Глутенова ентеропатия?

  • 944
  • 2
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 237
Здравейте,

Моя позната е с такава диагноза и ме помоли да видя дали има нещо по темата. Тя е на 33г., през Юли роди второто си дете. Има ли някой запознат с това- какво е лечението? Ние сме във Варна и тя постоянно ходи до София за изследвания- сега пак чака някакви резултати. Пишете ми каквото и да е сварзано с това- аз дори незнам какви са точно симптомите.

# 1
  • Мнения: 532
Това е болест на храносмилането.

Няма ензим, който да храносмила глутена - белтъчина в следните зърнени култури: пшеница, ръж, овес, ечемик.

Няма глутен в: ориз, царевица, елда, просо, безглутенова пшеница (генно изменена да е без глутен заради хората с такива проблеми)

Ако липсва ензимът, който да храносмила глутена и се приемат храни, съдържащи глутен, се уврежда тънкочревната лигавица и става глутенова ентеропатия.

Тънкото черво изпълнява много важни функции - там всъщност, през неговата лигавица се всмукват всички важни вещества за човешкия организъм, наруши ли се лигавицата, нещата стават неприятни.

Какво са симптомите - разстройства, болки в корема, подуване на стомаха, гадене, повръщане, ОТСЛАБВАНЕ.

Лекува се като се изключи глутена, необходимо е преди да се е стигнало до атрофия на лигавицата.

Определено има и много други неща, но това е най-просто казано.

Аз също съм от Варна, можем да се запознаем на лични  Hug

А вижте и този линк:
http://www.analytica-bg.com/a_shop/pages/gluten_free/

# 2
  • Варна
  • Мнения: 237
Снежи, благодаря ти много за отговора. А как така се е появила тази непоносимост на тази възраст? Може би е била предразположена и в един момент я развива? Тя има по-голямо дете- то дали е застрашено? А бебето, което се роди сега? А може ли от бремеността да се е появила тази глутенова ентеропатия? Лекарите май не са съвсем сигурни в диагнозата, понеже правят някакви изследвания- едното е биопсия на дебелото черво. Може да ми пишеш и лични съобщения.

Общи условия

Активация на акаунт