Катерене за деца

  • 5 300
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте родители,

Накратко искам да споделя впечатленията си от спорта, който синът ми практикува от около два  месеца – катерене.
На пръв поглед това е доста непознат спорт, особено за деца, но отражението, което дадоха тренировките върху сина ни, надмина очакванията ни.

Синът ни е на 6 години, умен, буен. Още от малък много обича да се катери къде ли не, като всяко дете. Затова може би допринесе факта, че още като бебе го качихме на 7 български първенци и с планината го буквално го закърмихме. В момента посещава държавана детска градина с много добри учителки, но са 30 деца в група. И сега, особено зимните месеци, госпожите споделиха с нас, че  на моменти е неузнаваем – агресивен към децата и играчките, не стои на едно място, не слуша какво му се говори. Доста се притесних, започнах да смятам, че е хиперактивен, да чета в старите теми за деца с тези проблеми. В къщи нищо не го интересуваше, проявяваше агресия и към нас. У нас лекерствата за успокоение не са толкова популярни,колкото на Запад и в Америка,  затова реших, че трябва да променя нещо в режима му, както съветват майките във форума, и да го ангажирам с нещо полезно и отговарящо на темперамента му.

 Така започнах да търся къде мога да го запиша на катерене в София. Попаднах на страницата на Националния дворец на децата, където има такъв курс.  За съжаление, там щеше да ни е много далеч да го водим. Другата идея, която ми хрумна бяха кадри, които бях виждала по телевизията, за катерене в купола на Софийския университет. Така случайно се запознах с Бойко Лалов, състезател в националния отбор по катерене, балкански шампион и треньор, с когото споделих каква ни е целта на заниманията. Още след първата ни среща,  синът ни започна да се увлича, приятната умора от тренировките не му позволяваше да е толкова буен в градината. Много е вълнуващо да го гледам как се катери редом с Николай Петков, два пъти изкачвал Еверест, и как със сетни сили се опитва да стигне края на стената, влагайки цялата си сила и воля. Не на последно място играе роля и  респектът и авторитетът на  „батко” Бойко, който е четвърти курс студент във ВИФ,  и който има страхотен подход към децата.

В купола на университета се провеждат тренировките на националния отбор по катерене, правят се курсове за начинаещи и понякога се събират много хора и средата не е подходяща за деца.

Затова в 89 ОУ „Д-р Христо Стамболски” в жк. Дружба 1 /ул. 5019, до бл.12/ е направена подходяща за деца катерачна стена. Тренировките се водят вторник и четвъртък от 19 часа, събота и неделя също може да се тренира. Салонът е приветлив и унесени в катерене, часовете минават неусетно, а удовлетворението у децата е голямо. Телефонът за контакт с Бойко Лалов е 0887204243.
Ето и някои моменти от тренировките по катерене на деца в Германия, където този спорт е широко разпространен.

http://www.kletterkurse-born2climb.de/html/kinder-klettern-bilder.html

Ако някой се интересува от подробности, с удоволствие ще му отговоря  и ще му изпратя снимки от тренировките на сина ни.

# 1
  • Мнения: 460
Поздравления, не съм предполагала, че има занимания за дечица на тази възраст. Много се радвам за вас, катеренето учи и на други важни неща, като това да се довериш на човека, който държи въжето ти, има чудесно разбирателство в групите, а после като почнат да катерят и навън става още по хубаво.
Занимавах се с това около 2 години, благодаря за кординатите и за информацията, ще ги използваме след време Hug

# 2
  • Мнения: 3 740
Благодаря за информацията!

# 3
  • Мнения: 24
Искам да ви споделя още няколко думи, относно катеренето.

Синът ни си подобри поведението в детската градина. Госпожите също забелязаха разликата. Явно както казва майка ми думите "Скуката ражда пороци" са верни. Дори в новогодишната баница бяхме написали късмет - нови върхове, имайки предвид различни постижения през годината. Този късмет се падна на сина ни и беше много щастлив. Сега съм доволна, че има за какво да мисли, опитваме се да го насочваме да спазва режим на "спортист".  Simple Smile
Всъщност това е хубавато на всеки спорт, особено с порастването на децата.

# 4
  • Мнения: 705
Заведи го през лятото в Коколандия:

http://kokolandia.com

Браво на вас, пожелавам ви успех. След няколко години може да последваме примера ви  Grinning

# 5
  • Мнения: 934
Боривана, а имат ли някакви занимания през лятото някъде?

# 6
  • Мнения: 24
Здравейте,
 през лятото ще се катерят на Витоша. Още не знам със сигурност маршрутите, едва от два месеца синът ни се катери, но инструкторът казва, че ще го взима с тях на Витоша. Дори вчера той се е катерил с приятели на Лакатник, толкова топло е било времето.

