С каква храна да започнем захранването на бебето?

  • 11 377
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 356
Моето бебе е на 4 месеца и е само на АМ от 27 декември поради здравословни проблеми с мен. От 29.11.06 г. му давам сокчета от време на време. Искам да знам с коя храна - каши, пюрета е най-добре да се започне захранването и какви да са те?

# 1
  • Мнения: 5 760
Захранването започва със сокове, следват плодови или плодово-зеленчукови пюрета, зеленчукови пюрета. каши, жълтък през ден към зеленчуковите пюрета, пюрета с месо, попара и супа.

# 2
  • Мнения: 4 181
Захранването започва със сокове, следват плодови или плодово-зеленчукови пюрета, зеленчукови пюрета. каши, жълтък през ден към зеленчуковите пюрета, пюрета с месо, попара и супа.
Д-р Петрова моите уважения, но захранването много отдавна не започва със сокове.

Мамичка Яничка - влез в библиотеката на подфорума за хранене с АМ или в кърмаческия ще откриеш много полезни статии Peace
По принцип се препоръчва захранването да започне с оризова каша като най-щадяща стомаха.
Аз лично започнах с каша ориз и рожкови, малкият много я харесва и досега. Успех Peace

# 3
  • Мнения: 1 896
Не мога да повярвам че все още има лекари, които препоръчват захранването да започне със сокчета.
В библиотеките на форумите за кърмене и да хранене с АМ има подробни статии обясняващи с аргументи защо това не е правилно.
Захраних моето дете на 6 месеца с оризова каша. След това започнах плодови и зеленчукови пюрета и после месни.
Синът ми беше на кърма и отказваше да пие вода и сок дори когато вече започна да яде пресни плодове на малки парченца. Вода започна да пие към 10 месеца, а сок малко след това. Сега е на две години и много обича прясно изцедени плодови и зеленчукови сокчета.

# 4
  • Мнения: 1 427
Захранването започва със сокове, следват плодови или плодово-зеленчукови пюрета, зеленчукови пюрета. каши, жълтък през ден към зеленчуковите пюрета, пюрета с месо, попара и супа.
Скоро май не сте си актуализирали знанията по отношение на захранването. Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 3 390
Захранването започва със сокове, следват плодови или плодово-зеленчукови пюрета, зеленчукови пюрета. каши, жълтък през ден към зеленчуковите пюрета, пюрета с месо, попара и супа.
Скоро май не сте си актуализирали знанията по отношение на захранването. Peace
Аз също ви съветвам да ги актуализирате. Има доста информация и тук, във форума. Thinking

# 6
  • Мнения: 539
Вижте майчета, нашите педиатри са учили и продължават да учат, че се захранва по тази схема. Не може да очакваме от лекар, който 20 год.е захранвал пациентите си така изведнъж да започне по американската схема с оризова каша. Нашите доктори не са толкова глупави, че да не знаят какво правят( всичко има и + и -). В америка напр. не дават зор на майките бързо да махат памперса, там е обичайна гледка дете на 3-4- год да се нааква в памперса. Нашите доктори съветват рано да се маха, защото е мн. вреден. Но чак ако започне масова кампания (както сега за  изключителното кърмене) и ние ще започнем да вярваме в него истински.
Говорих и с доц., която е национален консултант по детско хранене и пише програмата на МЗ, която също ме посъветва да започна с тази схема, но малко по късно. Все не ми се вярва да е толкова необразована че да не знае новостите.

# 7
  • Мнения: 1 896
За каква американска система става дума? Това е системата, която се практикува на практика във всички европейски страни и се препоръчва от международните здравни институции не просто така, а на базата на много научни изследвания, които се правят постоянно.
Точно в "програмата на МЗ", която се нарича Национален план за действие "Храни и хранене 2005-2010" е включена тази набедена за американска система. Тъй че не ми се вярва авторите на този документ да препоръчват захранване със сок на 4 месеца.
За памперса въпросът е съвсем отделен и няма нищо общо със захранването.

