Салата от леща за Бъдни вечер?

  • 8 157
  • 4
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 3 882
Иска ми се да направя нещо по-нетрадиционно с леща за Бъдни вечер и ми хрумна нещо като салата. Преди време бях гледала в едно кулинарно предаване какво се слага към сварената леща, но вече не помня.

Моля, ако имате идеи/рецепти, споделете  Hug

# 1
  • Мнения: 899
Можеш да си вземеш от оранжевата леща. Сваряваш я заедно с грах и морковче. Може и малко лук. Овкусяваш с подправки, олио и мъничко оцет.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 3 882
Пуснах гугъла и харесах тези идеи:

Салата от леща
Продукти: 1 ч.чаша варена леща (зелена)
1 ч.чаша варена леща (оранжева)
1/2 ч.чаша целина, накълцана на ситно
1 ч.чаша варен на пара зелен фасул
1/4 ч.чаша магданоз, накълцан
1 с.л.горчица
сол и пипер на вкус
лимонов сок
1/2 ч.чаша мазнина
италиански сос
1 зрял домат, нарязан на парченца
1/4 ч.чаша ситно нарязан лук
1 малка маруля, накъсана на парченца 

Начин на приготвяне: В купа за салата, смесете двата вида леща, целината, зеления фасул и магданоза.
Смесете продуктите в купа.
Овкусете с подправките и добавете марулята.
Украсете с домата и лука.
Сервирайте с препечен хляб или франзела.

И това от сайта на Бон Апети:

Салата от леща с марули

Списък на необходимите продукти:
1 ч. л. обикновена леща
1 ч. ч. оранжева леща
1 зелена салата
200 г зелен фасул
250 мл доматен сок от буркан
1 с. л. горчица
2 щипки риган
2 щипки босилек
1 с. л. лимон
6 с. л. зехтин
2 стръка чесън
2 гъби
сол на вкус

Начин на приготвяне:
1. Двата вида леща се варят отделно.
2. Зелената салата се измива, хубаво се изцежда от водата и се нарязва. Зеленият фасул се вари около 10 минути отделно, след което се слага при обикновената леща и се разбърква.
3. Дресингът се приготвя, като се смесват доматеният сок, риганът, босилекът, горчицата и зехтинът. Киселината се подсилва с лимоновия сок, разбива се с тел и се добавят солта и гъбите.
4. Двата вида леща се смесват и разбъркват. Може да се добави и малко къри или джинджифил. Когато лещата изстине, се разбърква със салатения сос и се сипва върху марулята, която служи за канапе.


Мисля да пробвам втората, ако някой не даде още идеи Simple Smile

# 3
  • Варна
  • Мнения: 3 882
Намерих още:

САЛАТА ОТ ЛЕЩА
1ч.ч. почистена и измита леща
2 моркова
2 печени чушки
1 глава чесън
1/2 - 1 връзка магданоз
оцет, зехтин, сол на вкус

Лещата се накисва във вода и се оставя да набъбне около половин час. След това се сварява заедно с нарязаните на кубчета моркови. Малко преди да е готова лещата се прибавят обелените и нарязани на половинки скилидки чесън (те трябва само леко да се бланшират, а не да се сваряват напълно, така ароматът им остава по-силен). След това всичко се отцежда и се оставя да изстине. Чушките се нарязват на ситни кубчета, а магданоза на ситно и се объркват с лещата.Посолява се на вкус. В малко бурканче или шейкър смесваме оцет (аз ползвам ябълков) и зехтин и разбиваме много добре. Заливаме салатата с получения сос,разбъркваме и оставяме за няколко часа в хладилника да поеме - колкото по-дълго стои, толкова по-вкусна става. Ако искате ароматът на чесън да се усеща по-силно, в дресинга може да добавите 1/2 ч.л. чесън на гранули.

# 4
  • Мнения: 264
аз лично обичам да правя леща по индийски  Laughing ето рецептата от бг кулинар: Леща по индийски (MASUR DAL)
ПОРЦИИ: 4

ПРОДУКТИ:
1 ч.ч. леща, 3 1/2 ч.ч. вода, сол и черен пипер на вкус, 1/4 ч.л. куркума, 2 големи склидки чесън, 2 ч.л. джинджифил на прах(или пресен ситно нарязан), 1 малка глава лук, 2-3 с.л. масло, 1 с.л. кимион


ПРИГОТВЯНЕ:
Измийте и изчистете лещата. Загрейте водата до завиране и добавете лещата, солта, черния пипер, куркумата, джинджифила и чесъна. Похлупете съда и варете за около 20 мин. Когато лещата е сварена, сгорещете маслото в отделен съд, добавете към него кимиона и го пържете до златистикафяво. Добавете тънко нарязания лук. Пържете докато стане златистокафяв. Може да добавите и червен пипер и ситно нарязани домати. Излейте върху лещата и сервирайте.

Общи условия

Активация на акаунт