Как да го науча да се храни сам?

  • 1 816
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 809
Стефчо през февруари ще навърши 3 години.
Проблемът е там, че не е много по яденето. За да яде, т.е. да го храня, трябва да пускам детско, да разказвам истории. Знам, че това е порочна практика, но в името на храненето, така или иначе, я допуснах.
Това обаче прави невъзможно приучаването му към самостоятелно хранене с прибори.
Давайте съвети как да се справя с този проблем. Дали да го оставя да гладува известно време? newsm78

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз съм от лошите майки и бих ти препотъчала да го изчакаш да огладнее много хубаво и да му връчиш лъжицата.Моето дете беше по същия начин, но сега се храни сам.Пускам му телевизора и ако започне да капризничи го спирам.Като хапне сам пак го пускам и така действа.Също може да го учиш под формата на игра.Като хапне сам да викаш браво, да пляскаш.....всякакви маймунджалъци.Но вече е крайно време да започнеш да го приучаваш към самостоятелно хранене и омазване.Успех!

# 2
  • Мнения: 7 474
Ще следя темата с голям интерес  ooooh!

# 3
  • Мнения: 7 723
Моята дъщеря ходи на ясла и яде сама с лъжица. Не съм я учила аз  Peace
Друг е въпроса, обаче, че предпочитам аз да я храня, защото нямам нерви да я гледам как не си цели устата всеки път   33uu

# 4
  • Мнения: 1 640
Моята дъщеря/2г.4м./има желание да се храни сама,успява с вилица,успява и с лъжица,но яде малко/няколко хапки/ и после почва да играе,да се разхожда или просто рови в чинията!Налага ми се да я гоня и да я дохранвам.И аз се чудя как да й създам навици за редовно и самостоятелно хранене.Ако я питам нея,само "бончета"ще иска. ooooh!

# 5
  • София
  • Мнения: 6 999
А той проявява ли желание да се храни сам? Ако има такова - остави го да се храни сам и се опитай да подтиснеш безпокойството си, че яде значително по-малко отколкото когато го храниш ти. Може да иска да яде сам само един или два вида храни - давай му ги. Важното е /поне според мен/ на тази възраст да не показваш колко голямо значение има даден проблем за теб или ще дадеш на малкия добро оръжие за манипулация в ръцете  Wink Да прекратиш всичко от раз е добра идея, но дали ще имаш волята да издържиш и да не се пречупиш по-рано от сина си?  newsm78 Ако се съмняваш дори и за минута - пробвай лукавия метод вместо директната комфронтация.

Дариа яде сама от преди да стане на 2г., но в момента в който прояви интерес й връчих вилицата/лъжицата и толкова. Сега дори и да искам - отказва да я храня. На майка ми или бавачката си - позволява да я хранят и яде значително повече като количество, но аз не се кахъря дали и колко яде. Не беше по темата за моето дете, но поне за едно да се похваля - все пак още е с памперс дъщеря ми

# 6
  • Мнения: 4 668
Аз пък имам обратният проблем  Confused - Мартин на 1г.7мес. не дава да го храним  Crossing Arms Иска да яде сам и това е ... Ама колко може , колко си уцелва устата е друг въпрос ...
Не знам какво да правя  Thinking Вярно , че се справя що - годе добре , ама не се трае просто как се омазва или как остава полугладен ( според мен ) , но само да ме види с лъжицата и почва да блъска всичко ...
Някой има ли подобен проблем ?

# 7
  • София
  • Мнения: 6 999
Вярно , че се справя що - годе добре , ама не се трае просто как се омазва или как остава полугладен ( според мен ) , но само да ме види с лъжицата и почва да блъска всичко ...

Същия "проблем" имах. Може би ще го възптиемеш по-лесно ако разбереш, че секнеш ли му ентусиазма сега ...ще го храниш следващите 2-3 години.  Rolling Eyes Ако го оставиш още няколко месеца и ще е по-чистичък. Дариа сега даже супа яде без проблем  Wink

# 8
  • Мнения: 4 668
Isa  Hug , може би наистина трябва да го оставя да прави каквото си знае ...
Ама прекалено рано , започна да се храни сам ... и въобще не позволява някой да му помогне ...