# 8
  • Мнения: 356
Аз моя бебо сокче му дадох още на 3-я месец, така ми каза нашата лекарка. Но не му давам всеки ден, поне през ден-два и само ябълки и моркови за сега съм  му давала.

# 9
  • Мнения: 539
мисълта ми беше, че не може така изведнъж да се промени  тази схема на захранване. Нар. я Американска, защото от там тръгва. Всяко нещо тр. да бъде "стандартизирано и адаптирано за българските условия".
ще дам пример с витамините "матерна" - те са създадени за жените от скандинавските страни, които поради липса на дост. слънце не консумират пресни плодове и зеленцучи в дост. количество и съответно през бременността си се нуждаят от прием на такива витамиви. А какво се оказа, че в България от техния прием само стават по-големи главите на бебетата.(това е по мои наблюдения де, сега да не ме нападнете)

# 10
  • Мнения: 46 477
Без коментар  Confused

# 11
  • Мнения: 356
Ще се изразя по друг начин, защото всеки казва по нещо различно и аз вече не знам кой път да хвана. Искам всички, на които им се занимава и са минали по този път да споделят как лично те са захранили децата си, от там аз вече ще си направя преценка, защото от "компетентни" мнения тотално се обърках. Всеки лекар си е със собствено мнение. Моля ви за помощ и съвет! Благодаря предварително

# 12
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 915
Аз живея в скандинавска страна, доколкото Исландия може да се нарече такава. Не знам от къде е тръгнала матерната, но тук, въпреки че половин година слънце почти лисва, никой не ми е препоръчвал да взимам специални витамини за бременни и кърмачки. (Изключвам фолиевата.) Напротив - наблягат на здравословниа храна и балансирана диета. И разбира се - тук също важи късното захранване с оризова каша. 

# 13
  • Мнения: 320
привет! напълно разбирам объркването , и аз вървя по същия път и все ми се струва, че не правя най- доброто за бебо. А истината е , че няма" най- добро" Аз ще споделя своя опит, но вземи в предвид, че аз кърмя от самото начало и не съм спирала.И така- на 5,5 м. опитахме сок от ябълка и морков/ не остана очарован /, на 6 и 10 дни пробвахме плодово пюре, на 6,5 въведохме зеленчуковите, като навърши 7 ще почнем и месните.От всичко изброено давам между кърменията в малки количества- да опита, да се запознае.
Каквото и да решиш, то няма да е универсалното решение, нито пък  ще се окаже фатално.И двата метода/ на бълг. педиатричнна школа, и проевропейския/ си имат своите+ и - .
Успех!

# 14
  • Мнения: 432
ще дам пример с витамините "матерна" - те са създадени за жените от скандинавските страни, които поради липса на дост. слънце не консумират пресни плодове и зеленцучи в дост. количество и съответно през бременността си се нуждаят от прием на такива витамиви. А какво се оказа, че в България от техния прием само стават по-големи главите на бебетата.(това е по мои наблюдения де, сега да не ме нападнете)

Хихихихи, ама ти сериозно ли?! hahaha
Sorry, за ОФФ-а, не се сдържах Embarassed

Захраних Ирина с каша на 5 и половина месеца, след като сметнах, 4е е готова за това. Въвеждах храните бавно и постепено и до годинката се ръководех само по нея за това колко да яде, каква да е консистенция и т.н, а относно реда на въвеждане на храните-следвах съветите в Библиотеката на Кърма4еския. Mr. Green В момента яде по4ти вси4ко и рядко отказва някаква храна.
А, относно захранването със сок4ета от 3-4 месец...., ами мислех , 4е това е ве4е из4ерпана тема newsm78.

Последна редакция: пт, 26 яну 2007, 16:22 от Мирка

Общи условия

Активация на акаунт