непоносимост към кърмата ми

  • 361
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 262
Синът ми е на 2 месеца. Допреди 1 седмица беше на кърма, но почти непрекъснто повръщаше/дори и на фонтан/. След последната консултация педито ми каза, че имал непоносимост към кърмата ми и ми каза да минем на Фризовом. От него не повръща и е доста по-спокоен, но на мен ми се искаше да го кърмя поне до 6 месеца. Моля дайте съвет и споделете дали и на вас ви се е случвало.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А ти какво мислиш за съвета на педиатърката? Изглежда не се чувстваш комфортно от препоръката й, която противоречи на желанието ти да кърмиш поне 6 месеца - мислила ли си да потърсиш мнение по въпроса и от друг лекар?
Силното повръщане може да е една от проявите на непоносимост (но не към кърмата като такава, а към белтъка на кравето мляко, който преминава в кърмата, ако майката приема големи количества млечни и бебето и чувствително), но може да се дължи също така на по-изявен рефлукс, който може да се лекува без да се налага спиране на кърменето. Гастроентеролозите са специалистите, към които може да се обърне човек, ако има съмнения за рефлукс.
Понеже казваш, че вече седмица сте на Фризовом - вземаш ли някакви мерки да поддържаш кърмата през това време и имаш ли нужда от помощ за това? Ако се окаже, че може кърменето да се възобнови, ще ти е по-лесно да се върнете към гърдата, ако успееш да запазиш количеството мляко дотогава.

# 2
  • Мнения: 1 896
А детето наддаваше ли добре, имаше ли някакви други признаци на дискомфорт?
Ето тук има една тема за подобен случай, само прочети по-надолу, че не е в самото начало.
Притеснително ми се вижда не това, че един лекар изписва Фризовом на повръщащо бебе, а по-скоро причината която е изтъкнал. Аз бих се поинтересувала какво точно значи непоносимост към кърмата - алергия към нещо ли е, непоносимост към някой конкретен компонент ли? Никое бебе няма непоносимост към кърмата изобщо като такава, трябва по-конкретно обяснение.
Ако детето наистина не е наддавало и се е чувствало болно, възможно е предписанието да е оправдано. Но ако е било добре и просто е повръщало поради незрялост на стомахчето, както повръщат много бебета през първите месеци, тогава адаптираното мляко за повръщане едва ли е единственото възможно решение, което може да бъде взето с лека ръка.
Мисля, че лекарят ти ти дължи малко повече обяснения, когато те кара да направиш толкова важна стъпка за храненето на детето ти.

Общи условия

Активация на акаунт