Повишен мускулен тонус при бебе

  • 6 603
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 941
Ще се повторя с въпроса,но майки ме посъветваха да го пусна тук. При преглед от невролог,на 6м. ми бебе беше поставена диагноза ПОВИШЕН МУСКУЛЕН ТОНУС.Знам в какво се изразява,но въпросът ми е за друго-знаете ли за подобни случаи,опасно ли е за по-нататъшното му физическо развитие,ние така и не отидохме на контролен преглед Embarassed дано да не е било грешка,а той вече е на 8.5 месеца.   Благодаря предварително

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 89
От нашата рехабилитаторка знам за един такъв случай с повишен мускулен тонус на крачетата.Обясни ми го така : децатат трудно ходят , предоодоляват въздушното налягане все едно се блъскат в бетона стена, но с рехабилитация нещата се оправят.Повишен и понижен мускулен тонус не е на добре .Според мен е добре да отидете пак на преглед

# 2
  • Мнения: 8 459
Не отлагай втори преглед при невролог.Нека да се види и прецени какво е двигателното развитие на детето и рефлексите.Не искам да те плаща и с риск да прозвуча по-рязко ще напиша,че повишеният мускулен тонус може да се окаже нещо не толкова безобидно.Ако това ще те накара да заведеш детето на преглед,направи го.В другата тема попитах за това как се държи детето-дали посяга към играчки,дали се обръща и сяда?Смее ли се,реагира ли на повикване?Много неща са важни и свързани едно с друго,затова е хубаво да направиш преглед и ако се налага детето да се рехабилитира.
Много се надявам,че няма нищо лошо и нещата при вас са наред!Сигурна съм,че ще се включат и други майки и ще ти дадат адекватни съвети.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 412
Дъщеря ми имаше повишен мускулен тонус на краката. Тя е родена много по-рано от термин и ние я следяхме от раждането. Според мен не е безобидно, ние правихме гимнастика в клиниката по ДЦП до 7-8 месец след изписването, по 2 пъти на ден. Аз спрях да я водя малко на своя глава, защото в много книги е описано двигателното развитие на детето и тя към 8 месец нямаше големи отклонения.
Вие сте на 8,5 месеца, наблюдавай децата на тази възраст и прочети внимателно в книгите какво пише. На тази възраст трябва ръцете да са отпуснати и да може да манипулира с тях. За краката - повишения тонус ги кара да стоят прави, така че не се подвеждай, ако изглежда, че иска да прохожда или да стои право. По-важно дали лази, дали се изправя като вади единя крак, въобще действия, свързани със свиване и разтягане на краката. Според мен лечението е само с гимнастика и то в клиниката по ДЦП, или ако е по-лек случай ще се чудиш защо се забавя с прохождането. Може да питаш д.р Чавдаров в темата за консултация ДЦП.
Успех и дано да се оправи самостоятелно!

# 4
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
както са ти писали - нито е опасно, нито безопасно
опасно е ако ти нямаш познания, не си чела и не си се интересувала какво тярбва да прави дъщеря ти и какво не - защото на своя глава можеш да пропуснеш нещо важно и да го откриеш когато е малко късничко
общо взето не е задължително да доведе до проблем този тонус
кажи какво прави дъщер ти и какво не може или има ли нещо по-осебно в поведението й

# 5
  • Мнения: 941
Благодаря ви за бързите отговори.На въпросите какво прави ще отговоря-всичко,т.е.лази,хваща играчки,играе с повече от една играчка едновременно,стои прав сам тича с проходилката,ходи като го държи някой от стая в стая,въобще прави всичко,което трябва да прави дете на неговата възраст.Или аз се самоуспокоявам?Единственото нещо ,което ми прави впечатление сега е че държи пръстчетата на краката повече свити.Моля ви,пишете ми какво мислите

# 6
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
По-важно е дали се изправя и седи ли самостоятелно, отколкото ходи ли с проходилката.
Така описано изглежда наред, сина ми (здраво дете) също свиваше пръстчетата до година и половина почти.
Сетих се допълнително, че такова свиване се получава, поне при моя син, защото стъпва повече на външната страна на ходилото си. При повишения тонус, ако има спастика , детето стъпва на вътрешната страна на стъпалото и криви коляното навътре.Освен това може да ходи на пръсти.

Последна редакция: нд, 28 яну 2007, 13:10 от ljuboznatelna

# 7
  • Мнения: 4 414
повишен мускулен тонус на 6 месечно бебе не е добре. какво е и има ли проблем никой тук не би могъл да каже.
защо сте ходили на невролог? някакъв проблем ли имаше?
вече са казали доста неща...аз ще добавя да махнете проходилката. детето може да свива пръсти, защото е свикнало на такъв модел на движение - да се отблъсква с крачета, когато е в проходилката. освен това, ползването на проходилка може да замаже някой проблем и той да остане скрит дълго време....мога да пиша много за вредата от проходилката, но това стига засега...
повишеният мускулен тонус не е за пренебрегване. заведете детето на невролог.
стискам палци притесненията да са напразни Praynig

Общи условия

Активация на акаунт