препоръчайте ортодонт

  • 3 437
  • 15
  •   1
Отговори
  • на път
  • Мнения: 2 804
Здравейте мили момичета  Hug
Има ли опит някой със срязване на дълбока връзка под езичето (простете, но не знам как се казва нещото) - не може да се изплези "качествено". Сега детенце проговаря активно и личната лекарка ни каза, че за да няма проблеми с изговарянето на някои съгласни ще трябва да се прибегне до тази интервенция.
Препоръчайте моля ортодонт и ако някой има опит с процедурата нека сподели моля.
Предварително благодаря.   bouquet

# 1
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Не е ли за уши нос гърло, защо ортодонт

# 2
  • Мнения: 4 585
    Със сигурност не трябва ортодонт. Ортодонт е зъболекар, който работи по изправяне и подреждане зъбчетата на децата. Аз водих големия си син на хирург в Айтос, който му сряза с ножичка гемчето под езика, защото при изплезване езикът му се раздвояваше. Напръска го с нещо обезболяващо. Цялата процедура е за 1-2 минути. Не плака, но той и тогава си беше мъжко момче. Това беше преди 17г. Може би имаш предвид консултация с ортопед?

# 3
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
 И аз мисля, че е за лекар УНГ- хирург, връзката под езичето май му казват "юздичка". На мен са ми я махали като бебе, знам, че процедулата е кратка.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 351
Не е вярно ,че ще му пречи за изговаряне на съгласните.Брат ми,мъжът ми,свекър ми и бабата на мъжът ми са със скъсена подезична връзка.Всичките те говорят правилно и единственното нещо за което им пречи е целуването  Joy Синът ми също имаше такава къса подезична връзка и по съвет на логопед я срязахме,но малкия не говори защото има аутизъм.Взехме си направление от личен лекар и д-р Кънчева в Исул ясряза наистина за две три мин. с местна упойка-спрей.Там има много малко кръвоносни съдове-почти не тече кръв и почти не боли.Може да го направи и ортодонт и хирург,но в Исул е най добре според моите проучвания.Успех.   bouquet

# 5
  • на път
  • Мнения: 2 804
 HugБлагодаря много на всички за успокоителните думички!!! Бях се панирала щото малкият изпада в истерия като види чичо или леля с бяла престилка и най-вече мрази сградата на Пирогов  Grinning

# 6
  • Мнения: 4 585
Може би имаш предвид консултация с ортопед?
   Издъних се. Имах предвид логопед.
   Катина знае как се целува свекър й? newsm78

# 7
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Истината е, че пречи на говора, когато са ми я рязали, аз изведнъж съм ревнала и не са успели да я срежат цялата (моята е била много голяма). В резултата си фъфля  Embarassed, не много, не и фрапантно, ако бях ходила на логопед като дете, предполагам, че щеше да се оправи. Не мога и да казвам "рррррр", знам точно как и къде да сложа езика, но не става... Досега не ми е пречило, сега ми е проблем когато уча Яни, защото работим за "чист" говор, а аз самата трудно го докарвам... Зависи и колко е голяма, ако не е много голяма, може да се "разтегне" с някои логопедични упражнения, но си е хубаво да се консултирате със специалист, или хирург или логопед, така ще знаете как да процедирате  Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 2 351
wolf-благодаря ти отдавна не се бях смяла така.
Брат ми и мъжът ми ме караха да срежа подезичната връзка на Мишо за да се целува качественно  Joy а те и двамата си говорят много правилно , а и според мен много сладко се плезят/тоест не могат да се плезят/.И двамата никога не са ходили на логопед.Нашият логопед ни препоръча да се среже преди да е проговорило детето защото ако почне да проговаря и тогава се среже има опасност да фъфли.При всички случаи специалист трябва да си каже мнението конкретно за всяко дете.

# 9
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
подезичната връзка може да бъде "срязана" от специалист УНГ, както и от хирург-стоматолог. Тя пречи освен на изговарянето на определни съгласни и на храненето - дъвкатените умения, на гълтането и на дишането в по-тежки форми. В София можете да се консълтирате с д-р Радославов - УНГ в клиника Гургулят, но може и на друго място, След като се корегира тази връзка е добре да работите с логопед - езикът е мускул и са необходими малко упражнения за възстановяване на пълния обем на движение, а после и да се поставят правилно някой звукове

# 10
  • на път
  • Мнения: 2 804
подезичната връзка може да бъде "срязана" от специалист УНГ, както и от хирург-стоматолог. Тя пречи освен на изговарянето на определни съгласни и на храненето - дъвкатените умения, на гълтането и на дишането в по-тежки форми.

Благодаря много за изчерпателния отговор  Hug

# 11
Относно късата подезична връзка, юздичка (френулум на езика), манипулацията може да бъде извършена от стоматолог-хирург или  лицево-челюстен хирург, както и от УНГ специалист. Манипулацията се води като хирургична интервенция - френулотомия (срязване на френулума), която се провежда под местна инжекционна анестезия, в рамките на няколко минути.

Задължително обаче, след преминаването на постоперативния период се консултирайте с логопед.

По въпроса дали късата подезична връзка пречи на изговарянето на някои звукове, зависи каква е степента на намаляване подвижността на езика и изградените компенсаторни двигателни навици на детето. Най-често при тези случай са засегнати някои съгласни звукове, които се артикулират с върха на езика, който в случая е възпрепятстван да достигне до мястото на учленяване. При къса подезична връзка са затруднени и специфичните движения на езика при хранене по-точно при гълтане, когато предната част и върхът на езика се повдигат нагоре към твърдото небце. След навременно провеждане на хирургичното лечение, чрез малък разрез на подезичната връзка, езикът се освобождава и след неколкократни упражнения се поставят правилните звукове.

Места, където знам, че се извършва тази манипулация, са:

- Стоматологичен факулет - София (стоматолог-хирург, лицево-челюстен хирург);
- Медико-стоматологичен център "Медстом" (стоматолог-хирург);
- ИСУЛ (УНГ специалисти).

Желая Ви успех!

Последна редакция: чт, 11 яну 2007, 21:46 от feruchka

# 12
  • Мнения: 234
Ние правихме тази операция на 10-11 месеца при лицево-челюстен хирург, в Пловдив. Тогава ни обясни, че е важно не само да се среже, но и някак си да се зашие, че да не зарастне обратно. Сега като се замисля, това допълнително затрудни храненето при него, докато беше бебе. За говора не мога да преценя все още.

# 13
Не е достатъчно френулума просто да се среже и след това да се зашие, а трябва също така да се отстрани съединително-тъканното снопче, което се намира непосредствено под лигавицата (същинския френулум). Ако това не се направи се получават рецидиви, т.е. раната от среза зараства, а френулумът остава къс.

Последна редакция: пт, 12 яну 2007, 16:52 от feruchka

# 14
  • Мнения: 234
Цитат
Не е достатъчно френулума просто да се среже и след това да се зашие, а трябва също така да се отстрани съединително-тъканното снопче, което се намира непосредствено под лигавицата (същинския френулум). Ако това не се направи се получават рецидиви, т.е. раната от среза зараства, а френулумът остава къс.
feruchka, ами явно това са ми обяснявали, че са направили, но аз така и не го схванах докрай.   Simple Smile Всъщност и не слушах особено, други ми бяха грижите тогава.

Общи условия

Активация на акаунт