малко питанки към захранилите с каша

  • 922
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 481
Ние с нашето детенце се захранихме вчера . След като 2 дена безрезултатно се пробвах да я захраня с домашна оризова каша, вчера купих безмлечна каша на Milupa. За мое учудване, бебка много я хареса. На етикета пише, че няма сол, захар, мляко, консерванти и добавки и не мога да разбера как я докараха така вкусна само с ориз. Не ми се вярва, но щом детенце я харесва, ще продължим с нея. Имам няколко въпроса за за кашата и захранването с нея:
1.   На етикета пише, да се добави рапично масло, което нито съм виждала, нито съм чувала. Вие слагали ли сте такова нещо?
2.   Приготвих я според указанията с преварена вода, след което я разредих обилно с кърма. Мога ли да я приготвям с изворна вода и мога ли да преварявам водата в микровълнова?
3.   А може ли да се приготви само с кърма?
4.   До кога да слагам кърма в кашата, кога да започна да я сгъстявам и доколко?
5.   Какво максимално количество трябва да достигна и за колко дни, за да не замествам кърмене?
6.   Колко време давахте само каша, преди да въведете втора храна? Новите  храни в комбинация с кашата ли ги давахте?
7.   Сега давам кашата на обед, час след като сме се кърмили, мисля да въведа второ хранене след месец. Второто хранене какво да е и в кое време на деня да го дам?
Най- големия проблем при нас е, че детенце е непрекъснато с пъпчици по бузките. Появяват и се от всичко, от нещо което аз съм яла, от играчки, от слюнката, от одеала, ако ги търка по лицето си и т.н. Сега има малко повече пъпчици по бузките и малко и е зачервено дупето, как да разбера дали е от захранването или от нещо друго / въпросът ми се отнася за всички нови храни/

Последна редакция: нд, 14 яну 2007, 10:23 от lady di

# 1
  • Мнения: 94
Аз захраних с ъс зеленчуково пюре на 6 навършени месеца и втората храна, която въведох е кашата.
1. Аз слагам една чаена лъжичка зехтин. Чула съм, че има детски, обогатен с витамини, но тъй като не намерих слагам extra virgin Garpelli. Мазнината се слага за по-добро усвояване на витамините. Това важи и зазеленчуковото пюре.

2. Аз приготвям кашата с бульон( в 1литър вода слагам 2 картофа и 2 моркова и варя докато стане на половина течността) и става много вкусна. Аз бях въвела вече тези зеленчуци, а ти можеш така да ги въведеш. Не съм слагала кърма, защото давам между 2 кърмения и още не съм заместила хранене.

3. Не съм приготвяла само с кърма, но от това, което съм прочела тук във форума, поради това че съдържа ензими, кърмата много бързо разлага кашата и тя се разводнява.

4. Това ще ти покаже бебчо, аз все още я давам доста рядка.

5. Това и аз не знам, аз правя вече 2 супени лъжици суха смес и разреждам на око да стане като боза. След около половин час се кърмим.

6. Давах около 3 седмици само зеленчуково пюре на обяд, а на 4-тата почнах да давам кашата около 1 час преди последното кърмене. След около седмица(т.е. на всеки 3) смятам да въведа плодово пюре с кашата.

7. Май съм отговорила на този въпрос

На последното ти питане за пъпчиците не знам. Мойта беба има АБКМ - аз съм и поставила диагнозата Rolling Eyes, защото когато ям млечни продукти и се появят екземи по лицето. Сега вече съм на строга диета и всичко е ОК.

Успех!

# 2
  • Мнения: 495
за пъпчиците пробвай с вазелин - ако не минат, поне ще се успокои кожата, а и няма опасност от алергична реакция

# 3
  • Мнения: 101
Ние от 1 мес сме със всякакви алергии и до в момента.Последната ни беше обринато лице лапа всичко и лекарката ни прероръча да му давам 3 дни по 1 амрула витамин С. при нас подейства и сега само така се оправя, но при всяко дете е различно.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 4 128
И при нас така беше - не хареса домашната каша, в началото и готовата не хареса - захраних я с картофче.
1. Мазнината е заради възможното запичане според мен
2. И аз преварявам (вече само притоплям) водата в микровълновата
3. С кърма съм правила 1 единствен път, оттогава с вода... няма смисъл да се хабя да цедя, след като после цока  Peace
4. и 5.Аз в началото я правех малко по-рядка от боза, постепенно сгъстявах. Първите 2 месеца от захранването давах до 100 мл. храна (увеличавах постепенно) и не съм замествала кърмене
6.  Ние започнахме с картоф, морков и чак след това прояде каша, но в началото смесвах  кашата с някакъв зеленчук (без картоф, де, защото много запичащо става)
7. Второ хранене въведох преди 2 седмици - на обед зеленчуково пюре, към 6 плодово с каша   Peace

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Захраних с безмлечна оризова на блевит, която е с бифидус ефект и не се запекохме.

