Добуш торта някой правилли е?

  • 4 195
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 295
Някой правил ли е добуш торта . Загубила съм рецептата .Хайде давай те я.

# 1
  • Мнения: 461
За блата:12 яйца, 0,500г захар, 2 пълни ч.ч. брашно
За крема: 4 яйца, 1 ч.ч. захар, 200г масло, лимонова есенция
Сместа за блатовете приготвяте, както за останалите торти. В случая трябва да ви стигне за 5-6 броя тънки блатове. Пече се в умерена фурна, в намазана с масло и поръсена с брашно голяма тортена форма. Аз пека 2 блата от цялата смес, след което ги нарязвам с конец хоризонтално на още 2 или 3, според зависи  Wink
Масленият крем е ясен. Simple Smile
Готовите блатове се намазват с маслен крем последователно, като се нареждат един върху друг. Върху най-горния блат не се слага крем, а се залива с гореща карамелизирана захар. Тортата се нарязва на парчета още докато е горещ карамелът - преди да се е втвърдил!
Украсата - може да импровизирате, но най-подходящи са маслен шприц и карамелизирани орехи.

# 2
  • София
  • Мнения: 35 910
Не се ли слагаше амонячна сода.  newsm78
Тази торта е първото сладко нещо което направих /бях 5-6 клас/
Заради тази сода, която ми мирише ужасно, не съм се наканила още да  я направя.

# 3
  • Мнения: 461
По принцип се слага, когато импровизираш рецептата с по-малко яйца.
Амонячната сода се разтваря в 1с.л. оцет или лимонов сок.
Не трябва да се забравя, че сладкишите приготвени с амонячна сода прегарят по-бързо отгоре.

# 4
  • Мнения: 295
благодаряти KRIVONDELA.Мисля утре да я направя. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 461
Тортата е доста тежка, в смисъл мазна и сладка.
Кремът вместо маслен може да е млечно-яйчен. Срещала съм рецепти и с какаов крем, но класическата е с маслен.
Аз лично предпочитам сметанови торти с карамел  Peace

# 6
  • Мнения: 295
моята ще я правя с млечен крем

# 7
  • Мнения: 1 117
Баба ми я прави превъзходна !
Имам й рецептата , но аз не съм я правила Simple Smile
Тя я прави с млечен крем и става лека Simple Smile

# 8
  • Мнения: X
Моята баба (лека и пръст) правеше само тази торта като се събирахме всички внуци.
Правеше я с 12 много тънки блата и с млечен крем. Между блатовете слагаше и много орехи.
Нямам рецепта, но още помня вкуса и - такава торта не съм яла от години.

# 9
# 10
  • Мнения: 295
тортата стана страхотна .Лека е на вкус с млечен крем . newsm44

# 11
  • Варна
  • Мнения: 107
Това беше и на моята баба Лили един от специалитетите.Слагаше между блатовете и отгоре  крокант-ядки в карамел - и сладко от смокини.За съжеление нямам точната рецепта.

# 12
  • Мнения: 157
мойта рецепта е следната и става много хубава и я правя всеки път за рожденния си ден

за корите

1 ч.ч. захар
1 ч.л. сода бикарбонат
2 к.ч. олио/топено масло
1 ч.л. амонячна сода
2 к.ч. пр. мляко
3 яйца
брашно колкото поеме

за сиропа

1 ч.ч. захар
1 ч.ч. вода

замесва се тестото - първо се разбиват яйцата със захарта, сипва се олиото, млякото в което са сложени двата вида сода. всичко се разбърква и се слага брашното. разделя се на 10-12 топки, които се разточват до големината на тавата, в която ще се пекат. пекат се в силна фурна (тавата да е подмазана с олио) докато порозовеят. след като изстинат се напояват със сиропа, който също е студен. напояваме ги хубаво и след това всяка се мааже с крем.

за крема

3 жълтъка
1 ч.ч. захар
7 с.л. брашно
1 л. пр. мляко
миризма

125 гр. масло
1 ч.ч. захар

жълтъците се разбиват със захарта и след това се прибавя брашното и миризмата. към заврелия литър мляко се прибавя сместа и се бърка непрекъснато. след като се сгъсти се слага да изстине. маслото се разбива със захарта, пожелание може да се сложи и какао/шоко.постепенно се прибавя към масления крем млечния крем

тортата се оставя да престои 2 денонощия.

# 13
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Имам въпрос към тези, които я правят - колко време ви отнема, вижда ми се трудоемка...... newsm78

# 14
  • Мнения: 461
Не съм засичала време, но никога не съм правила торта с 10 блата изпечени поотделно.
Разделям сместа в две тортени форми, които се събират във фурната ми и след като се изпекат ги разрязвам хоризонтално с конец на 2 или 3  според зависи Laughing
 

Общи условия

Активация на акаунт