Силата на екипа

  • 1 126
  • 16
  •   1
Отговори
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
В една клетка затворили няколко маймуни (екип). В клетката имало кашони (ресурс) и банан, закачен на тавана (награда). Една от маймуните (лидер) наредила три кашона един върху друг, покачила се по тях и взела банана. От тавана започнала да пръска студена вода (намеса на Топ мениджмънта). Маймуните се разбягали.

Закачили нов банан. Друга маймуна наредила кашоните, покачила се по тях и взела банана. Пак запръскала студена вода. Останалите маймуни я набили и изяли банана (работа в екип). Закачили нов банан. Сработил "рефлекса на Павлов" - щом една маймуна решила да вземе банана, другите я набили, защото знаели, че всички ще бъдат намокрени, но не всички ще ядат банан (групова отговорност).

Действие Второ: Силата на екипа
Намесил се HR отдела. Подменили една от маймуните (развитие на екипа). Новата маймуна решила да вземе банана, но останалите веднага я набили (фирмена култура). Постепенно подменили всички маймуни. Последната нова маймуна решила да вземе банана. Другите усърдно я набили, без да знаят защо - те никога не били мокрени (Team Spirit).



Този виц ми даде идея да попитам: Как се справяте в екип? Като отидете на нова работа стремите ли се да се приобщите или, напротив, ще ви се да "разбуните кошера" и да промените старите порядки? Мислите ли, че екипния принцип на работа е добър за всеки вид работа?

# 1
  • Мнения: 15 619
Това, което аз върша е само брънка от веригата, та затова мисля, че е важно да има екип, хората да се сработват.Другият да е сигурен в мен и аз в него също.
Ако нещо в отношенията куца и работата не върви.
Атмосферата е от първостепенно значение за мен.

# 2
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Това е така, но не ти ли се е случвало да зададеш въпрос Защо? и да ти се отговори Ами защото така се прави от край време тук! Това е същото като с маймуните - не е ясно защо бият, ама трябва да бият?

# 3
  • Мнения: 4 665
Нужно ми е време за да поопозная хората, чак тогава се сработвам.

# 4
  • Мнения: 7 107
 Екипно животно съм.  Mr. Green
Може би заради екипната ми същност харесвам колективните спортове. В смисъл - практикуването им. „Един за всички, всички за един”.
Може би  заради това не карам ски, не играя тенис. За билярд, шах и табла да не говорим.

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Много готин виц. Браво   bouquet

Гледам да разбера всеки нов, но повярвайте ми, не е лесно. Просто имам чувството, че в Бг не останаха нормални хора  Crazy  ooooh!

# 6
  • София
  • Мнения: 4 865
сработване нали не е равно на сближаване.
сработвам се бързо и лесно. сближавам се трудно.

# 7
  • Мнения: 15 619
Това е така, но не ти ли се е случвало да зададеш въпрос Защо? и да ти се отговори Ами защото така се прави от край време тук! Това е същото като с маймуните - не е ясно защо бият, ама трябва да бият?
Случвало ми се е и то неведнъж.
В началото много се ядосвах на немисленето на някои хора.
Сега съм свикнала, но се страхувам да не стана като тях, въпреки че им е по-лесно, определено.
Ама и ние сме едни маймуни! Mr. Green

# 8
  • Мнения: 2 891
Вписвам се в екип, но непонасям мързела и не се примирявам с него!!!

# 9
  • Мнения: 293
Точно обратното на "екипно животно" съм. Все ми се случва да ме намира, или аз да я намирам - работа, в която само собственикът е над мен. Организирам и съм организирала екипи, естествено, груба намеса от рода на "е аз са ше ви опраа" е изключена.

В този смисъл - се сработвам лесно, но имам и акъл за организационни новости. И щом са в интерес на работата, често споря и с шеф, ама-ха!  Laughing

Мислите ли, че екипния принцип на работа е добър за всеки вид работа?

За всеки вид работа е твърде голямо обобщение. Не знам. В сегашната си се стремя да се поддържаме именно като екип. Па да видим, в новите 'европейски' условия  Crazy

# 10
  • Мнения: 899
Предпочитам, когато мога, да си върша работата сама. Иначе нямам проблеми с работата в екип, нагаждам се, но с някои хора често е особено трудно.

# 11
  • Мнения: 488
От досегашния ми опит мога да кажа, че се справям с работа в екип. Обаче малко или много обичам аз да контролирам нещата и да си върша самостоятелно задълженията, не обичам да ми се бъркат, да ми дават непоискани съвети...да ми искат такива, когато съм много заета...май си падам малко темерут  Embarassed
Но зависи от средата все пак, и от натовареността, от типа работа.
Много се ядосвам, когато някой друг не си върши работата както трябва и от това страда цялата дейност на фирмата, или отдела... това много често е било повод за пререкания в предишната ми работа.
Опитвам се винаги да подобря нещата, не се примирявам със "навици" и "правила", създадени открай време и повече пречещи, отколкото подпомагащи работата.
В сегашната ми работа почти всичко контролирам аз, но пък тук няма толкова много задължения и това понякога ме демотивира... по-точно, задълженията, които ми се полагат, май вече започнаха да ми омръзват, няма развитие...

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Това е така, но не ти ли се е случвало да зададеш въпрос Защо? и да ти се отговори Ами защото така се прави от край време тук!

Не по темата, но по това изречение - един виц.

Една жена готвела риба. Взела я, изчистила я, отрязала й опашката и я опекла. Питали я - защо отряза опашката? Не знам, казала тя, майка ми така ме научи.
Отишли при майка й. Тя също така постъпила - изчистила рибата, отрязала й опашката и я опекла. Защо? Защото моята майка така ме научи навремето, казала майка й.
Отишли при бабата. Направо я питали - защо режеш опашката на рибата, преди да я печеш? Ми защото ми е къса тавата, казала бабата Mr. Green

# 13
  • София
  • Мнения: 3 421
 Работя добре в екип.
 Да, случвало ми се е да отида на нова работа и като питам "това защо така" - да ми се отговори-" защото така се прави". А при моите аргументирани обяснения, че е по-добре, по-бързо и по-лесно иначе, ми се отговаря с  Close
 Обаче тихичко после си промених нещата Wink
 

# 14
  • Мнения: 3 447
Обичам да мисля в екип, но да работя сама. Вярвам, че брейнстормингът ражда добрите идеи, но оттам нататък моята работа ще си я свърша най-добре сама. Дори ако има ясно разпределени задължения и никой не ми се меси. Дразня се например, ако някой от екипа работи бавно или се ослушва и клинчи и по този начин спъва работата на останалите. Иначе за сработването се сработвам, но то е по-скоро поради добронамереност, отколкото поради вътрешно убеждение.

Общи условия

Активация на акаунт