Казват ли децата ви "НЯМА"

  • 1 127
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 189
Моля споделете какво правите като децата ви казват "няма" на нещо което сте им казали да направят, или като им направите забележка или в какъвто и да е друг случай. Моята дъщеря веднага започва да плаче и никога не прави това за което съм й се скарала. Та как процедирате вие. Споделете опит.

П.П Василена е на 2г2м.

# 1
  • Мнения: 2 220
Синът ми, макар че е доста по-малък, отлично знае тази дума. Справям се само до някъде - първо строго му казвам, че е много грозно да прави така (това не помага, но съм длъжна да го направя), после му отвличам вниманието с нещо. Но се страхувам, че занапред ще става по-зле и не знам...

# 2
  • София
  • Мнения: 888
Моля споделете какво правите като децата ви казват "няма" на нещо което сте им казали да направят, или като им направите забележка или в какъвто и да е друг случай. Моята дъщеря веднага започва да плаче и никога не прави това за което съм й се скарала. Та как процедирате вие. Споделете опит.

П.П Василена е на 2г2м.
Имам чувството, че това "няма" е  станала първоначална реакция у моето дете. "Има ли пиш" - 'Няма!", "Искаш ли навън" - "Няма", "Събери си играчките" - "Няма" и т.н. и т.н. Научих се да игнорирам този нейн отговор и повтарям въпроса си.Вчера например като й казах да си събере играчките и  след неизменния й отговор "няма", аз спокойно и повтарям - "Йоанна,събери си играчките". Тя се услушва и пак "Няма". Изчаквам и пак й казвам, а тя ме гледа и започва да събира лека по лека - половин час събираше 15 играчки. Всеки път  и повтарям да събере всички играчки и накрая успя:)Така и за миенето на зъбите - "Хайде в банята да си миеш зъбките" - "Няма". Аз спокойно пак  й повтарям все едно не съм я чула и тя тръгва. Търпение му е майката май Cry

# 3
  • Мнения: 5 647
Няма и Не са двете най-често използвани думи в речника на дъщеря ми, но все се надявам, че е въпрос на време. 

Последна редакция: вт, 12 дек 2006, 21:20 от Madeline

# 4
  • Мнения: 7 474
Няма и Не са двете най-четно използвани думи в речника на дъщеря ми, но все се надявам, че е въпрос на време. 

 ooooh! И при нас така, макар вече да отминава този период. Сега казва добре и пак си прави нейното Laughing

# 5
  • Мнения: 1 734
Непрестанно

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 537
Честичко!!! #Cussing out Но когато е за къпане, миене на зъби или "пиш" - не е проблем,бързо променя мнението си в правилната посока Laughing , но виж за прибирането на играчките или дрехите - става голям скандал, чак се налага да се наказваме със скриване на разхвърлените играчки, докато не обещае Peace повече да не прави така, и така до следващия път!!! ooooh!

# 7
  • Мнения: 1 640
Много често казва"няма" и "не така,така".Опитва се да ме направлява,когато я обличам,когато я реша,къпя и др.Търпя,търпя и накрая извиквам и нещата се нареждат,става на моето,но ме гледа сърдито.Аз също мълча и не й говоря,за да разбере,че аз, а не тя е правата   и че е прекалила.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 999
Мда... игнорирам.

Пример: 1. Нося я към леглото /знае, че ще я слагам да спи/ "Няма лягаааааам" Аз: "Не, няма да си лягаш, сега ще кажем лека нощ на къщите..."
2. "Няма къпам се." - Аз: "Е, ти не искаш, но бебето иска да се къпе"

3. Аз: "Събери си играчките!", тя:"Няма!!!" , след малко повтарям... После започвам да ги събирам аз и моля да ми помогне...

В някои случаи като за даване на ръка, когато пресичаме "Няма" и "Не" хич не ме интересуват - стискам й ръката и пресичам, а тя ако ще да се влачи.

# 9
  • Мнения: 1 237
Ами да,една от най-любимите думи.
Първо-обяснявам,че не е хубаво да се казва "няма".
Второ-отвличам й вниманието ,от това ,за което се е заинатила и после пак го свършваме.
Трето-не обръщам внимание .


В някои случаи като за даване на ръка, когато пресичаме "Няма" и "Не" хич не ме интересуват - стискам й ръката и пресичам, а тя ако ще да се влачи.

Peace

# 10
  • Мнения: 2 006
И Александра обича да казва няма Sunglasses, но и аз казвам няма Simple Smile
Когато я помоля да си събере играчките-дежурният отговор е няма-аз казвам добре и подмятам, че мама няма да и направи прическа, защото е разхвърляно и не ми е приятно-в други ситуации действам почти по същия начин Simple Smile
Може и лекичко да я манипулирам, но си спестявам часове разправии Peace

# 11
  • Мнения: 134
При нас най използваното е "не те". Синът ми го използва дори и когато иска нещо, докато щерката по -рядко, но и тя не му отстъпва. Този израз направо ме вади извън нерви понякога  Close Четох , че това е напълно нормално за децата между две и три години и че родителите трябва чисто и просто да се въоръжат с много търпение, докато отмине този период. Цитирам (Др. Спок) - "Детето на една година ви противоречи, а детето на две години противоречи и на самото себе си".  Аз лично, когато не искат нещо, ги оставям, излизам от стаята и им казвам, че няма да правя това, което всъщност искам да направя (например да ги облека за излизане). След най много няколко минути те са вече при мен и САМИ искат да ги облека. Много е важно явно да не се чувстват командвани, а да си мислят , че сами взимат решенията.

# 12
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Щом няма когато трябва и аз няма да ...и посочвам нещо дето детето ми иска да направя Crossing ArmsТърпение до постигане на друг отговор!И винаги с добрата защото ако се развикаш и си загубила битката на момента.Това си е нормално ,да преминете през периода на отрицанието   Mr. Green
 Stopа относно миенето на зъбите..казах му в периода на НЯМА когато бяхме,че който не си мие зъбите и ще му изпадат понеже спят мръснички и това ги разваля,защото и аз така не съм си мила зъбите като съм била малка и ето..показвам къде ми липсват зъби....това се преработва в мозъчето му и сега когато някой път каже НЯМА, ляга и хоп току става..ама аз да си измия зъбите щото ще ми паднат ако спят мръсни bowuu

# 13
  • Мнения: 261
казва и още как
малко скорпионче е,гледа ме в очите,усмихва се сладко,скача от крак на крак и отговаря "НЯМА"
и аз изобщо не се учудвам на този очакван от мен отговор
моят пък е " е ми, хубаво тогава и аз  няма да ти купя подърък,дъвка,холидейка,млеко и си изреждам (докато ми мине яда/ след което следва отговор искам,искам,но докога ще минава този номер незная,но засега върви

# 14
  • Мнения: 4 806
Моята е на същата възраст.
Преди се случваше значително по - често.
Сега е рядкост.
Вероятно си е до дете, но и нашият начин беше този: игнориране и настояване за изпъление на нещото. Много търпение.

Общи условия

Активация на акаунт