Кърмата ми намалява - помощ

  • 451
  • 5
  •   1
Отговори
Нещо май съвсем обърках.
Още в родилния дом имах проблем с кърменето - запушени канали и не добре изразени зърна. Така че там бяхме почти изцяло на АМ. Отпушиха ми каналите с инжекции Окситоцин, но бебето така и не засука там. А от мен течеше кърма като реки. Започнах да давам изцедена кърма.
В нас, с хиляди мъки, силиконови зърна и т.н, засука и около седмица беше ОК. Изцеждах се даже и изхвърлях по около 50 мл, защото й беше много.
Започнах да давам само от едната гърда на кърмене и да ги редувам, за няколко дни престанах да се изцеждам и да хвърлям - нямаше толкова много.
И като отидохме на консултация в средата на 4-тата седмица н бебето - било недохранено - 400 г за 3 седмици е наддало. Купих и АМ, но още не съм го давала.
Сега на всяко кърмене давам и двете гърди, обаче кърмата е малко, не й стига и много мрънка. Видях се в чудо и сега между кърменията цедя на ръка около 40 г, тя също според мен яде около толкова, но това изцеденото й го давам допълнително, защото иначе плаче. Ако не й изцедя, може да стои повече от час на гърдата и не прави почти нищо.
Обаче цеденето става все по-трудно и бавно и по-малко тече.
Как да си увелича кърмата? Много ме е страх да не спре съвсем. Пия повече течности, купих се вчера лактогонен чай, не засега ефект няма.
Моля ви, дайте ми някакъв ефикасен и бърз начин, че ще се побъркам и само ми се реве.

И все пак Коледа е - Весели празници на всички, много здраве и сбъднати мечти.

# 1
  • Мнения: 284
Освен течностите и лактогонния чай може да хапваш мюсли-много помага за увеличаване на кърмата.Незнам как храниш бебчето напоискване или под час?За увеличава на кърмата е добре да го храниш на поискване-колкото повече суче,толкова повече кърма се произвежда.ВЕСЕЛА КОЛЕДА и дано се оправят нещата. Hug

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво на теб, че не се отказваш въпреки трудностите Hug Сигурно ти е много трудно с постоянната борба за храненето и се чувстваш отчаяна, че въпреки усилията, които полагаш, нещата не се развиват толкова добре. Чудесно си направила, че си взела бързи мерки - предлагаш и двете гърди и се изцеждаш допълнително, за да стимулираш гърдите.
От това, което си написала, се виждат следните факти:
1. Бебето е хранено почти изцяло от шише първите дни.
2. При преминаване изцяло на кърма бебето наддава на долната граница (400гр за 3 седмици не е зле - минималното нормално наддаване е 120гр седмично, т.е. 360гр, а вие сте над това), мрънка на гърдата, стои повече от час и очевидно не е нахранено, но пие добре от шише
Гърдите ти как са, след като минахте на кърмене от гърдата - разраняват ли се (споменаваш, че зърната ти не са добре оформени и сте ползвали силиконки)?
От тези неща един възможен извод е, че бебето не суче правилно. Това би обяснило доста неща - ранното даване на шишета може да го е научило да суче неправилно и да очаква млякото само да тече в устата му, затова на гърдата плаче и не успява да получи достатъчно мляко заради неправилното сучене. Намаляване на кърмата също може да се получи заради това, ако спреш да се цедиш - защото гърдите не получават достатъчно стимулация и не се изпразват, а задържаното мляко дава сигнал да се намали производството.
Възможно е обаче и нещо друго - просто да минавате през нормалния скок в растежа третата седмица, когато бебетата се държат точно по този начин - лепват се за постоянно на гърдата, ревливи са и единственото, което ги успокоява, е сученето. Заради честото сучене пък гърдите омекват и не може да се изцеди почти нищо (защото бебето постоянно ги изсуква - то си знае, че трябва да ги държи максимално празни, за да даде сигнал да произвеждат повече мляко). Ако е това, то преминава за няколко дена до седмица и бебето има адекватно количество мокри и акани памперси за 24ч (5-6 добре напишкани и акане поне 2х дневно показват, че получава достатъчно - но това важи единствено ако не даваш нищо друго освен изцедена същия ден кърма, т.е. без вода и чайче против колики!).
Как ти се струва - ти си най-близо до бебето и може да прецениш кой вариант е по-вероятен при вас.
За да си по-спокойна, има няколко неща, които може да направиш - едното вече го правиш, изцеждаш се, за да поддържаш стимулацията, взела си и лактогонен чай. Другото - много полезно би било след празниците някоя опитна мама да мине да види как суче бебето - ако напишеш в кой квартал си, ще видим кой може да ти помогне за това.
Горе главата - упорита си, преодоляла си първоначалните  трудности по ученето на бебето да суче, търсиш навреме помощ - така че ще се справиш Grinning

# 3
Благодаря ти Оникс и на теб Хедра за пространствения отговор.
След многократни опити днес, мисля че суче от мен само в началото - или й е по-лесно, или просто после вече няма. След първите няколко минути спира да прави каквото и да е - примлясква малко, но не гълта нищо. След 10-тина минути може да всмукне 10-15 пъти, след още 7-8 , минути пак и това е.
Много тъп въпрос, обаче вече започнах да й броя колко пъти ще преглътне - то се чува. Та въпроса е колко пъти горе-долу трябва да преглътне? По мои наблюдения около 40-50 преглъщания са 10 мл - само не ме питайте как го сметнах. А мойто бебе ако стигне до около 200 преглъщания е направо чудо.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Страхотно се справяш с наблюдаване на бебето Grinning
Мисля, че отговор на въпроса колко пъти трябва да преглъща бебето няма да откриеш - никъде не се споменават точни бройки, а и всяко хранене на бебето е различно. Този модел сучене, който описваш - първоначално дълбоко сучене с често преглъщане, после забавяне за няколко минути, отново преглъщания, но за по-кратко и още веднъж същото - е съвсем нормален. Изключително наблюдателна си - тези промени в преглъщането отговарят на неколкократното въздействие на рефлекса за потичане. В началото на храненето рефлекса за потичане се усеща като напрежение или боцкане в гърдите - тогава бебето изведнъж започва да гълта бързо, с един характерен звук гълпгълпгълп. След няколко минути струята отслабва и бебето забавя честотата на сучене и преглъщане - до следващия рефлекс на потичане, когато пак ускорява - и така няколко пъти в рамките на едно хранене на гърдата, като всеки път фазата с преглъщане е по-кратка.
За да се увеличи трансфера на мляко, има две неща, които може да опиташ - едното е Компресия на гърдата в моментите, когато бебето започне да забавя сученето. А другото (описано е в статията за компресията) - неколкократно прехвърляне на бебето от едната на другата гърда - когато дори с компресия започне да забавя преглъщането, прехвърляш на другата гърда, там пак сучене, компресия при забавяне и отново връщане на първата - и така няколко пъти в рамките на едно хранене.
Пробвай да видиш дали така храненето ще е по-успешно - и кажи после как върви Grinning И не забравяй, че памперсите са най-сигурния показател за това дали бебето се храни достатъчно - всичко друго (поведение на бебето, дължина на храненията, това как си усещаш гърдите и т.н.) е относително и може да бъде подвеждащо.

# 5
  • Мнения: 2 829
След Хедра е трудно да се даде съвет! Grinning Тя доста добре е обяснила, но да споделя какво действа при мен-когато бебо спре да суче, но още държи гърдата му я дръпвам леко, всеедно искам да я извадя, но не я уздърпвам от успичката му. Той веднага започва да суче, все едно-"какво ми я дърпаш, още не съм свършил", след това пак спира, аз пак дърпам Laughing Прилагам го заедно с компресия на гърдата.
Желая ти да преминат проблемите по-бързо! Hug

Общи условия

Активация на акаунт