Как минахте на 4 хапванета

  • 2 429
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 927
С влизането си в 11-я месец моята бебка прави опити за промяна в ритъма на живот и си мисля, че може би е време да я "подпомогна" малко и да минем от 5 на 4 яденета.

Сега хапваме така:
8:20 ад. мляко
10:30 настъргани плодове
14 обедна манджа (зеленчуци, отскоро месо и т.н.)
17:30 ов. ядки с плод
21 ад. мляко

Вече имам нещо като седмично меню с по-голямо разнообразие.

Ще ми се да питам:
Не искам да махам млякото изцяло, но все пак едното ще отпадне. По-добре е все още да давам вечер мляко, нали?!

# 1
  • Мнения: 18 542
Борис на около вашата възраст мина на 4 хранения.
Аз давам за последно мляко, а често и мляко леко сгъстено с каша.

# 2
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Ние преди 2 седмици минахме на 4 хранения, когато започна да показва все по-малко ентусиазъм за 2рото сутрешно хранене. Преди ядяхме в 7, 10, 14, а сега мина на:
8 - овесени ядки с мляко и банан
12.30 - зел.мюре/ супа/ месо и т.н.
16 - каша/ кисел/ млчко с бисквити и т.н.
20 - 210 мл мляко
т.е. махнахме си бутилкта мляко в 7.

# 3
  • Мнения: 522
Ние от три седмици сме на хранене 4 пъти дневно. Понеже предишните порции ни се сториха малки вече, реших малкия да мине на 4 хранения, но с по-големи порции и в момента сме по следната схема:
8.00 - попара със сирене/ мляко с бисквити или кроасан/ месена закуска (тутманик+сокче) + плодово пюре или настърган плод
12.30 - 1 каф.ч. супа + грубосмляно пюре + плодово пюре или настърган плод
16.00 - млечна каша/крем грис/крем нишесте + плодово пюре или настърган плод
20.00 - 1 каф.ч. супа+половин сухар+1 каф.ч. кисело мляко/мляко с бисквити или кроасан
До преди седмица Наско се будеше през нощта и да го кърмя поне по веднъж, но вече го отбих и най-накрая се радвам на спокойни нощи.
Забравих да спомена, че малкият има 7 зъба и огроооомен апетит, който опитвам да контролирам.

# 4
  • Мнения: 3 927
Благодаря!  Simple Smile
И аз мисля да давам по-голямо кол-во ядене на закуска и обяд, следобедната закуска като че ли няма нужда да е толкова обилна; и ще оставя вечерното мляко...
Благодаря!

# 5
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Точно се канех да пусна такава тема! И аз забелязвам, че бебка май иска да мине на 4-кратно хранене - второто сутрешно ядене нещо хич не ни върви напоследък! Та се чудех няма ли да намалее много количеството на млякото, ако премахна яденето в 6 часа (ад. мляко)? Но пък, ако продължаваме както сега:
-6 ч. - ад. мляко;
- 9.30 - 10 ч. - попара;
- 13.30 - 14 ч. - обяд;
- 17.30 - 18 ч. - кремче/каша;
- 21 ч. - ад. мляко,
попарата остава неизядена.
Явно е време за промяна!

# 6
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Valery, как приготвяш овесени ядки с банан и мляко?

# 7
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Цитат на: irena petkova
Valery, как приготвяш овесени ядки с банан и мляко?

Варя около 2 и 1/2 сл в стотина мл вода за 1минутка. После им добавям 3 лъжички ад. мляко и 1/2 намачкан банан.
Ами това е. Скоро мисля да пробвам с друг плод, както и със сирене, като го въведа.

# 8
  • sofia
  • Мнения: 1 426
А не се ли задавя от едрите парченца ядки?

# 9
  • Мнения: 3 927
Цитат на: irena petkova
А не се ли задавя от едрите парченца ядки?


ти не си ли варила овесени ядки?! след сваряване, особено фините, стават на доста фина каша, от която бебчо не може да се задави Simple Smile .....и да иска Wink ...

# 10
  • Мнения: 7 821
Здравей,
Моите минаха лесно и рано на 4 хранения. Това по което съм се ръководела е ставането сутрин. Идва един момент в които децата се будят вече по-късно (7:30 - 8:00) и тогава, според мен е време да смениш режима. Ако продължава сутрин да става, рано и да мрънка за мляко, остави нещата така както са още известно време. И друго - моите започнаха като се събудят сутрин и да си играят, с други думи вече не се будеха с единствената мисъл за ядене  Wink .
Но  Wink , като гледам режима ви (10:00 плодове) - вие сте си на 4 хранения, просто намали количеството им и издърпай обяда по-рано  Grinning . Аз и сега давам някакъв плод или сок към 10 понякога, не виждам нищо лошо в това Wink .
Успех

ПС. Ще споделя и нещо друго ( не че това е въпроса, но да си кажа  Wink ), вече на няколко места , чета за разнообразието в менюто на едногодишните (или около 1 година), моето мнение, че децата на тази възраст нямат нужда и не търсят особено разнообразие в храната си. Ние гледаме от нашата си камбанария, и го търсим, но за тях живота е толкова разнообразен, че предпочитат по еднообразни менюта. В този смисъл, аз се опитвам да предлагам балансирано дневно меню, а не седмично. Извинете за отклонението  Embarassed  Grinning  Grinning  Wink

# 11
  • Мнения: 3 927
Ellypr,
ти си голяма работа Sign Exclamation Но явно и аз Wink , защото си мисля почти същите неща като теб: пак ще си давам плод около 10ч.
Явно с две деца си минала през какво ли не.....Бебка спи до късно (средно до 7:30) още от 5-6 месечна възраст и никога не е мрънкала за мляко по-рано от 20-25 мин. след ставането си, а както твоите се заиграва и смее, но тогава наистина беше малка за намаляване на яденетата.
Аз също винаги съм се водела от нея и опитите й за промяна, никога не съм налагала нещо в режима й освен количеството на яденето, че тя си е ящна и не отказва папане, а се опасявах да не я направя дунда Wink
Благодаря ти!

# 12
  • Мнения: 3 927
На мен пък ми се лесно със седмично меню, за да не се повтарям често самият вид храна, т.е. ще давам под ред закуските, които ще са няколко, а не всеки ден нова. И да не яде три дни подред овесени ядки например Wink , а чат-пат да хапва и кус-кус.

Моето мнение за разнообразието е, че не е необходимо детето да яде всичко, при положение, че семейството му не яде всичко възможно. Почти не ядем телешко, така че и детето ми толкова ще яде. Но повечко ще хапва пилешко и пуешко. Заешко също не ям, не мисля и на нея да давам.....разбираш ли?!

# 13
  • Мнения: 4 406
а 7 месеца ранна възраст ли е за  4 часово хранене? моят бяс спи много- от 20.30 до към 7.30 сутринта и като че ли не огладнява достатъчно за интервала 3 и половина часа...

# 14
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Deni
а 7 месеца ранна възраст ли е за  4 часово хранене?


всъщност всяко бебе си е много индивидуално. Ако твоето не го гони глад на всеки 3 и 1/2 ч. можеш спокойно да минеш на 4 храненета....
моето обаче огладнява като " по часовник"  Wink . едва от скоро прави по-големи паузи.

Общи условия

Активация на акаунт