"Мамо, откъде идват бебетата?"

  • 3 415
  • 18
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 193
Дъщеря ми е на 4 год.и 4 месеца. Този въпрос и доуточняващи към него задава още от 2-годишна. Тъй като съм на мнение че децата не трябва да се заблуждават съм й обяснила нещата както са, но естествено че премълчах някои подробности които не би могла да разбере.
Засега знае че таткото слага семенце в корема на майката от което става бебето и после майката го ражда, знае откъде излиза бебето и че оттам влиза и семнецето. Известно време тези обяснения я задоволяваха, но от няколко дни много настойчиво ми задава въпроса: "А как точно слага таткото семенцето?"  Embarassed
Казвам й че няма да може да го разбере и ще й го обясня като порасне още малко, но тя продължава: "Ти опитай да ми обясниш, обещавам че ще разбера!"  Simple Smile
Даже вчера вече започна да си фантазира: "Сигурно таткото като сложи семенцето и после хваща майката за краката и я стръсква да се намести....."  Laughing

А също вече задаваме въпроса: "Какво е секс?"

Ужас!

Вие как се справяте с подобни въпроси?
Дайте идея как да задоволя любопитството на дъщеря ми... Thinking

# 1
Imam plemennik na 5 godinki i polovina, kogato beshe na vuzrast niakude okolo vashata maika mu sedna i mu obiasni kak stavat neshtata nagledno s morkovche i trubichka, respektivno chashka-kak vliza semenceto i kude otiva i kak stava bebeto - che tatko si ima morkovche, koeto triabva da vleze v chashkata na mama i tam ostavia semenceto, a to otiva v dunoto na chashkata i se zakrepva i zapochva da raste i t.n.
A i sled godina vreme otnovo shte te popita po-razbirashto-ne se pritesniavai...

# 2
  • Мнения: 2 258
Здравей:)Рано или късно идва времето на "неудобните"въпроси:)Миналата седмица подих до книжарницата да си търся две книжки и ми направи много добро впечатление това,че са пуснали книжки за децата,където по много хубав начин са дали отговорите на всички техни въпроси свързани с разликата между половете и секса.Спомням си ,че и на мен като малка ми бяха купили подобна книжка за това от къде идва бебето:)Това е един добър вариант според мен:)Успех!

# 3
  • Мнения: 1 038
Ох и на мен ще ми е любопитно да разбера как да и ги обяснявам тези неща като порастне още малко.Сега е на две годинки и не разбира,но догодина сигурно и на мен ще ми се наложи да отговоря на въпроса"Как стават бебетата" Thinking

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
То и аз съм обяснила за сега за семенцето, което се закрепва и в корема на мама расте бебока. Още не ме е погнала с въпроси от рода на какво е това секс и кое как става подробно, но очаквам такива въпроси в най-скоро време. Мисля да купя няколко книжки, които да са достъпни за възрастта и и да и обясня всичко в картинки. Смятам, че детето трябва да знае нещата такива каквито са, естествено обяснени с думи прости за да разбере.
По този повод се сещам, че свекърва ми разказваше как на децата в 4-та група в детската градина им пускали филмче за половото възпитание. Повечето деца гледали с голям интерес и се кикотили, а според свеки тя самата умряла от срам в този образователен час. Аз лично съм за такива часове и според мен няма нищо лошо нещата да се знаят от рано. Едва ли ще е много приятно за детето ми например да иде в първи клас и другите деца да обясняват как се правят бебетата и какво е това секс, а тя да спори с тях и да им разправя, че видиш ли нея щъркела я е донесъл Wink
Дайте малко повечко инфо за тези книжки, на кое издателство са, че да ходя да купувам Grinning
Аз имах като малка, но тя беше за малко по-големи дечица, не съм срещала за 4-5 годишни Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 2 792
Цитат на: Polya

Даже вчера вече започна да си фантазира: "Сигурно таткото като сложи семенцето и после хваща майката за краката и я стръсква да се намести....."  Laughing