Аз се предадох вече де - слагам му купичката и лъжицата и се старая да не гледам много  Laughing

Може пък да е за добро , че е толкова "самостоятелен" Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 6 999
Може пък да е за добро , че е толкова "самостоятелен" Wink

За добро е Simple Smile И моята девойка започна около тази възраст, после към 2 и малко - реши да се къпе сама и го прави; сега не ми дава да я събличам - сама иска, а в градината и сама се обличала - не дава да й помагат...

С тоя темп се надявам към 14 да се издържа сама, а на 18 да дава пари на мен  Joy Joy

Извинявам се за офф-а

# 10
  • Мнения: 5 468
секнеш ли му ентусиазма сега ...ще го храниш следващите 2-3 години.  Rolling Eyes
Аз съм живия пример за секване на ентусиазъм Confused. Детето ми беше много малко, когато искаше да яде само с лъжицата. Но се изнервях от бавното ядене, капането навсякъде, омазването къде ли не и блеещия поглед в купичката... грабвах лъжицата и почвах аз да я храня, за да излизаме по-бързо.
И какво стана?... Сега й връчвам лъжицата, а тя вика - "Мама!" Оставям я гладна да стои, пак същото - не иска да яде сама...или хапва 2 лъжици и виква - "Коемчето пулно!"... после свиква така да не яде и може цял ден да стои гладна.

# 11
  • Мнения: 58
МНОГО ВАЖНО ПРАВИЛО: забравям за това как и колко ще нацапа себе си или около себе си, и на 2- 3 метра от себе си и т.н #Crazy
Аз сядам с него на масата- ЗАДЪЛЖИТЕЛНО- никой не ме пита яде ли ми се или не- това е показване на уважение, и създаване на елементарни навици.
Въоражавам се с доста завидно търпение, защото детето усеща, когато нервнича, и то също започва, а от там си усложнявам стократно живота.
И започвам едих "монолог":м...доста вкусно, мама каква вкусотия е направила на Иво...и от сорта...подканвайки го да опита.
Малкия ме гледа странно, и вземе, че опита- така се научихме. Като започне да маже, му обяснявам, че това не е начина на хранене, ако трябва му помагам...и така.
И това, което го пиша е от 2 месеца: преди това имаше абсолютен ЦИРК в къщи по отношение на храненето, правех се на маймуна само и само да го излъжа да дойде да яде. Не искаше да стои в столчето- тръшкаше се като магаре, а аз го гонех с паницата- това ни беше игра... и малкия явно я харесваше, а като станеше време за ядене -на мен лошо ми ставаше.

# 12
  • Мнения: 6 390
Някъде от 10.тия месец дъщеря ми винаги има лъжица като се храни, и аз имах разбира се, една тя, една аз, така беше отначало,  и  бавно, бавно се научи да борави сравнително добре, с вилицата като че ли е по лесно, като има  нещо вкусно за нея - изобщо не може и дума да става да й помагам за хранене, тя го омита сама като хуна  Wink
Не че и не става на прасе като яде, обаче е мнооооого по добре от началото  Crazy Grinning
Но мен не ме вълнува че след хранене се сменят дрехите й, и чистиме двете в повечето случай Wink

Понеже гледам че твоето дете е почти годинка по голямо, си мисля че със сигурност владее боравенето с лъжица и вилица, според мен отначало на любимите му яденета му сложи на масата чинията, лъжицата, и кажи че точно сега имаш страшно спешна работа - да проснещ прането, или там нещо си  Wink, кажи му да почва без теб, и го остави да се оправя, надявам се да не те дочака  с пълна чиния Wink

Последна редакция: чт, 04 яну 2007, 00:33 от Eli_cz

# 13
  • Мнения: 108
Малкия на 2г и половина изяви желание да се храни сам. Слагам го на столчето, приближавам го плътно до масата, сервирам му храната, пускам детско и го оставям а аз през това време свършвам малко от дневните си задължения. Няма да ви казвам какво омазване става ноо си хапва и не разрешава да взимам участие а е и доволен от факта че като голямите се храни сам Peace

# 14
  • Мнения: 6 039
моето дете  от лятото, т.е. била е на 1.6г изявява желание да се храни сама. Не знам точно откога, но тя не позволява друг да я храни, отказва да яде. Храни се абсолюбно сама, разбира се, с нож, все още не й давам да си служи.

т.е. на въпроса ти - може би детето само ще си покаже

Общи условия

Активация на акаунт