А ако медът е печен?

  • 840
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Предстои да правя ежегодните си коледни сладки, които съдържат мед. Хлапето трудно ще го удържим да не ги опита. Премахва ли се рискът от ботулизъм, ако медът е печен? Само суровият мед ли крие този риск?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 610
не мисля,че ще му стане нещо отведнъж newsm78пък и ти колко мед слагаш и то за всичките сладки той до хапне 4-5 сладки нищо няма да му стане. Peace

# 2
  • Мнения: 1 586
Да, топлинната обработка унищожава ботулиновите спори, както и полезните му съставки. Но пак свареният или печен мед е по-добрият избор за подсладител от захарта.

# 3
  • Мнения: 1 737
До каква възраст ще се пазите от тези ботулинови спори? Аз започнах меда на годинка и смятам, че съвсем нормално съм го отложила, имайки в предвид, че майка ми му топна бибата още от 20-тия му ден, хвалейки ми братовчед ми, който на 40-тия си ден е бил омел вече цял буркан...
Вече му давам всеки ден, даже и по капка пчелно млечице, което спомага на безумното му злоядство.  Crazy

# 4
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Аз също въведох меда след годинката- на около година и 3-4. И то точно с меденки  Grinning

# 5
  • Мнения: 4 915
Рискът от ботулизъм е до 1 годинка на детето.
Аз го въведох след първата година и 1-2 месеца на Мариела - разтворен в чай.
Сега й давам също - в чай основно, понякогана филийка, на палачинка и т.н. 

# 6
  • Мнения: 1 586
Да, и аз на годинка го въведох. Смятам го за твърде ценен продукт, че да изчаквам повече Simple Smile.
При силно алергични деца или деца с голяма фамилна обремененост може би е по-разумно да се изчака още с въвеждането му и то не заради ботулизма, а заради опасността от алергия към цветния прашец. Но ние не сме в тази категория.

# 7
  • Мнения: 4 915
Мда, аз съм с поленова алергия, но тя се провокира чак в пубертета ми - когато "хванах" първата си и последна ученическа бригада на полето - брахме домати през септември в едни високи треви.  Twisted Evil

Но и досега си ям мед, и не ми пречи по никакъв начин. Прецених, че не мога да опазя щерката от всичко и понеже също считам меда за полезен продукт, го въведох след годинката.  Wink

# 8
  • Мнения: 3 550
Аз мисля да изчакам до 2 годишната му възраст. В някои чуждестранни статии се препоръчва отлагане дори до 3 годинки.

# 9
  • Мнения: 4 915
Steisi, може ли линк към някоя от тези статии, защото аз най-вече намирам препоръки за въвеждане след годинката именно заради риска от ботулизъм?

Не съм срещала съвет за отлагане до 3-годишна възраст, а чета, че и други майки мислят да правят същото. Та ми се иска да прочета тези статии, ако ти се намират "под ръка". Мерси.
  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 679
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=74231.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=140740.0

В тези теми има коментари, свързани с меда.

# 11
  • Мнения: 3 550
Steisi, може ли линк към някоя от тези статии, защото аз най-вече намирам препоръки за въвеждане след годинката именно заради риска от ботулизъм?

Не съм срещала съвет за отлагане до 3-годишна възраст, а чета, че и други майки мислят да правят същото. Та ми се иска да прочета тези статии, ако ти се намират "под ръка". Мерси.
  Simple Smile
Не са ми подръка, за съжаление. Спомням си, че Бу беше пуснала специална тема и кърмачки от близо и далеч `и даваха линкове към такива статии. Трябваха `и за среща с някакво българско светило, което зъ пръв път чувало, че въвеждането на меда трябва да се отложи до след 2-рата година. В Канада мисля, че го даваха след 3 годинки.
Дано тя самата се намеси и внесе яснота или даде линковете тук

Смайли, благодаря!

# 12
  • Мнения: 4 915
Не става ли въпрос за първия линк от мнението на Смайли?
Нямах време да прочета всички препратки. Но останах с впечатление, че става дума основно за ботулизъм там.

Ще ги прочета тия дни...Дано и Бу се включи, ако има време.

# 13
  • Мнения: 3 550
Май за нея става въпрос. Чак сега успях да я отворя. В грешка съм за държавата. Запечатало ми се е за до 3 години, че не дават мед някъде, а то било в САЩ.

# 14
  • Мнения: 4 915
Да, Бу коментира, че в Калифорния бил забранен до 3 години...Обаче аз ще продължа да търся някаква научна статия...Щото като знам в САЩ какви ли не закони имат в различните щати...*
Та продължавам да чета по линковете, като открия нещо конкретно, ще го пусна тук.




П.П. *малко оff -  за странните закони по света Simple Smile


Общи условия

Активация на акаунт