Въпрос относно детската градина

  • 1 045
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 209
Здравейте,днес ми дадоха да прочета новостите свързани с месечните такси в детската градина и се оказа,че за дете на разведени родители,живеещо само с майка си вече таксата не е 50%,а си е както при децата на не разведените родители.Малко странно ми се вижда,но щом в актът за раждане на детето не пишело,че бащата е неизвестен не се водя самотна майка и толкова...искам да попитам това истина ли е или е поредната недоразбрана история в нашата деткса градина??? Shocked

# 1
  • Мнения: 1 731
За съжаление е истина.
На 50% намаление от таксата имат право само децата, които не са припознати и за които не се плаща издръжка.
Абсурдно или не, факт е.
Промените са провокирани от факта, че съвместното съжителство без брак стана нормално срещано явление. Това обаче не означава, че майките в това съжителство са самотни майки.
За разведените важи същото, макар че съда обикновено отсъжда минимална издръжка.
Това е положението.  #Cussing out

# 2
  • Мнения: 351
На мен въпреки, че в акта не пише нищо за бащата ми искат бележка от общината, че не съм омъжена! Изобщо явно много хора злоупотребяват и са затегнали много мерките!
В яслата на Ния повечето деца сега плащат 1/2 такса!

# 3
  • Мнения: 122
и сестра ми  я "честитиха "за  новата година с пълна такса в градината, макар че е самотна майка  , не получава издръжка  от бащата на децата и живее сама  Close

# 4
  • Мнения: 2 327
Така е наистина. Не само в детската градина на сестра ти.
Идеята явно е, че припознатите деца получават издръжка, която ако бащата не плаща може да се изисква от общината. А издръжка до колкото знам се присъжда винаги.

# 5
  • Мнения: 122
"Не само в детската градина на сестра ти."- никъде не съм написала , че само в градината където ходи детето на  НА СЕСТРА ми е така , просто се присъединих към другите мами , а за издръжката незнам колко веднага , но вече втора година не получава такава  #Cussing out

# 6
  • Мнения: 2 327
Спокойно де. Объркала съм се, мислех че потребителката, която е пуснала поста пише за сестра си.
А за издръжката, ако е присъдена и той не я плаща, сестра ти може да я иска от общината. Мисля че тук някъде е обсъждано това как става и какви документи се искат. Провери в темите, които са заковани - за правата или въпросите към адвокати.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Днес и на мен ми го казаха в яслата. Не съм самотна майка, но когато беба тръгна на ясла поискаха удостоверение за семейно положение. Аз съм разведена, но живея с бащата на беба. От брака си нямам деца. Поисках да плащам цялата такса тогава-казаха, че не може...Щом не съм женена-значи половин....
 А се оказа, че за редовните студенти остават тези 50 процента, а аз уча. Така, че по този параграф пак имам право на намаление. Щом имам.... Laughing

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Какви новости? Shocked Разведена съм от преди детето ми да тръгне на детска градина, сега ходи от три години вече и никога не съм плащала 1/2 такса - винаги съм си плащала цялата; още в началото се поинтересувах от това, но за децата на разведени родители няма такива привилегии отдавна.
Майка ми е детска учителка в друга градина и самата тя ми каза в началото, че е така и да не се ровя.
Пояснявам, че говоря за Бургас, защото размерът на таксата се определя от съответната община и не знам дали и условията не се определят на общинско ниво newsm78

# 9
  • Мнения: 7 362
Какви новости? Shocked Разведена съм от преди детето ми да тръгне на детска градина, сега ходи от три години вече и никога не съм плащала 1/2 такса - винаги съм си плащала цялата; още в началото се поинтересувах от това, но за децата на разведени родители няма такива привилегии отдавна.
Майка ми е детска учителка в друга градина и самата тя ми каза в началото, че е така и да не се ровя.
Пояснявам, че говоря за Бургас, защото размерът на таксата се определя от съответната община и не знам дали и условията не се определят на общинско ниво newsm78
  Условията се определят от Наредбата за местните данъци и такси.В София със сигурност термина "самотна майка " не съществува.Има "родител ,отглеждащ сам детето си "-може да е и бащата и в двата случая ползват 50 % намаление на таксата за ДГ.Сега има промяна /вероятно ще влезе от 1 януари в сила,все още не е - уточняват недоразумения/ ,но се запазва намалението на таксата за тези родители.Променят се условията,за родители,който не си водят децата в ДГ и отсъствията се извиняват само с медицинска бележка,в противен случай се заплащат.Отпада домашния отпуск с молба.Ако се отсъства цял месец и не се представи мед.бележка се заплаща 50 %  от таксата или детето се изписва от ДГ и друго заема мястото му.

# 10
  • Мнения: 209
Другото,което много ме потресе е,че няма отсъствие по домашни причини.Ако няма медицинска бележка се плаща все едно детето е ходило.Това е доста безсмислено.Как няма да ходи 1 месец,а ще платя 1/2 от таксата.Това май ще доведе до купища фалшиви медицински бележки...не виждам логика Shocked

# 11
  • София
  • Мнения: 6 477
Наредбата явно е минала и е вече факт! Днес майка ми е подписала декларация, че е запозната с уловията - дете с единствен родител е в случаите на непризнаване на детето или смърт на единия родител. Намаляване на таксата имало и за други групи - студенти, моногодетни и утре майка ми ще прочете подробно и ще ми каже. За медицинските бележки и отсъствията по дом.причини нищо не са казали в нашата градина.....

# 12
  • София
  • Мнения: 8 931
Би трябвало да има разделние на самотните майки и такива, които живеят с бащата без брак, защото досега и те се водеха самотни. И понеже е по-лесно да премахнеш привилегията на общо основание, заради многото злоупотреби, вместо да видиш кой наистина има нужда от нея, някои хора така са решили. Иначе смятам, че понякога разведените майки са в много по-тежко положение, защото ако разчитат само на издръжката всеки знае в какви размери се присъжда тя.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 477
Да, но по новата наредба самотни са само майките, чиито деца НЕ са припознати! Цялата работа идва от там, че има много двойки, които живеят заедно без брак, но ползват намалението от 50% като самотни майки! Никой няма да тръгне по къщите на хората да види майката сама ли живее или с бащата! А и дори да се разделят могат да се разберат помежду си за определена издръжка, която никой не знае каква е...т.е. вече самотната майка дали е наистина сама си гледа детето или бащата помага и до колко. И поради тез причини го отнасяме всички Sad Sad Sad
Ето, предполагам, че и нас ни коментират в градината, понеже засега сутрин се налага малката да бъде водена от баща си до градината и сигурно си мислят, че и аз съм от фалшивите самотни майки. Но никой не пита с издръжката, която се откъсва от таткото как точно си гледам детето.....

Общи условия

Активация на акаунт