За бебетата-в множествено число?!?????!!!!?????

  • 1 763
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 081
Здравейе:)
Да ви разкажа накратко от къде тръгна моето голямо чудене. При една от първите разходки на бебчо в Морската Градина, срещам една позната, и тя ме пита"СпиТЕ ли?" Пощипвам се аз-не спя, вярно, имам леко заспал вид, ама чак да спя...Иначе Мартин спи, да. Замълчах си тогава, помислих, че може да съм придремнала, бутайки количката. Ама това обръщение в множествено число продължи...Все ме питат "На колко станаХТЕ?"И аз отговарям-"Аз на 28, таткото на 30, Мартинчо на 5 месеца" И те ме гледат, сякаш съм им разказала "Война и мир". Та по същество-верно, че имам кратък опит в майчинството, но забелязвам доста други майки, които "акат с децата си, пият заедно с тях разни илачи, поникват им първите зъби по на 25-30 години???" Grinning  Моля Ви, кажете ми, сигурно има някакъв специален смисъл в това да не делим децата си като отделни индивиди, и да отъждествяваме ТЕХНИТЕ самостоятелни действия, заедно с нашите? Не смея и да си помисля, че става въпрос на НЕправилен говор или НЕправилен правопис Grinning, защото доста хора около мен се изразяват по този начин?

п.п. Дано не съм засегнала някого с чуденето си, просто ако така е правилно, да побързам и аз да се впиша в правоговора на съвременните майки newsm78

# 1
  • Мнения: 5 362
Много мами говорят така.В началото и на мен ми беше странно,но сега и аз говоря в множествено число Grinning
Така сме като едно цяло! Grinning WinkОтъждествяваме се с децата си.
Няма нищо нередно,според мен,а за неправилен говор и дума не може да става(поне не на сериозно).Просто си обичаме децата и за това. Wink

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Много мами говорят така.В началото и на мен ми беше странно,но сега и аз говоря в множествено число Grinning
Така сме като едно цяло! Grinning WinkОтъждествяваме се с децата си.
Няма нищо нередно,според мен,а за неправилен говор и дума не може да става(поне не на сериозно).Просто си обичаме децата и за това. Wink


И аз се повлиях от тази тенденция  ooooh!, но вече се излекувах, че синът ми не е бебе  Peace

# 3
  • Мнения: 643
Уф преди да забременея, толкова се ядосвах на този начин на говорене, в множествено число, но сега Sick, често се хващам, че и аз го правя,и аз казвам СТАНХМЕ на две години, БОЛНИ сме и т.н.

# 4
  • Мнения: 4 621
Много мами говорят така.В началото и на мен ми беше странно,но сега и аз говоря в множествено число Grinning
Така сме като едно цяло! Grinning WinkОтъждествяваме се с децата си.
Няма нищо нередно,според мен,а за неправилен говор и дума не може да става(поне не на сериозно).Просто си обичаме децата и за това. Wink
Така е Hug

# 5
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Много мами говорят така.В началото и на мен ми беше странно,но сега и аз говоря в множествено число Grinning
Така сме като едно цяло! Grinning WinkОтъждествяваме се с децата си.
Няма нищо нередно,според мен,а за неправилен говор и дума не може да става(поне не на сериозно).Просто си обичаме децата и за това. Wink

Така мисля и аз Peace. Просто, когато децата са малки, правиш всичко с тях и това множествено число в един момент от самосебеси се появява в речта ти Wink. И аз говорех така до скоро. Сега Руми е по-самостоятелна и се усещам, че все по-често говоря за нея в единствено число.

# 6
  • Мнения: 999
и аз говоря в множествено число, така съм свикнала защото постоянно съм с моята Мимка. веднъж бях излязла сама на вън, защото Мими спеше, и ме среща една приятелка и ме пита къде съм тръгнала а аз и казвам" отиваМЕ за хляб" Embarassed. и от тогава гледам да се ограничавам с м.ч. но не се справям добре Simple Smile

# 7
  • Мнения: 249
Ами и мен ме дразни, защото някои мами прекаляват с това мн. число. Не отричам , случвало ми се е и на мен. И мисля , че е следствие още от периода на бременността, когато майката и бебето са едно цяло. Това продължава и след раждането, макар и несъзнателно може би. С течение на времето нещата се променят, и с израстването на децата спираме да говорим за тях като за неразделна част от себе си. Все пак от момента , в който поемат първата си глътка въздух самостоятелно те вече не са част от нас, те имат своята индивидуалност. И дори да не ни се иска трябва да го приемем!!!

# 8
  • Мнения: 5 026
Много мами говорят така.В началото и на мен ми беше странно,но сега и аз говоря в множествено число Grinning
Така сме като едно цяло! Grinning WinkОтъждествяваме се с децата си.
Няма нищо нередно,според мен,а за неправилен говор и дума не може да става(поне не на сериозно).Просто си обичаме децата и за това. Wink

Напълно подкрепям     202uu

# 9
  • София
  • Мнения: 630
Не говоря по този начин. По този въпрос имам твърда позиция Wink. Вече не се дразяня на други майки, които използват "ние", но аз не го употребявам. Peace

# 10
  • Мнения: 7 723
Откакто децата ми са излязли от утробата ми и са станали самостоятелни индивиди, оттогава говоря за тях в единствено число.
Нещо не можах да се заразя от този синдром, но пък не ме и дразни  Peace

# 11
  • Мнения: 5 401
... "отиваМЕ за хляб" Embarassed. и от тогава гледам да се ограничавам с м.ч...

 Joy

Старая се да говоря в ед. ч. и ми се отдава, понеже не съм говорила често в множествено. По-сериозна битка проведох със себе си, за да се откажа да си мамосвам детето на всяко изречение. "Кажи, мамо.. ела, мамо" и т.н.

# 12
  • Мнения: 1 272
Здравейе:)
 "На колко станаХТЕ?"И аз отговарям-"Аз на 28, таткото на 30, Мартинчо на 5 месеца"
По същия начин реагирам и аз Joy Joy Joy. Не ми харесва това отъждествяване, и гледам че хората около мен започват да се усещат и да се коригират, когато ми задават въпроси свързани с бебка.

# 13
  • Мнения: 4 362
Защо пък ще ме дразни как говорят другите майки-ми некА си говорят така,на мен също ми се е случвало ,това си е  напълно нормален факт,при положение че всичко правят децата с нас.
А също така има хора ,копито по диалект си говорят в множествено число,сега и на тях ли да взема да се ядосвам,ами те нервите няма да ми стигнат  ooooh!
Всеки говори както си иска  Peace

Последна редакция: пт, 12 яну 2007, 10:57 от Мис КаприЗ

# 14
  • София
  • Мнения: 1 230
Посмях се малко. Ами май е така, отъждествяваме се със своите деца, едно цяло сме. Така и не разбрах, кога започнах да говоря в мн. ч. Понякога се хващам, че целия постинг е в мн. ч. ние плакахме, станахме на 6 месеца, хранихме се и т.н. 
А сега, ние заспахме и мама ще може на спокойствие да се поразходи из Форума!

Общи условия

Активация на акаунт