Как да я убедя да отиде на тържеството

  • 726
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 242
Проблемът ми е, че дъщеря ми обяви твърдо, че не иска да ходи на тържеството в ДГ, защото аз не мога да отида. От отдавна знае, че трбва да лежа и респективно, че няма да присъствам, но досега привидно го приемаше нормално. Категорично отказва да дойдат баща й, бабите и дядовците й. Повтаря само, че няма да ходи и си личи, че й е много криво и ми е /макар и несъзнателно/ сърдита Confused. Не знам как да процедирам и какво да й кажа. Най-малкото е глупаво да пропуска тържествот, а и участва в групов танц и липсата й сигурно ще затрудни другите. Но пък колкото повече й говоря, че трябва да отиде и че на мен също ми е много мъчно, че няма да я видя, но тати ще снима и т.н., толкова повече се заинатява. За сега реших нищо да не й говоря и да й обръщам повече внимание, но рано или късно ще трябва да я убедя. А не знам точно как. Дали просто да й кажа, че това е положението без много съчувствие /което забелязвам я кара още повече да се самосъжалява/ и съответно въпреки привидното и нежелание родата да отиде да я гледа? Дали пък да не говоря с учителката й? Или да пропусне тържеството щом така иска? Или да й обещая подарък-компенсация за това, че не съм могла да дойда. Проблемът сигурно не е чак толкова голям, но мен си ме тормози и ще съм ви благодарна, ако дадете съвет.
Притеснявам се и че това е резултат от зараждаща се ревност към евентуалното бъдещо бебе. В началото много се радваше, после ми се наложи да лежа и респективно нещата за нея много се промениха - наложи й се много неща да прави сама, голяма част от збавленията отпаднаха. Не говорим за бебето, но 1 - 2 го е споменавала като казва бебето ти , въпреки че многократно съм й повтаряла, че то е и на трима ни и че винаги ще си я обичам все така.

# 1
  • Мнения: 532
Аз бих пробвала с обяснения като:"На мама ще й е много мъчно,ако не отидеш на тържеството  и не изтанцуваш онзи чудесен танц!".Може би е хубаво няклолко дни да не говорите за това ,а после да й кажеш това и да й кажеш ,че това ще бъде за теб подарък за Коледа например.Е, как ще реагиря тя не е ясно,но можеш да опиташ.Успех!

# 2
  • В офиса
  • Мнения: 4 010
Лексиииии  Hug  Липсваше ми Heart Eyes
Welcome back. Честито! Стискам палци! Знаех си аз, че за хубаво ни изчезна.


По въпроса. Нека учителките й да говорят с нея - колко им е важна за тържеството. Приятелчетата също да й се обадят да й кажат, че много ще им липсва. Не й казвай, че ще ти е мъчно че няма да я видиш. Точно обратното, кажи й че си много горда с нея, че другите няма начин да се справят без нея. Че й завиждаш, даже. И че после заедно ще гледате цялото тържество и ще го коментирате. Т.е. не бъди нито твърда, нито я съжалявай, а бъди супер ентусиазирана.

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Лекси - честита ти бременност. Леко до края и стискам палци  Heart Eyes  bouquet

Извини ме, че може би няма да реагирам както повечето майки, но...
Моята щерка беше на възрастта на Цвети, когато аз вече имах 2-ро бебе. Та знам за колко голямо и съзнателно човече говорим. Знам колко моята беше привързана към мен, както и Цвети към теб. Още повече, до 6-тата й година все аз и единствено аз съм я гледала. Не е била и за ден на ДГ.
Тъй, че говори с нея като с голям и разумен човек. Не оставяй да навява в теб чувство за вина, че не можеш в момента да си й на разположение по всека време. Все пак тя не е бебе и доста неща може да прави сама. Ако успееш да я убедиш, как без нея си за никъде, как ако не е тя, няма да има кой да й помага после за бебето (да ти подава това-онова и от тоз род дейности...), да му говори и пее на бебчо, да е неговата по-голяма сестра... Абе тя трябва да разбере, че идва нещо много хубаво и прекрасно...
На последно място - кажи й, че ще ти бъде интересно после да видиш снимки от събитието, но ако тя не пристства, няма да ти е интересно да гледаш каквото и да било. Можеш да я накараш после да ти изиграе мини-спектакъл на тържеството, а ти да я гледаш.

Хайде късмет и дано Цвети отиде на тържеството   Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Много ви благодаря за пожеланията и за съветите  bouquet Hug
За сега татко й я е убедил някак. По този повод май преди час отидоха да пазарят коледни украси на пазара, а елхата са уговорили за сряда. Явно е било по-скоро моментно кофти настроение, отколкото конкретно решение. А аз с ентусиазъм говоря за празника, като не забравям да спомена и колко ме е яд, че ще трябва да се задоволя само със снимките Wink

# 5
  • Мнения: 6 206
Лекси, честито! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 740
Лекси, честито и от мен!
Не се притеснявай толкова от проявите на ревност, нормално е да има поне малко. Wink

# 7
  • Мнения: 2 214
Няколко дена недейте да го обсъждате.
След което хвани я в добро настроение и я попитай какво решила за тържеството, ако каже, че няма да отиде недей да я молиш, Praynig а и кажи, че приемаш нейното решение. Тя е голяма и може да решава такива въпроси сама, но всяко решение си има последствия и затова трябва тя да обясни на госпожите и на децата защо няма да отиде на тържеството.
И недей и казва, че с това, че няма да отиде ще те нарани, макар и подсъзнателно тя това цели.
За да ти е по лесно занапред, остави я да постъпи така, както иска, само и кажи какво ще изпусне, как ще е хубаво на тържеството, но ако тя не иска това си е нейно решение.
Пожелавам ти успех, мисля че това е една  детска ревност и притеснение от промените, които я очакват, а по нейно наблюдение промените не са от най добрите.

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 23:06 от winter

# 8
  • Мнения: 3 491
Няколко дена недейте да го обсъждате.
След което хвани я в добро настроение и я попитай какво решила за тържеството, ако каже че няма да отиде недей да я молиш Praynig а и кажи че приемаш нейното решение тя е голяма и може да решава такива въпроси сама, но всяко решение си има последствия и затова трябва тя да обясни на госпожите и на децата защо няма да отиде на тържеството.
И недей и казва че с това че няма да отиде ще те нарани, макар и подсъзнателно тя това цели.
За да ти е по лесно занапред остави я да постъпи така както иска само и кажи какво ще изпусне как ще е хубаво на тържеството но ако тя не иска това си е нейно решение.

newsm10

# 9
  • София
  • Мнения: 15 218
Лекси, честито и от мен! Стискам палци всичко да е наред с теб и бебчето и лежането да си е струвало!  Hug

# 10
  • на път
  • Мнения: 2 804
 Thinking И аз имам същия проблем - Малчо е на 2 години и половина, не участва в програмата, но категорично не желае да ходи на тържеството и да вижда дядо Коледа. С нищо не мога да го убеда - като му кажа "ще ти даде бомбони" казва "не искам", "ще имаш нова играчка" - "имам си, не искам да го виждам" .... Май ще трябва да пропуснем тази година .....

Общи условия

Активация на акаунт