  Твойта девойка явно е с доста бурна фантазия Grinning  и не можеш да минеш с полвинчати обяснения.Аз в общи линии се опитвам да отговоря на всеки директен въпрос, с директен отгвор без да влизам в излишни подробности, за да избегна нова вълна от въпроси, с две думи опитвам се да отговарям задоволително.
Да си призная не съм обяснявала за семенца,в къщи имаме детска енциклопедия с подробна анатомия на човека и аз карам направо по нея.Мъжете имат сперматозоиди , жените яйцеклетки, от който като се слеят се получава една голяма клетка, която почва да се дели и т.н., все още да си призная не им е хрумнало да ме питат как така аджиба, тоя сперметозоид стига до яйцеклетката, ама сигурно и тогава ще се опитам да обясня най-буквално.Дъщеря ми беше почти на 2г. и 9 м., когато родих брат й и аз и бях обяснила подробно от къде излизат бебетата, говорили сме си идруг път за дупката при жената, казвала съм й, че се нарича вагина, но самото понятие е сложно за нея и съм 100% сигурна, че още не го възприема.
За секса не съм на влизала в големи подробности, обяснила съм, че когато пораснат момчетата и момичетата , стават мъже и жени и тогава, когато обичаш някой имаш желание да го прегръщаш и целуваш, да сте в едно легло и да се галите и целувате и  не съм навлизала в повече технически подробности, тъй като не съм била и попитана.
  Наистина най-голяма помощ ми оказва деската анатомия, защото като обяснявам процесите в човешкото тяло , нагледно показвайки как се лучват и къде се развиват имам чувството, че на тях им е по интересно.Много ми беше смешно на скоро, като бяхме на разходка си говорим с Димана т.е. аз разправям за случки от преди да се роди Момчил и той вика "А да бе, аз тогава още бях яйце в корема ти."  
  Та в общи линии, това е моят подход, надявам се да не допускам грешки, понякога се притеснявам, че прекалявам с директността, но пък от друга страна виждам, че това задоволява най-пълноценно любопитството. А и децата възприемат доста по-бързо едно директно и логично обяснение, от колкото абстрактни обяснения. Grinning

# 6
  • Мнения: 17
Ама как забавно звучат тези детски въпроси отстрани....Wink.
Е, ние сме още малки за тях и затова ми е забавно. Но като дойде момента с питането, сигурно и аз ще се чудя какво да отговоря.
Преди известно време в https://www.zadecata.com четох нещо за тези въпроси и как да им отговорим. Освен въпроса "Как се появяват децата?", имашe и такъв: "Защо е нужен бащата?" Wink.
Много интересна рубрика беше, но за съжаление въпросите са малко, като се има предвид безкрайното любопитството на децата Wink.

# 7
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Да повдигна тази тема отново.
Днес имах много интересен разговор със сина ми, който е на 8 год.
Купих си противозачатъчни и нали съм перната през устата взех, че му казах, че това са хапчета, за да нямаме друго бебе. И както си седеше кротко малкият и хапваче един печен картоф, изтърси въпроса как бебето попада в мен  newsm78 Аз отначало блокирах и го помолих да повтори въпроса още няколко пъти и накрая му казах, ами нали знаш мама и тате като правят секс и става бебе. Той да, ама как в теб попада бебето  Thinking Явно още не знае секс точно как се прави Wink. Абе пак не стигнах точно до моркови и чашки, но в общи линии обясних и най много наблегнах на презервативите май  Laughing Даже го заведох да му ги покажа, обаче те нали затворени в кутиики. Реших да купя една, за да ги види на живо, обаче моят се притесни  Blush и каза, че му стигало да види кутийката  Laughing

# 8
  • Мнения: 6 472
И на мен ми се наложи да обяснявам на Ина за бебетата Grinning Леле какво потене падна Embarassed По принцип и обясних още, когато беше на 3 годинки, ама сега като забременях и направо зацикли в подробностите. Добре, че има книжки, иначе страхотен зор щях да видя!
На който, когато му дойде времето - тича до книжарницата, купува си подходяща книжка и почвате преразкази в картинки:) В началото аз само показвах нещата на картинките и обяснявах, а сега вече тя сама си чете книжките Grinning

# 9
  • Мнения: 108
Едва ли ще е много приятно за детето ми например да иде в първи клас и другите деца да обясняват как се правят бебетата и какво е това секс, а тя да спори с тях и да им разправя, че видиш ли нея щъркела я е донесъл Wink

