Шумоизолация?

  • 1 921
  • 4
  •   1
Отговори
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Нуждая се от някакъв материал, който да поставя на тавана, за да не се чува звукът нагоре. Някой правил ли е шумоизолация и знае ли с какво трябва да изолирам???
 Благодаря.  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 978
За правилният избор на шумоизолационен материал е от значение и вида на шума, т.е. дали в помещението ще има нещо специално /студио или др./ или е жилищна стая. По принцип, ако става въпрос за жилищна стая можеш да направиш окачен таван от гипсокартон или гипсофазер  и върху него да сложиш минерална /каменна вата/ с дебелина окол 5 см. По този начин ще загубиш около 7-9 см от височината на стаята, тъй като между ватата и тавана е деобре да има въздушен слой. Ако искаш ми кажи малко повече подробности и ще ти препоръчам и други варианти. Можеш да ми пишеше на ЛС

# 2
  • Мнения: 299
Ние правихме звукоизолация точно по същия начин със стъклено-минерална вата, но още не съм много сигурна до колко има ефект. На горния етаж мен не ме чуват, но аз ги чувам (най-вече ударния шум си остана).
Мен също ме интересува какво може да се сложи за звукоизолация на под, при положение, че замазката е направена и звукоизолацията трябва да бъде между нея и паркета. В едната стая сложихме депрон 6 мм и отгоре  паркет, но не съм убедена, че това е най-доброто решение.
Ще се радвам ако някой сподели опит или има по-добро решение за звукоизолация.

# 3
  • Мнения: 2 109
темата е супер, моля давайте съвети тук, освен на ЛС.
аз лично имам желание да се изолирам в гората, ама няма как за сега....

# 4
  • Мнения: 634
За под, материала трябва да е като амортисьор-плътен с малки еластични деформации-най-често се използват твърди (80-100 кг/м3) плочи от минерална (базалт или мергелна) вата,стъклена вата(~30 kg/m3), пенополистирол (стиропор), също и коркови плочи.Но между изолацията и настилката трябва да има замазка, чела съм, че я заместват с гипсофазерни платна.
За таван,най-често срещаното решение, а и мисля-най-оптимално, наистина е окачен таван от фипсфазерни плочи с минерална вата.
Чела съм, че се използват и плочи на база перлитов пясък.
При избора на звукопоглъщащи материали трябва да се гледат характеристиките му- относителна деформация(5-20%), обемна плътност, дебелина, коефициент на звукопоглъщане(>0,6-0,8%).
Като цяло поресто-еластичните, мемранните и перфорираните материали са най-подходящи за целта. От там нататък има различни фирми, които предлагат добри продукти с различни характеристики. Но при изолирането само на под и таван, пак има честоти, които могат да преминат през стените. Срещала съм да правят и "звукоизолиращи кутии" , но мисля, че е малко крайна мярка за жилищен апартамент.

Общи условия

Активация на акаунт