1.На етикета пише, да се добави рапично масло, което нито съм виждала, нито съм чувала. Вие слагали ли сте такова нещо? - Никога не съм слагала мазнина, отскоро в зеленчуковото пюре слагам малко зехтин
2.Приготвих я според указанията с преварена вода, след което я разредих обилно с кърма. Мога ли да я приготвям с изворна вода и мога ли да преварявам водата в микровълнова? - До сега всеки път му преварявам     водата в термокана
3.А може ли да се приготви само с кърма? - Може, но от кърмата кашата няма да се сгъсти
4.До кога да слагам кърма в кашата, кога да започна да я сгъстявам и доколко? - сложих само първия път, оттогава я разреждам с вода
5.Какво максимално количество трябва да достигна и за колко дни, за да не замествам кърмене? - 60-80гр., и сега ядем по толкова без да имаме заместено кърмене
6.Колко време давахте само каша, преди да въведете втора храна? Новите  храни в комбинация с кашата ли ги давахте? - 1 седмица. На втората му въведох морков, а после почнах комбинации на сладък зеленчук с каша и така му въвеждам новите зеленчуци
7.Сега давам кашата на обед, час след като сме се кърмили, мисля да въведа второ хранене след месец. Второто хранене какво да е и в кое време на деня да го дам? - съвсем от скоро хапваме и след обяд или по-скоро към 17-18ч нещо като кисел (царевична безмлечна каша с малко плод). Ако  съм дала запичащ зеленчук му давам разхлабващ плод Wink

Най- големия проблем при нас е, че детенце е непрекъснато с пъпчици по бузките. Появяват и се от всичко, от нещо което аз съм яла, от играчки, от слюнката, от одеала, ако ги търка по лицето си и т.н. Сега има малко повече пъпчици по бузките и малко и е зачервено дупето, как да разбера дали е от захранването или от нещо друго / въпросът ми се отнася за всички нови храни/ - за жалост не мога да ти отговоря на този въпрос, ние имаме пъпчици само от слюнка

Последна редакция: нд, 14 яну 2007, 15:12 от Peppita

# 6
  • Мнения: 481
Благодаря за отговорите. Мисля за сега да караме на каша 1 седмица и после да я разнообразим с малко тиква. При вас бебоците запичаха ли се когато бяхте само на каша?

# 7
Захраних на 07.12.2006 г.
Моят док ни каза така да се захраним така:
Първо каша, примерно следобяд. Да си взема каквато искам. Млечна, безмлечна, без значение. Аз взех Банановата каша на Хумана за бебета над 4 месеца без глутен. В нея има АМ, но прецених, че за мен това не е проблем, въпреки, че Стели не е близвала до сега АМ. Не съм имала никакъв проблем. За 10 дни стигнахме 90-100гр. Тя не иска повече, аз и не я насилвам. За това време и заместих изцяло 1-то кърмене - следобедното. Не мисля, че е хубаво да даваш каша 1 час след кърмене. По-скоро трябва да я даваш, когато стане време за хранене и да я дохраниш с кърма.
След още 10 дни и дадох на обяд местно пюре (по предписание на док) Ее щях да припадна!!!  Той ми каза, че детето ми вече е голямо и няма място за притеснеия. Отново ми подчерта, че не трябва да я насилвам за количеството и отново да давам по 1-2 лъжички и постепенно да увелича количеството, докато заместим още едно хранене. След като отново за 10 дни достигнахме 90-100тр, започнах да редувам зеленчуково с местно пюре. Все още не съм давала жълтък. Попитах за тези прословути плодови пюрета и сокове - Кога тях??, той каза - Най-накрая!!!! Когато организмът е готов да ги приеме. (предизвикват болки в коремчето на бебчетата, подуват и т.н.) Все още не съм и давала плодов сок. ЛЕкцията по захранването на док завърши с това, че до 1 година ще ядем така: 2 или 3 пъти на ден кърма и 2 основни яденета (обедно и каша) като изключително много да внимавам да не претоварвам организма с въглехидрати. Въглехидратна храна - Един път на ден. Не ми препоръчва сутрин да правя попари, но ако реша да давам - следобяд да махна кашата и така.
Каза, че детето само трябва да определи количеството храна, но за качеството да не позволявам да ми се налага. Да и давам всякакви вкусове и видове. Да не я лишавам от нищо.
Стели не се е запичала. Само дето акото й стана "старческо"  Simple Smile
Стели имаше пъпчици като по-малка и и се махнаха като се научих, че не трябва да я обличам толкова много и след като и миех личицето с хладка вода по няколко пъти на ден. Надявам се да ви минат бързичко. Същият док казва, детето ти не е билярна топка, не може да е гладко и без грапавинка като нея. За дупето ми е изписал много готин крем, който ни го правят и преблеми с него вече нямаме.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Благодаря за отговорите. Мисля за сега да караме на каша 1 седмица и после да я разнообразим с малко тиква. При вас бебоците запичаха ли се когато бяхте само на каша?