Аз бях точно в такова положение в 1 клас. И понеже много вярвах на майка ми, просто се хвърлях да я защитавам и да викам, че не е лъжкиня. И упорито си държах на щъркела, докато не ни показаха едно филмче, което отхвърли щъркела категорично. Много гадно ми стана, не за друго, а за това, че майка ми ме е излъгала. Също така имаше един период(преди филмчето), в който си мислех, че бащата се явява просто съпругът на майката-някво правно отношение и толкова. И че ако майката си смени мъжа по този начин се сменя и бащата на детето(това всичко защото бях чул че майката ражда, а пък бащата кво прави). Абе през доста варианти ми е минал мозъка, докато стигне до истината. Затова смятам, че е най-добре да се казва истината от рано, колкото и неудобна да е тя за родителите.

# 10
  • Мнения: 1 250
О, моя на тази възраст, от гледане на animal planet ме попита "мамо, бебенцата от дупето ли излизат?"

# 11
  • Мнения: 1 278
От децата - фантазиите, от нас - истината.  Grinning
Аз се осланям на този принцип. Ще се опитам да го разясня.
Дечицата на определен етап започват силно да се вълнуват от раждането и "правенето" на бебетата и се опитват да си ги представят. Психолозите наричат това детски сексуални фантазии. Те, разбира се, са много по-различни и далечни от нашите  Wink. Могат да бъдат повече от забавни за нас. Някои дечица например си мислят, че бебетата излизат през пъпа, други - през гърдите, трети, че се изакват и т.н.  Grinning. Каквито и да са те обаче, детските сексуални фантазии са много важна предпоставка за по-нататъшното сексуално развитие на децата.
Нашият коз е, че те питат постепенно за тези неща. Най-вероятно в интервала между тези въпроси се развиват и техните фантазии.
Аз се старая да отговарям истинно на питанията и да назовавам нещата с истинските им имена - сперматозоид, яйцеклетка, пенис, влагалище и т.н. Идеята на ... Кифлата  Laughing (уби ме с тоя ник биг мама  Sunglasses) за детската енциклопедията е чудесна. И на Сашко му е много интересна и върши страхотна работа. Специалните детски книжки по въпроса също са много подходящи според мен.

# 12
  • Мнения: 4 244

............................................
  Наистина най-голяма помощ ми оказва деската анатомия, защото като обяснявам процесите в човешкото тяло , нагледно показвайки как се лучват и къде се развиват имам чувството, че на тях им е по интересно.
Браво! newsm10 smile3501

И аз като теб процедирам и като теб не отговарям на непопитани неща,
Те децата си знаят кога какво и колко да попитат

# 13
  • Мнения: 7 263
Истината и само истината!
Големият ми задаваше същия въпрос - особено когато вече забременях с малкия!
Обясних му че бебетата растат в корема на мама докато станат достатъчно силни и големи да се родят!
Излизат през специално тунелче / не е задавал повече въпроси/ и общо взето обясненията ми явно го задоволиха.
Според мен на децата трябва да се казва само истината, е наистина не е нужно да се навлиза в излишни подробности. Отговаряйте  само това което ви питат, ако искат уточнения правете ги. Но децата рядко навлизат в излишни подробности.
Ако отговорите на въпросите им спокойно и без излишни нерви се задоволяват с наученото и след години може да подновят темата на друго ниво. За това е важно да не ги лъжем.
Атласите /детските / също са супер полезни в това отношение.

# 14
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Imam plemennik na 5 godinki i polovina, kogato beshe na vuzrast niakude okolo vashata maika mu sedna i mu obiasni kak stavat neshtata nagledno s morkovche i trubichka, respektivno chashka-kak vliza semenceto i kude otiva i kak stava bebeto - che tatko si ima morkovche, koeto triabva da vleze v chashkata na mama i tam ostavia semenceto, a to otiva v dunoto na chashkata i se zakrepva i zapochva da raste i t.n.
A i sled godina vreme otnovo shte te popita po-razbirashto-ne se pritesniavai...
Леле ужас, аз ще умра от срам  Embarassed как да обясня на толкова малко дете, как точно правя секс с баща му.

Общи условия

Активация на акаунт