Баклава?

  • 13 912
  • 14
  •   1
Отговори
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 661
Нещо бързо лесно и вкусно?
Никога не съм правила ooooh!

# 1
  • Мнения: 47 894
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13161.0
тука има доста рецепти
иначе аз я правя с плънка-орехи(поне 1 чаша),3-4 яйца,2 чаши брашно,бакпулвер,1 чаша захар,канела,2 чаши брашно(става нещо като кексово тесто)-разбърква се
1 пакет кори се разделят на 2,реди се половината пакет в намаслена тава,като се ръси с мазнина на всяка кора,след това се сипва плънката,след това другата половина от пакета пак се реди  и се ръси с мазнина
накрая се нарязва на ромбове и се залива с малко масло,пече се  до порозовяване и се залива студена с горещ сироп от 1 кило захар и 1 л вода,като в сиропа може да се сложи по желание малко лимонов сок или ванилия,канела,карамфил за аромат
това ми е любимата рецепта!
плънката може да се раздели на две,и да се сложи на два пъти
може и да се увива плънка във всяка кора,но отнема много повече време,а на вкус е същото Wink

# 2
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 661
  bouquet

# 3
  • Мнения: 476
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13161.0
тука има доста рецепти
иначе аз я правя с плънка-орехи(поне 1 чаша),3-4 яйца,2 чаши брашно,бакпулвер,1 чаша захар,канела,2 чаши брашно(става нещо като кексово тесто)-разбърква се
1 пакет кори се разделят на 2,реди се половината пакет в намаслена тава,като се ръси с мазнина на всяка кора,след това се сипва плънката,след това другата половина от пакета пак се реди  и се ръси с мазнина
накрая се нарязва на ромбове и се залива с малко масло,пече се  до порозовяване и се залива студена с горещ сироп от 1 кило захар и 1 л вода,като в сиропа може да се сложи по желание малко лимонов сок или ванилия,канела,карамфил за аромат
това ми е любимата рецепта!
плънката може да се раздели на две,и да се сложи на два пъти
може и да се увива плънка във всяка кора,но отнема много повече време,а на вкус е същото Wink
Тази баклава е много хубава,аз правя същата!

# 4
  • Мнения: 3 927
Аз вече правя основно тази баклава. Повече ми допада и от стандартната и от гръцката (с кексовоти тесто):

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=48677.0

# 5
  • София
  • Мнения: 1 244
Понеже искаш бързо и лесно - аз правя така:
1 пакет кори се разделя на две.
Плънката - 1ч.ч. орехи + 1 ч.ч. захар и канела - се разделя на две и се разпределя върху двете половини кори. Завиват се на руло и се режат на кръгчета - около 1.5 - 2 см. Нареждат се в тава, така че разреза на всяко кръгче е нагоре. Разтопява се масло (ок. 1/2 пакет т.е. 125 грама) и кръгчетата се поливат. Запича се (не иска много време - 20-на минути). Прави се сироп 1 към 1 захар и вода. Аз лично слагам по-малко захар, за да не е много гъст сиропа. Баклавата я правя от предишния ден. Като престои известно време (няколко часа) изливаш сиропа, който не е попил и го слагаш да заври пак (може да се разреди малко) и пак заливаш.

Звучи дълго, но е наистина бързо. Може в захарния сироп да се сложи 1 ванилия.

# 6
  • Мнения: 6 461
Понеже искаш бързо и лесно - аз правя така:
1 пакет кори се разделя на две.
Плънката - 1ч.ч. орехи + 1 ч.ч. захар и канела - се разделя на две и се разпределя върху двете половини кори. Завиват се на руло и се режат на кръгчета - около 1.5 - 2 см. Нареждат се в тава, така че разреза на всяко кръгче е нагоре. Разтопява се масло (ок. 1/2 пакет т.е. 125 грама) и кръгчетата се поливат. Запича се (не иска много време - 20-на минути). Прави се сироп 1 към 1 захар и вода. Аз лично слагам по-малко захар, за да не е много гъст сиропа. Баклавата я правя от предишния ден. Като престои известно време (няколко часа) изливаш сиропа, който не е попил и го слагаш да заври пак (може да се разреди малко) и пак заливаш.

