Помощ начинаеща съм в кърменето

  • 491
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 629
Моят син е на 9 дни, а лентичката ще си сменя скоро  Embarassed

Искам да ви питам на всяко кърмене от двете гърди ли давате или редувате едната и на следващото хранене другата? Чувала съм и двете мнения и сега не знам какво да правя. Аз понякога му давам и от двете, а понякога само от едната.

И още един въпрос - след всяко кърмене ли се доизцеждат гърдите с помпичката? И ако да до кога се прави това?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Когато кърмиш, след като се е наял от едната гърда, вдигни, оригни и предложи втората. Или ще иска, или не Wink
Ако не ти се вижда гладен, след края на втората-третата седмица можеш да започнеш да предлагаш само едната гърда.
Гърдите доизцеждай само, ако се напрегнат неприятно. Иначе няма нужда да изцеждаш след хранене, ако бебето е изсукало повечето мляко от тях, излишно и досадно е Rolling Eyes .
Можеш да прочетеш раздела Първи дни с бебето в Библиотеката: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844

# 2
  • Мнения: 5 228
Първо честито бебенце и да ти е живо и здраво!
За това дали да кърмиш от едната или то двете гърди ти ще си прецениш като кърмиш известно време в зависимост от желанието на бебчо. Аз в началото давах и от двете гърди, като се изцежда само първата, от която е сукало бебето. На следващото кърменте започваш с другата гърда, даваш от втората, и пак доизцеждаш тази, която е била първа.  Сега кърмя само от едната, и ако не й стигне на бебка, давам и то другата. Изцеждането е много досадно, но е добре да го правиш, докато ти се регулира кърмата и имаш достатъчно.
Успех с кърменето!

# 3
  • София
  • Мнения: 56
Eто и моето мнение: Дали да се дава на бебето да суче от двете гърди зависи не толкова от бебето, колкото от количеството на кърмата ( и дали производството й трябва да се увеличи/намали).
И двете си деца съм ги кърмила продължително (първото до годинка, а второто все още го кърмя). И двете наддаваха повече от необходимото. Аз съм от тези майки дето имат мнооого кърма първите седмици и гърдите ми ме боляха ужасно - бяха на буци. Затова правех следното: кърмя само от едната гърда през 3 часа и не държа детето повече от 15-20 мин (първите дни и по 10 само). Веднага след кърменето, докато каналите са поотпушени от кърменето, слагам копрес от ледени мокри кърпи (от фризера) на гърдата, от която съм кърмила. Като поомекне от студеното, започвам изцеждане - но само толкова, колкото да се махне напрежението и гърдата да не е така препълнена и с бучки. Ако храниш/цедиш от двете гърди само ще стимулираш отделянето на кърма още повече и проблемът ще се задълбочава. Почивката на гърдата от 5-6 часа помага за намаляване на прекомерното производство на кърма (и след 10-20 дни мах няма да има нужда от цедене), както и помага зърната да си починат и не се възпалят и се получат рагади (цепене на зърното).
Но... ако забележиш, че кърмата не ти е достатъчно, пък трябва да правиш обратното: да кърмиш и от 2-те гърди, да цедиш колкото може повече (дори само капки да илизат). Това ще стимулира лактацията и кърмата ще се увеличи.
Т.е. моят извод е: всяко кърмене/цедене "говори" на организма на майката, че бебето се нуждае от повече мляко и произведеното не е достатъчно и тогава "той тръгва" да произвежда повече.
Искрено желая успех и постоянство в кърменето, защото все повече майки не се захващат или бързо се отказват при първите проблеми!

# 4
  • Мнения: 4 629
Благодаря ви за съветите момичета  Simple Smile  Продължавам с кърменето и нямам намерение да се отказвам, нали това е най-доброто за сина ми  Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Първо - честито бебенце, да сте живи и здрави Tada Второ - поздравявам те за избора да кърмиш, действително правиш най-доброто за бебето си Grinning Сега по темата - аз в началото кърмех и от двете, имах много кърма и ми се налагаше да се цедя, иначе е абсолютно безсмислено.Освен, естествено, ако не искаш да стимулираш лактацията.Или да правиш запаси във фризера.Сега като цяло кърмя само от едната.Когато имам усещането, че гърдите ми са по-изпразнени от обичайното, кърмя и от двете, дори доизцеждам понякога.Това обикновено оправя положението за ден-два.Успех!Ако имаш проблеми - ние сме тук Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 2 952
Честито бебче, да ви е живо и здраво!
Опитай се за правиш това, което тялото (гърдите  Simple Smile ) ти подсказва. Ако се препълват цеди по малко, между храненията, само колкото да ти е комфортно и кърми от едната гърда. Ако имаш чувството, че бебето изпразва напълно гърдите особено в края на деня и вечер - цеди след хранене и давай да суче от двете.
Леко и дълго кърмене от мен!

# 7
Благодаря ви!
Вчера през деня реших да опитам да не се цедя след кърмене. Вечерта обаче си усещах гърдите напрегнати и ги изцедих с помпичката. Сега давам на бебето да си хапва само от едната гърда на всяко кърмене. Разбирам, че универсален и единствено верен отговор за кърменето няма. С Алекс ще се научим кой е най-удачния за нас вариант.  Grinning Само ни трябва още малко време  Wink

Общи условия

Активация на акаунт