Отговори
  • Мнения: 5 370
Момичета,искам да ви помоля,ако някой точно знае КОЕ Е БЛИСТЕР И КОЕ-СКАТУЛА-ДА МИ ПОМОГНЕ!Днес ми беше изписано лекарство-магнезий-помолих мъжо да ми го вземе,за да не се разкарвам-и какво да видя-той се връща с почти цяла опаковка с три....е сега вече иде спора-блистер или скатула???Искам да разбера дали аптекарката не се е опитала да го прецака.Кое е блистерът и кое-скатулата?На рецепатата ясно си пише-SC-І.

# 1
  • Мнения: 3 153
Coeur, уби ме с тоз въпрос, мила Shocked Аз само блистер знам какво е newsm78 Дано ти каже някоя компетентна мама:)

# 2
  • Мнения: 3 146
и аз мисля, че е едно и също.

# 3
  • Мнения: 5 370
да де-ма искам да разбера кое е за ЕДНО КАРТОНЧЕ-и кое-ЗА ЦЯЛА ОПАКОВКА.Тоест,коя дума на кое понятие отговаря-кое е картонче и кое-опаковка.Щото на рецептата ясно си пише СКАТУЛА. Confused:  Confused:  Confused:

# 4
  • Мнения: 5 370
Цитат на: Petinka
Coeur, уби ме с тоз въпрос, мила Shocked Аз само блистер знам какво е newsm78 Дано ти каже някоя компетентна мама:)

Петинка,какво е тогава блистера,щом него знаеш>Картончето или опаковката???

# 5
  • Мнения: 3 153
Цитат на: Coeur
да де-ма искам да разбера кое е за ЕДНО КАРТОНЧЕ-и кое-ЗА ЦЯЛА ОПАКОВКА.Тоест,коя дума на кое понятие отговаря-кое е картонче и кое-опаковка.Щото на рецептата ясно си пише СКАТУЛА. Confused:  Confused:  Confused:

Блистър е само едно картонче!

# 6
  • София
  • Мнения: 6 522
едно и също е  Laughing  Laughing  Laughing , скатула е медицинското му название, а блистер така да се каже по-широко изплзваното и с по-голяма гражданственост. Имах една приятелка (от Търново Coeur Laughing  ), която страдаше от ужасен главобол и все си вземаше по 1 блистер аналгин, но откакто започна да учи медицина в София си вземаше вече по 1 скатула -  #Silly  #Silly  #Silly

# 7
  • Мнения: 421
Скатула-от лат. означава опаковка(вътре може да се съдържат няколко блистера).

# 8
  • Мнения: 5 370
Цитат на: Luiza
Скатула-от лат. означава опаковка(вътре може да се съдържат няколко блистера).

ЕВАЛА-Е ТОВА ИСКАХ ДА ЗНАМ Heart Eyes Значи сметката е точна #Milti

# 9
  • Мнения: 3 153
Цитат на: Coeur
Цитат на: Luiza
Скатула-от лат. означава опаковка(вътре може да се съдържат няколко блистера).

ЕВАЛА-Е ТОВА ИСКАХ ДА ЗНАМ Heart Eyes Значи сметката е точна #Milti

 newsm10

# 10
  • Мнения: 5 370
Абе аз съм ви признала в тоя форум отвсякъде-няма въпрос,който да съм задала,и за който да не ми е отговорено!!!Евалата,мами,че ви има- newsm10  newsm51

# 11
  • Мнения: 3 146
На Луиза абсолютно може да се вярва - с медицинско образование е и с много опит . GrinningЩом казва, че е така - така е!

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
А ти последно какво трябва да изпиеш все пак един блистер, или една опаковка?

# 13
  • Мнения: 5 370
една скатула пише-начи е ОК>> People Angel

# 14
  • Мнения: 2 452
Цитат на: palmira
верно, може би пише D.t.d - sc. orig.I
тогава може и с няколко блистера да е, не помня, честно Confused



Ако трябва да бъдем абсолютно изрядни, то се пише или:

Dtd Nr 20 (например)
или
D scat orig. I

Ако трябва да се изпише изцяло е: Da tales doses 20 или
Da scatulam originalem I, т. е.
дай 20 такива дози (а на първия ред е написано лекарството в еднократната му доза) или дай една оригинална опаковка съдържаща такива дози.
Скатула е опаковка. Една опаковка може да бъде една кутийка с лекарство с няколко блистера вътре, може да е един блистер, може да е шишенце. Явно в случая за аптекарката е по-изгодно да разбере скатула като кутийка, но вината не е нейна.

За да се избягнат подобни недоразумения, когато едно лекарство се продава в кутия с няколко блистера е редно да се упоменат дозите, т.е. вместо да се пише D scat orig I, да се напише D.t.d. Nr. еди-колко си;

Това са моите пет пари по темата (все пак имам спомени; едно време в "миналия си живот" преди да стана майка бях главен асистент по фармакология в МУ-Варна и що студенти съм скъсала, че не знаят как да пишат рецепти - много бях Imp  Imp ).

Общи условия

Активация на акаунт