Болничен по време на бременност

  • 856
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 409
Здравейте
имам един въпрос относно болничния.Днес една позната ми каза,че ако в предишни години имам дори и една неплатена осигуровка няма да ми изплащат болничня.
Ако има някойй запознат по този въпрос ще съм благодарна на всякаква информаця

# 1
Даже незнаех че имам неплатени 2 месеца от  преди 4-5 год ,случайно разбрах наскоро .Но не съм имала проблеми с болнични

# 2
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако сте ЕТ и имате задължения те ще бъдат приспаднати от дължимите ви обезщетения.
Ако работодателят ви не плати задължителните социални осигуровки за съответния месец няма да ви платят обезщетението.
Задължения по ЗО за минали периоди към момента няма отношение във връзка с изплащането на обезщетения.

# 3
  • Мнения: 9 050
Само да изразя своето несъгласие. Не е вярно, че ако работодателя не плати дължимите осигуровки, няма да се изплати обезщетение. Стаж и осигурителен доход могат да се докажат и с попълнена трудова книжка, данните от които се съпоставят с подаденото уведомление за сключен трудов договор. Ако осигуровките са дължими, НОИ трябва да изплати на дамата обезщетението, а да си търси вземанията от работодателя. Така е от доста време насам.

Вярно е, че много често в НОИ казват, че щом работодателя не си мнася осигуровките, служителите няма да си вземат парите по обезщетенията. На свекърва ми така не искаха пенсия да и дават. Но, като си знаеш правата и ги отстояваш, накрая всичко си и идва на мястото. Сега жената си получава пенсията, а пък НОИ още търси работодателя и, за да си вземе парите от него.

В случая е важно защо нямате осигурвки. Също така е много важно точно преди колко време са тези задължения. Ако са от преди 5 години, давността им е изтекла, така че никой вече не може да ги търси от вас тези пари, независимо дали сте била ЕТ или сте работила по трудов договор.

В най общи линии положението е следното. Тъй като не сте дала достатъчно информация, ще разгледам и трите случая.

1. Нямате осигуровки, защото не сте работила. В този случай това изобщо няма да даде отражение върху обезщетението. Самото обезщетение се изплаща на база дохода от предходните 6 месеца и ако през това време сте била осигурена ще си получава те обезщетението.

2. Работила сте, но работодателя ви не е внесъл дължимите осигуровки. Положението е, както в предходния случай. Ще си получите всичко, което ви се дължи като обезщетение.

3. Била сте ЕТ и не сте внесла осигуровки, които са били дължими. В тозислучай отново имате право да получавате обезщетение. Само че, от това ваше вземане ще ви се удържат от НОИ пари, докато сумата на задължението ви бъде покрита. След това остатъка ще ви се превежда на вас.

Това е. Както виждате няма ситуация, в която да не получавате обезщетение. Не веднъж сме коментирали, че може дари да не сте работила 3-4 години при излизане в болничен за бременност и раждане и да постъпите на работа един ден преди да ви започне болничния ( т.нар. фиктивно назначаване ). И пак ще имате право на обезщетение.

Не се притеснянайте. Познатата ви не е права. Няма такова нещо.

# 4
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
За минали периоди може да е така, но ако не внесе дължимите осигуровки за текущия месец за който се тегли обезщетението не го изплащат.

# 5
  • Мнения: 1 409
Благодаря ви момичета.
ZinaSt ,много благодаря за подробната информация.От средата на 2002 год си имам осиуровки,които не са били прекъсвани.А в момента работя на държавна работа.

# 6
  • Мнения: 9 050
За минали периоди може да е така, но ако не внесе дължимите осигуровки за текущия месец за който се тегли обезщетението не го изплащат.

Това от къде го знаеш? Аз за първи път го чувам и по принцип не ми се вярва да е така.
До сега не ги превеждаха, ако се подаде искане, а не са внесени осигуровките, това е вярно. Но това си е проблем на работодателя. Той не си взима парите от НОИ, защото отново той не е внесъл и осигуровките. Това не влияе на правото на служителя да си получи обезщетението.