Първоначалната ни идея, да го запишем на катерене беше да има къде да изразходва енергията си. Но сега с времето виждаме, че заяква физически, станал е по-издръжлив. А катеренето е спорт, в който има и голяма доза мислене, как да избереш правилния маршрут, за да ти е по-лесно. Аз самата никога не съм се интересувала от този спорт и ми е било странно каква е ползата от това да висиш някъде, за разлика от съпруга ми, който се е катерил като ученик и се опитваше да ми обясни, че удоволствието е неописуемо. Но сега, стоейки отстрани, наблюдавам как синът ни калява тялото и духа си. Доскоро ревеше за всяка драскотина, а сега ако има някъде зачервено ми вика - няма нищо, от една по-остра хватка  Simple Smile

Много жалко, че този спорт не е толкова разпространен у нас. На пръсти се броят местата, където могат да тренират деца. А в почти всяка детска градина и училище в Германия например има стена и децата много се забавляват.

# 7
  • Мнения: 294
Много ми стана интерсна тази тема и ще я следя за в бъдеще Simple Smile. Благодаря за споделения опит - мисля, че е страхотна идея! От каква възраст може да се записват децата на тренировки?! newsm78

# 8
  • Мнения: 24
Според инструктора  4,5   -  5 годишни деца. В момента има едно момченце, което е на 5 години, но започна преди да ги е навършило и на него му става все по-интересно. Вече има сили да стигне до края на стената, може да се качи няколко пъти. Всичко се прави  за удоволствие на децата, никой не се насилва. По-малки деца също може да се пробват, но трябва да са издръжливи и упорити и да не ги е страх от високото. Зависи от детето. Снощи инструкторът ни каза, че в момента катерач № 1 в света е 13 годишно дете-чудо. Всеки, който иска, може поне веднъж да пробва. Тренировки се провеждат също и в понеделник и сряда в купола на Софийския университет, входът е откъм клуб Дали, с асансьора, на 5 етаж и после по едни вити стълбички. Там обаче отговорникът на залата понякога се сърди, когато децата станат повече, защото тренират и други начинаещи, а и състезателите от националния отбор по катерене и понякога става пренаселено. Но с предварителна уговорка на всеки ще бъде обърнато внимание. Затова и инструкторите са направили стена в 89 у-ще в Дружба 1, за да е по-спокойно на децата. Инструкторите са говорили с ръководствата на почти 20 училища в София, но единствено директорката на това училище се е съгласила във физкултурния салон да се сложи стена. Жалко, че у нас този спорт още не е спечелил голямо доверие, а си остава спорт за скромен кръг хора. Аз самата бях много скептично настроена, но сега съдейки по сина ни, смятам че сме избрали правилния спорт.

# 9
  • Мнения: 294
Мерси за отговора borivana, моят син още няма 4 год., така, че ще се наложи да почакаме още 1-2год., но ще го пробвам обезателно. Надявам се до тогава още повече да се популяризира този спорт и условията да стават все по-добри. Успех на вас!  bouquet

# 10
  • Мнения: 216
Да споделя и аз. Бяхме в четвъртък - синът ми е много ентусиазиран - въпреки, че го хвана страх и не стигна докрая на стената. Страхотно преживяване - завидях му. Инструкторите се занимават със страхотен ентусиазъм. Borivana благодаря за ценната информация.

# 11
  • Мнения: 1 470
 Shocked Shocked ShockedНе те ли е страх!!!Мъжът ми е бивш пещерняк,като му гледах снимките,където виси над някакви безни,дланите ми се изпотиха,и преди да се оженим го накарах да се закълне,че спира с този спорт до тук...Виж за преходи и ние ги обичаме!!!Даже през лятото може да си организираме един минипреход на Витоша-за бебета,от Златните до Момина Скала...Но чак пък да катери...Е щом ти издържаш психически,на детето ще му е интересно много ясно... Whistling

# 12
  • Мнения: 24
За сега, докато тренировките се провеждат в зала, не ме е страх. Особено като виждам, как синът ни сияе щом стигне края на стената. Като тръгнат да се катерят по скали, тогава със сигурност ще изтръпвам. Но рискове има във всеки спорт.

Моят мъж се е катерил като ученик и много искаше заедно да ходим да се катерим. Но тогава за мен лично този спорт беше неразбираем и отклоних предложението му с думите : ще ти родя син и заедно ще се катерите  Laughing То пък взе, че стана наистина. Затова човек трябва да мисли като обещава нещо  Wink

# 13
  • Мнения: 2 584
 а колко се плаща

# 14
  • Мнения: 24
Първия път инструкторът не иска пари. Всеки може да пробва дали това е неговият спорт и дали ще му хареса за в бъдеще. Иначе за 1 час е 10 лева. Понякога тренировката продължава и по-дълго, защото времето минава неусетно. 

Общи условия

Активация на акаунт