какви да са первазите по пода?

  • 11 283
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 544
Какви са ви первазите на под с плочки? Ако са пдч или pvc има ли особености, които да гледам хри избора? Че съм виждала някъде така ужасно разковали се....

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 513
PVC первазите са на едни скобички, които се закачат за стената и перваза само се щраква (да кажем) отгоре. Няма начин да се "разкове".

Специално у нас плочки са само в коридора, а там перваза ми е направен от самия теракот.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 011
Ако са ви криви стените е възможно да се откачат от скобата,като при криви стени е по-добре да са ПВЦ,защото все пас имат малка еластичност за разлика от ПДЧ-то.У нас стените не са чак идеално прави и навсякъде сме с ПВЦ первази,дори и там,където има плочки.Вече близо 2 години нищо никъде не се е откачило-по принцип обаче можеш да си ги свалиш и поставиш пак ако се наложи.Важното е да гледате отзад да може да минават кабели/има за един и два кабела/

# 3
  • Мнения: 125
И при нас теракот има само в коридора и первазите са от същите плочки.

# 4
  • Мнения: 4 546
при нас навсякъде первазите са пвц. не се сещам за какво може да гледаш, освен за цветът. на тези первази + им е, че може да се срие кабел зад тях-примерно за телефон  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 420
 Grinning Нашите са от пвц. В панелка сме и стените ни са ужасно криви. Беше ми писнало да се откачат. Накрая мъжа ми ги залепи със секундно лепило към стената и от тогава не са мръднали. После в един магазин ни обясниха, че можело да се използва Бизон монтажен кит или Поксипол. Особено кита на Бизон държал изключително здраво и при нужда имало си начин да се отлепи и да се залепи отново. Сега правим кухнята и ще го пробвам. Със секундното лепило излиза по-евтино като цена и става добре.

# 6
  • Мнения: 1 172
Според мен пдч или pvc е по-добрия избор. Не бих ти препоръчала первази от плочките, защото: 1) те са много по-грозни и груби; 2) върху тях се събира много прах (горната им част). Имала съм и двата варианта и пиша от личен опит - преди бяхме с первази от плочки, сега с pvc.
Какво да гледаш на тези от PVC - вземи си достатъчно скоби за прикрепване към стената, и то качествени, не се хвърляй на разните турски боклуци, вземи си и декоративни скоби, ако за съответния перваз се предлагат такива. Тези скоби се слагат при съединяването на первазите на по-дългите стени - на мястото където свършва единия  и почва другия перваз. Фирмите, които поставят ламиниран паркет, предлагат и поставяне на первази - мисля, че преди около година поставянето ни излезе по 1 лв на линеен метър перваз.
Не знам как стои въпроса с кривите стени, тъй като нашите са си прави и не сме се сблъсквали с този проблем.
ПДЧ первазите могат да се монтират по 2 начина - със скоби къв стената или да се заковат. Преди много хора предпочитаха да ги коват, защото излиза по-евтино. Вероятно си виждала такива разковани.

# 7
  • София
  • Мнения: 676
И при нас теракот има само в коридора и первазите са от същите плочки.
      Peace Peace

# 8
  • Мнения: 4 546
аз не съм много сигурна, че "кривини" по первазите се получават от криви стени. нашите са закрепени по следният начин: в стената се пробива дупка, слага се нещо като щифтче и в него се пъха перваза. та според мен, кривини се получават, ако:1. подът не е равен и не може с дрелката да се пробият дупките на една и съща височина.2 все пак човещинка е да сбъркаш някъде- трудно е да уцелиш всички дупки да са на еднаква височина. съответно первазът се защипва под наклон. а също , ако има прекалено голямо разстояние между отделните щифтчета, первазът може да не прилепва плътно към стената. ама това са все неща, които според мен са мъжка работа , да се оправят мъжовете  Joy
колкото до здравината-имаме само един перваз, от който кабелите се измъкват- и това е защото 5-6 пъти го махахме и слагахме и то просто се захаби пвц-то от толкова ръчкане.
идеята с бързосъхнещо лепило или пък с ц200 ми се вижда много крайна. заради ц200 не можахме да махнем старите балатуми и гледах всичко да го правим да е трайно в дългосрочен план, но да не е за вечни времена  Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 6 011
аз не съм много сигурна, че "кривини" по первазите се получават от криви стени.  Wink
Тук не става дума за "криви" первази,а за откачащи се от скобите первази,което е съвсем различно нещо.Щом на Angelica плочките вече са залепени,то е съвсем логична,че пода е прав,но не се знае за стените.Ако не са идеално прави е удачно да са ПВЦ первази заради леката им еластичнаст и съответно пълното им прилепване към стената.МДФ первазите са по-твърди и съответно ще са прикрепени с по-голямо напрежение към евентуално кривите стени и ще се откачат от скобите по-лесно.И начина за прикрепване на первазите е точно този,който описваш с малката разлика,че се пробиват стените с бормашина.Естествено,че и за мен това е мъжка работа,но момичето не е казало,че то ще ги поставя,проста сондираше мнение.А пък аз имам доста богат личен опит с ремонтите и естествено ще си изказвам мнението!
Но в края на краищата тя ще си вземе решението,ние само можем да помогнем,не да спорим!  bouquet

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Според мен на под от плочки най-добре стои перваз от същите плочки Peace Нашите первази са високи 4 см, изобщо не стоят грубо, напротив - придават завършеност. Не мога да си представя че первази от пвц биха стояли добре, но не съм и виждала де, може и да греша Thinking

# 11
  • Мнения: 4 546
не знам защо си останала с впечатлението, че споря  Shocked никъде не съм казала, че някой не може да си изказва мнението. просто това е моето мнение и ако то не съвпада с това на някой друг, не означава, че споря или че някой не може да има различно мнение   bouquet

Последна редакция: пт, 26 яну 2007, 09:33 от herelina

# 12
  • Мнения: 687
Само една забележка да вмъкна. Ако се спрете на пластмасови первази, е от голямо значение каква марка ще са. Например тези, които продават в Домо и Домко по разни промоции и струват около левче на л.м. са абсолютна пръчка (в буквалния смисъл). Ужасно твърди са и не могат да вървят точно по стената, колкото и на гъсто да са дюбелите.
Ние например работим с первази на фирма Dollken - немски са, не са особено скъпи и с доста добра еластичност и здравина. Предполагам, че има и други добри марки, но трябва да се консултираш с някой от бранша.
И ако ти ги слага фирма, гледай да не сложат по 2-3 дюбела на едно парче, че доста колеги имат тази практика Wink

# 13
  • Мнения: 2 700
В къщи имам от трите вида настилки и всяка от тях си е с перваз от същата материя (теракот с теракотен перваз, дървен перваз към паркета и РVС към ламината). Дори и стените да са леко криви, перваз от плочки може да се направи, така че да "обере" кривината.

Общи условия

Активация на акаунт