Звучи дълго, но е наистина бързо. Може в захарния сироп да се сложи 1 ванилия.
ммм....тази рецепта ще я пробвам
  bouquet

# 7
  • Мнения: 3 647
 Peace
1 пакет кори
канела ,  настъргани орехи и захар ->смесваш
1:в обилно намазнена тава  нареждаш половината кори като ги поръсваш с олио-> спагаш цялата плънка и отгоре другите кори ->режеш и печеш на 180градуса ->заливаш със захарен сироп след като изтине ( вместо вода може да сложиш прясно мляко -> не накъртва толкова много)
2:  всеки лист по отделно порипваш със плънка-> навиваш на руло ->нареждаш едно до друго-> поръсваш с олио -> нарязваш и печеш
    bouquet
  chef

# 8
  • Мнения: 6 461
1 пакет кори
канела ,  настъргани орехи и захар ->смесваш
1:в обилно намазнена тава  нареждаш половината кори като ги поръсваш с олио-> спагаш цялата плънка и отгоре другите кори ->режеш и печеш на 180градуса ->заливаш със захарен сироп след като изтине ( вместо вода може да сложиш прясно мляко -> не накъртва толкова много)
2:  всеки лист по отделно порипваш със плънка-> навиваш на руло ->нареждаш едно до друго-> поръсваш с олио -> нарязваш и печеш
    bouquet
Свекървата така приготвя баклавата  Peace
Много е вкусна ,почти всяка седмица ни носи в къщи прясно приготвена баклава.
Довършваме я на секундата докато ни я сервира . Mr. Green
  bouquet

# 9
  • Мнения: 3 647
1 пакет кори
канела ,  настъргани орехи и захар ->смесваш
1:в обилно намазнена тава  нареждаш половината кори като ги поръсваш с олио-> спагаш цялата плънка и отгоре другите кори ->режеш и печеш на 180градуса ->заливаш със захарен сироп след като изтине ( вместо вода може да сложиш прясно мляко -> не накъртва толкова много)
2:  всеки лист по отделно порипваш със плънка-> навиваш на руло ->нареждаш едно до друго-> поръсваш с олио -> нарязваш и печеш
    bouquet
Свекървата така приготвя баклавата  Peace
Много е вкусна ,почти всяка седмица ни носи в къщи прясно приготвена баклава.
Довършваме я на секундата докато ни я сервира . Mr. Green
  bouquet

пробвай със  прясно мляко да направиш сиропа
  bouquet

# 10
bravo za reseptata da ama i za maistora  :peace:az ne pravia takiva sladki banici hehehe ne mi  prilagat  Mr. Green Hug

# 11
  • Мнения: 2 550
Да споделя, че направих баклава по рецептата на mamavassi . Макар че вероятно не е съвсем постна щом има и яйца, ама карай.
Намазах всички кори с масло и стана супер.
Сиропа го направих 750мл вода на 750 гр захар, да не е много сладко и добавих две пакетчета ванилия. След като залях баклавата със сиропа, поръсих и кокосови стърготини. Преди малко я пробвах и се оказа, че е станала много вкусна  Mr. Green Това ми е първата баклава и съм много горда с нея  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 12
  • Мнения: 855
Деси, аз вчера правих баклава също за пръв път - по тази рецепта  Стана разкошна и не отнема много време. Мажех всяка кора добре с масло и ми отиде малко повече масло и ръсих на всяка кора орехи, абе божествена баклава стана   chef
Пиши каква баклава си спретнала и какъв е резултата  Grinning

# 13
  • Мнения: 47 894
Да споделя, че направих баклава по рецептата на mamavassi . Макар че вероятно не е съвсем постна щом има и яйца, ама карай.
Намазах всички кори с масло и стана супер.
Сиропа го направих 750мл вода на 750 гр захар, да не е много сладко и добавих две пакетчета ванилия. След като залях баклавата със сиропа, поръсих и кокосови стърготини. Преди малко я пробвах и се оказа, че е станала много вкусна  Mr. Green Това ми е първата баклава и съм много горда с нея  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
радвам се,и аз не съм много добър  кулинар,но тази рецепта е без грешка!весели празници на всички! Simple Smile

# 14
  • Мнения: 513
Аз ще ви предложа друга рецепта, може да не е много бърза, но пък е много вкусна:
Продукти: 1 пакет кори за баница
за плънката:  4 яйца
                       1,5 ч.ч брашно
                       1 бакпулвер
                       1ч.ч захар
                       1 ч.ч олио
                       1 ч.ч орехи
                       1 кут.обикновен локум
сироп : 1:1 захар и вода
                       1 пак. чисто масло или маргарин
Приготовление:В по-късия край на листа се нарежда локума като всяко парченце е оформено като фитил дебел коркото малкия пръст на ръката, четвъртинки  орехови ядки и целия лист се маже с плънката и отгоре се поръсва с орехите. Навива се на руло и се слага в правоъгълна тава. Залива се със стопен маргарин. Пече се в умерена фурна. След изстиване се нарязва на парченца с големина 1-2 см. Залива се със сиропа 1:1. Добре е да престои 24 часа преди консумацията.

Общи условия

Активация на акаунт