Ако пък е нещо свързано с новия ред на изплащането също не може да се твърди със сигурност, че е вярно, защото още няма практика по тези наредби. Така че никой не може все още да каже, че от НОИ не са му изплатили парите, защото работодателя не е внесъл осигуровки.

Ти си го прочела някъде това ли? Къде?

# 7
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Отказаха да ми преведат майчинството. Водех се в една фирма на ЕТ пенсионер. Първо ми казаха да се преведат всички дължими осигуровки, дори тези на собственика. После като казах, че е пенсионер поискаха да им занеса копие от решението за пенсиониране, декларация, че лицето е пенсионер, копие на всички фирмени документи и копие на платежните за преводн на дължимите осигуровки, за да ми отпуснат парите при новото искане.
Сега вече пускам исканията на следващия ден след като са минали осигуровките и след като съм подала декларации обр. 1 и 6 в НАП.
Май зависи на коя от служителките в този отдел подадне искането.

# 8
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Тъй като съм работила в НОИ ще ти отговоря. Значи за да не ти са прекъснати здравните права трябва през последните 15 месеца да нямаш пропуски в здравните си осигуровки. За преди това никой не гледа. Аз лично живеех 4 години в чужбина и нямам здравни осигуровки за тези години. Но когато забременях вече не бях с прекъснати здравноосигурителни права , защото последните 15 месеца си бях плащала здравните осигуровки редовно. През цялата бременност бях в болнични и не съм имала проблеми. Теглех си ги всеки месец. Т.е. провери си 15 месеца назад и ако всичко ти е наред не се притеснявай. Peace

# 9
  • Мнения: 9 050
Отказаха да ми преведат майчинството. Водех се в една фирма на ЕТ пенсионер. Първо ми казаха да се преведат всички дължими осигуровки, дори тези на собственика. После като казах, че е пенсионер поискаха да им занеса копие от решението за пенсиониране, декларация, че лицето е пенсионер, копие на всички фирмени документи и копие на платежните за преводн на дължимите осигуровки, за да ми отпуснат парите при новото искане.
Сега вече пускам исканията на следващия ден след като са минали осигуровките и след като съм подала декларации обр. 1 и 6 в НАП.
Май зависи на коя от служителките в този отдел подадне искането.


Ама това, че са ти отказали не означава, че имат право. На мен например, при всяка заверка на осигурителна книжка ми искаха копия от платежните за осигуровките. После разрах, че те не само нямат право, но и имат вътрешна инструкция, в която пише, че не искат платежни за заверка. Те продължиха да миги искат, обаче аз като знам, че нямат право, вдигах един скандал и си ми заверяваха книжките без платежни.
Ако беше си постъпила по нашенски Wink ( скандал, извикайте началника си, вие инструкциите не си ли четете и т.н.) щеше да си получиш парите и без да са внесени осигуровките. Стига ти да не си била главния счетоводител, разбира се, защото тогава и ти носиш отговорност.

# 10
  • Мнения: 9 050
Тъй като съм работила в НОИ ще ти отговоря. Значи за да не ти са прекъснати здравните права трябва през последните 15 месеца да нямаш пропуски в здравните си осигуровки. За преди това никой не гледа. Аз лично живеех 4 години в чужбина и нямам здравни осигуровки за тези години. Но когато забременях вече не бях с прекъснати здравноосигурителни права , защото последните 15 месеца си бях плащала здравните осигуровки редовно. През цялата бременност бях в болнични и не съм имала проблеми. Теглех си ги всеки месец. Т.е. провери си 15 месеца назад и ако всичко ти е наред не се притеснявай. Peace

Извинявайте, но не мога да сдържа да не попитам какво сте работила в НОИ. Защото този постинг - боже опази! Какво общо имат здравните осигуровки с обезщетенията за болничен? Shocked Rolling Eyes Леле, мале!

Общи условия

Активация на акаунт