Специално му взех каша на Блевит с бифидус ефект, за да не се запече. Пред варианта да е без захар, но запичаща предпочетох със захар, но регулираща изхождането  Wink

# 9
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Аз захраних точно с оризовата на Милупа.

1. Не съм слагала никаква мазнина.
2. Спазвах стриктно указанията относно приготвянето. Направих я с преварена вода. Аз лично се отнасям недоверчиво към изворните води, "подходящи" за бебета.
3. В кърмата има ензим, който пречи на сгъстяването.
4. -
5. Ами не съм гледам количеството, винаги кърмя половин- един час преди да предложа твърда храна и така не замествам кърмене. Колкото изяде- толкова. Но съвсем в началото на захранването предпочитах да не е повече от 30-40 гр. Но то и няма как да е повече, като кърмиш преди това. Grinning
6. В началото давах новата храна седмица.
7. Мисля, че е добре да въведеш второ хранене след около месец от началото на захранването. Аз лично изместих кашата следобед, а на обяд предлагах новите храни. Давах зеленчуци, от време на време плодове.

Относно запичането, синът ми се запече околи месец- месец и половина след захранването и то от круша. Rolling Eyes
2-3 месеца акаше през ден- два, но след това сам се справи и сега си върши работата всеки ден.

Не се притеснявай толкова и успех!

# 10
  • Мнения: 481
Мериа благодаря за отговора. След като дава на бебчо каша една седмица, с какво продължи? Новата храна самостоятелно ли я даде или в комбинация с кашата? И аз и давам твърдата храна час след сучене, ама една мама е писала, че не е редно , ти ме успокои, мерси  Hug

# 11
  • Мнения: 481
Ох, съжалявам, това тряваше да бъде ЛС на Мериа, но в бързината се пообърках и не иска да го изтрие

Последна редакция: пн, 15 яну 2007, 10:34 от lady di

# 12
  • София
  • Мнения: 12 201
  Аз пак нещо не разбрах  Embarassed Значи ако давам кашата една седмица на обяд, а после искам да почна със зеленчуци, какво я правя кашата? Ако я оставя не стават ли вече две хранения?
  Значи една седмица каша на обяд после тя се измества вечер ли, зеленчуците почват да се предлагат на обяд? А плодовите къде трябва да се вмъкнат?
  Сори за въпросите, но засега кърмя на поискване и това с кога какво ми е абсолютна каша  Simple Smile

# 13
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Значи ако давам кашата една седмица на обяд, а после искам да почна със зеленчуци, какво я правя кашата? Ако я оставя не стават ли вече две хранения?
Ами нищо не я правиш, тя е вече въведена. Не е нужно да даваш всичко въведено в 1 ден. Grinning Аз например като втора храна дадох ранни моркови. Давах ги и тях в продължение на 1 седмица. След това ранни моркови с картофи- пак 1 седмица.
Вече като въведеш второ хранене за деня, можеш да даваш кашата следобед.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 201
  Мериа мерси за отговора, схванах вече идеята горе-долу  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт