих се свързала с него и върнала бижуто. Въпросът е, че издирването му ще ми коства доста главоболия. Ако знаех собственника, щях да знам и възрасттта на бижуто, а от там и един преварителен поглед върху евентуалната му културна ценност. newsm78

Да, разбрах доста за самото бижу- от къде е издадено и колко е струвало първоначално като се порових в нета. newsm78 От където собствено и предположих за сантименталната му стойност за притежателя.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 444
За връщането съм категорична, че трябва да бъде върнато, но тук възникват няколко проблема:
1. казваш на някакво нетипично място, при капитален ремонт на автомобила-това може да означава, че е било укрито от контрабандисти на антики и по някаква причина забравено, изпаднало или нещо такова
2.от интернет по-сигурен начин да се свържеш в чужбина с хора, които биха могли да издирят собственика на бижуто няма.Това е начина, направи проучвания на агенции, аукциони и др., които по номера могат да разберат не само собственика, а каква е съдбата на бижуто, дали е било обект на кражба и кнтрабанда или не.
3.трябва много да внимаваш при издирването на собственика му, за да не станеш обект на измама.В Българя смея да твърдя, че тези които се занимават с такъв род дейности го правят не много законно, освен това стойността трудно можеш да разбереш, а убедена съм бай Ганьо ще те излъже.
Помисли добре за начина, по който да разбереш първо от кога датира бижуто, има ли символи на някоя фамилия, каква е историята му и най-накрая кой е собственика му.Ако собственика му го е изгубил или му е било откраднато, ще го направиш щастлив и щ ти е благодарен за честността.Странно ми се струва обаче богат човек да рови по двигателя на колата си, да я ремонтира и да му падне уникално бижу вътре някъде.
Ако решиш да го задържиш имай предвид, че не можеш да му намериш пазар и да му вземеш реалната стойност, а ако решиш да го носиш, то няма да те направи аристократка и със синя кръв.
Успех!!! Ако решиш да издирваш през интернет агенции в чужбина и имаш нужда от помощ-свиркай, наистина мога да ти бъда много от полза в издирването.

# 11
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Извинявай в такъв случай.
Щом е така, задръж си бижуто и му се радвай  Peace

# 12
Не е автомобил, а превозно средство извършващо презокеански пътувания. Абсурд е да става въпрос за контрабанда- изпаднало е в дупчица и е останало във вътрешността неизвестно колко време-беше толкова потъмняло, че едва си личеше че е златно.

По номера може да се разбере собственника единствено от мястото на издаване. Не се знае обаче колко притежатели е сменило (може да се е предавало по наследство). Има на него символи на фамилия.
Сигурна съм че притежателя много би се радвал да го получи обратно. Как обаче аз да го открия без особенни главоболия е отделен въпрос. newsm78

Ако не открия притежателя, не бих го продала за никакви пари.

# 13
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз бих се опитала да го върна, защото съм убедена, че това бижу няма да ми донесе щастие. Сигурна съм, че ако го върнеш на собственика, съдбата ще ти върне жеста. Hug
Спомням си, че родителите ми имаха познат в Кристи'с ли беше, Сотби ли беше или някоя от тези, големите аукционни къщи. Възможно е този човек да те посъветва как точно да действаш.
Пиши ми, ако искаш на лични.   bouquet

# 14
  • Мнения: 1 403
Наистина ще ти е доста трудно да го откриеш, а мисля, 4е и невъзможно ако питаш мен  Thinking А и може да откриеш фамилия ама не се знае на кой ще го дадеш newsm78 Доста хора биха те изиграли ако наистина е много ценно  Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт