Трапезата на Бъдни вечер в страните, в които живеем - разказ в снимки

  • 863
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 101
В Португалия на бъдни вечер на масата има :
варено бакаляо- (сушено солена риба треска)естествено кисната в няколко води за да се обезсоли,
варено зеле (пак португалско) и картофи.
Десертите им са доста :
нещо като мляко с ориз но...с фиде вместо с ориз - казва се алетриа
рабанадаш-като нашите пържени филиики но поляти с захарен сироп с канела
Боло Рей - нещо като козунака, но по трърдо с много захаросани плодове и ядки.
На следващия ден на обяд накъсват остатъците от рибата,картофите и зелето-объркват го и заливат с зехтин-на това му викат ропа веля(стара дреха).
А вечерта на някои места ядат -пуйка, а на други - печено яренце.
Това е за Португалия  Grinning, а при вас  Hug

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Ами моя мъж утре ще се развихри и ще приготвя печена шунка с глазура (няколко часа печене), печени картофи на жар, варена царевица с масло,  за салатите ще отговарям аз  Simple Smile , десерт- домашно приготвен чийз кейк - пак производство на мъжа ми.
Това е нашата американо-българска Коледа.
Мъжът ми ще готви, аз ще гледам бебо, нали и аз трябва да имам почивен ден  Wink
Весела Коледа на всички чужбински мами  Hug

# 2
Честита коледа !
Интересно e Grinning, а в другите страни как е  Thinking

# 3
  • Мнения: 10
Кадето и да сме винаги ще е по български...

# 4
  • Мнения: 7 091
Изтривам тогава, аз останах с впечатлението, че искаш да напишем как празнуваме ние Бъдни вечер.  Peace
Американците посрещат Коледа на 25-ти, така че те нямат Бъдни вечер ( от там дойде и заблуждението ми по заглавието на темата).
На трапезата им ( най-често на обяд) има коледна пуйка( може да бъде и филе, но важното е да е пушеко). На трапезата има поне един вид сладки, плато ядки, особено са на почит печените кестени, като напитка Егног, пюре от картофи с чесън и chives( това не знам как е на БГ), често имат шунка, която се пече с глазура, може да има коледен хляб във формата на венец, естествено коледния кейк ( може да бъде шоколадов или пък варианта като италиянското Panetone, нещо като нашия козунак, само че с доста повече ром).ПО принцип знам, че на масата се слагат и някакви гъби, дали ще е под формата на крем супа или соте, по избор на домакинята.
Тъй като американците са почитатели на морските дарове, обикновено присъства и нещо ( което на мен лично хич не ми се вързва с останалото, ама карай  Grinning) от този асортимент. Най-елементарното е коктейл скариди, плато морски дарове, крабкейк-чета, ойстър супа ( това стриди беше нали?) и т.н.

Последна редакция: ср, 27 дек 2006, 01:37 от Tandoori

# 5
  • Мнения: 1 101
Момичета-и ние посре6таме по български обичай.Аз само споделих обичаите в Португалия.
И ми беше интересно за обичаите в другите страни....

Общи условия

Активация на акаунт