разделно събиране на отпадъците

  • 1 084
  • 18
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Като съвестен гражданин си събирах боклука разделно и бях щастлива как пазя природата.. докато онзи ден не мернах заглавие във вестника, че всичко така или иначе пак отивало на едно място  Sad Вярно ли е това според вас и ако да - какъв е смисъла да държа 3 торби в къщи за боклука тогава?  newsm78

# 1
  • Мнения: 547
Скоро имаше статия в Капитал как в момента тренираме "на сухо". Няма завод за преработка за отпадъците, защото един такъв завод в момента би работил на загуба. И такива са прогнозите за следващите 2-3г. Луда работа.

# 2
  • Мнения: 1 915
Може би балите все пак ще отиват на отделно място и като се изгради завод тези бали ще се преработят.

Аз бях много разочрована преди 2 дни, когато изхвърлих събираните в отделна торба стъклени бурканчета от храни на малката - кофата за стъкло беше около 1/3 пълна и само стъкло нямаше вътре.
Имаше пластмасови шишета, органични отпадъци и всичко друго.

# 3
  • Мнения: 2 197
Аз пък съм силно разочарована от факта, че кофите са пластмасови. Вече почти навсякъде около нас са изпепелени изцяло. Не мога да разбера как може да си хвърлиш цигарата в пластмасов контейнер, но явно така се прави. Не знам дали вкъщи също си ги хвърлят така. А иначе манталитета ни е такъв - ако на кофата пише стъкло задължително ще се изхвърли нещо друго. Точно до входа ни все още има и метални контейнери и такива за разделно събиране (общо 6 броя). Да ама точно срещу нас има пазарче и познайте с какво са пълни всички контейнери. Добре поне, че ги изхвърлят по 2 пъти на денонощие.

# 4
  • Мнения: 14 471
Може би балите все пак ще отиват на отделно място и като се изгради завод тези бали ще се преработят.

Аз бях много разочрована преди 2 дни, когато изхвърлих събираните в отделна торба стъклени бурканчета от храни на малката - кофата за стъкло беше около 1/3 пълна и само стъкло нямаше вътре.
Имаше пластмасови шишета, органични отпадъци и всичко друго.


и аз имам такива впечатления. като че ли първите дни беше наред и след това всеки взе да хвърля каквото му попадне.
но аз продължавам да си изхвърлям отпадъците разделно /признавам че има неща които по навик върлям в общия боклук тъй като още не съм съвсем свикнала/ защото трябва да се отработи навика да се прави. без значение какво правят другите. аз отговарям за себе си и намирам това за добра инициатива.

# 5
  • Мнения: 660
Откакто се появиха контейнерите за разделно хвърляне, събираме отделно боклука у нас и после го разпределяме по кофите. Много се зарадвах на тази инициатива, въпреки че до скоро най-близките такива кофи бяха през 2 преки от нас.
Аз също разбрах, че разделения боклук отново се събира на едно място и се разочаровах. Въпреки това продължаваме да хвърляме разделно отпадъците. За това е нужен тренинг и време, но ми се иска повече хора да го правят. Не е кой знае колко трудно, стига да имаш желание. И също така смятам, че трябва да се създава този навикв децата отрано.

# 6
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Нали уж замисъла е да се преработва боклука,но това не се случва и той е все така на едно и също място.Ние сме още много далеч от тези неща,дори хората да го разделят,то управата още не е наясно какво ще се случва,абе дано се окаже добро начинание и да се реализира,което е най-важното.

# 7
  • Мнения: 6 167
Като съвестен гражданин си събирах боклука разделно и бях щастлива как пазя природата.. докато онзи ден не мернах заглавие във вестника, че всичко така или иначе пак отивало на едно място  Sad Вярно ли е това според вас и ако да - какъв е смисъла да държа 3 торби в къщи за боклука тогава?  newsm78

да, вярно е.
в общи линии общината го прави, за да създава навик у хората, така , че като дойде момента и има завод да е по-лесно на хората и да са подготвени. изследват нагласите. не спирай да го правиш.

тук също е така. нашата община е доста богата, но все още нямаме завод.
има алтернатива - да хвърляш отпадъка в обща кофа или да го разделяш.
доста съседи разделят, ние не, защото отпадъка е работа на мъжа ми, а него го мързи да го прави.

накрая обаче всичко отива в големия пожар.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 356
не сте чели внимателно статията във вестника - а това е 24 часа от онзи ден.

ставаше дума за това, че съдържанието на кофите за пластмаса, хартия и метал се изсипва накуп и после ръчно се сортира отново от наети цигани. а стъклото не се изсипва към останалите отпадъци.
съвсем различно е това нещо от "всичко отива на едно място". отива, ама после пак се разделя!

така или иначе, в повечето крайни квартали кофите са само 2 - едната за стъкло, а другата е обща за хартия, пластмаса и метал. така че... ръчното сортиране не отпада.

не се разочаровайте от това точно. много по-разочароващо е, че хората сипват боклука наред или че вече са унищожили много от кофите...

# 9
  • София
  • Мнения: 6 356
накрая обаче всичко отива в големия пожар.

и стъклото ли, Lennie? бас ловим, че то поне не отива там Simple Smile

# 10
  • Мнения: 6 167
не знам, jam, казах го по-скоро символично.
а в статията казаха ли,
като наетите цигани разделят отново боклука
какво става след това?
имам приятелка в общината в чистотата - ще я питам утре да видим какво ще каже. Peace

# 11
  • Мнения: 143
Общината няма нищо общо с разделното събиране на отпадъците.
Когато ги разаделят тези отпъдаци стават суровина тоест и си заминават към различни места за преработване - в КОСТИНБРОД има завод за рециклиране на пластмаса например. Стъклото се претопява..
Статията в 24 часа беше супер некоректна.. А истината е, че за сега се налага да се разделят тези отпъдци на ръка, защото хората не са се научили и има доста неща които се изхвърлят замърсени или неправилно.

# 12
  • Мнения: 22 521
Общината няма нищо общо с разделното събиране на отпадъците.
Когато ги разаделят тези отпъдаци стават суровина тоест и си заминават към различни места за преработване - в КОСТИНБРОД има завод за рециклиране на пластмаса например. Стъклото се претопява..
Статията в 24 часа беше супер некоректна.. А истината е, че за сега се налага да се разделят тези отпъдци на ръка, защото хората не са се научили и има доста неща които се изхвърлят замърсени или неправилно.
Peace Редно е,че сложиха контейнерите толкова рано,за да се научат хората за в бъдеще.Защото смятам,че ще  отнеме много време да влезе в главите ни идеята,че така опазваме природата и това е нужно за всички нас.

# 13
  • Мнения: 6 991
много време да влезе в главите ни идеята,че така опазваме природата и това е нужно за всички нас.
Да, това е много вярно. Доста време ще ни трябва да се приучим на това. Но поне от рано ще се учат децата ни и после за тях ще е нещо съвсем обикновено.
Аз съм горда, че вчера за първи път изхвърлих боклука си разделно. Ще продължавам да го правя.

# 14
  • София
  • Мнения: 142
Пред нашия блок има три кофи от старите, които Чистота събира всеки ден. Скоро ни сложиха и една от новите, жълта, но досега не съм видяла да я събират и с какво я събират, но винаги е препълнена, добре, че клошарите я опразват от вереме на време, че незнам какво щяхме да правим.

Общи условия

Активация на акаунт