За изнасилването на Добрия Дядо Коледа

  • 1 459
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 434
Провокирах се от темата на Додо и реших да открехна капака на недоволството си по повод Коледа, погледната от гледна точка на консуматорството.
За мен е проблем, че дядо Коледа от добродушен старец в шейна, теглена от елен, се превърна в консуматорско страшилище и трафикант на всякакви подаръци от сой и промоционални боклуци. Не само Кока-Кола е виновна за това, макар че ако помолите децата си да опишат добрия старец, ще видите как наднича рекламния образ със заветната бутилка в ръката си.
Как пък едно ангелче не видях, което да не държи в ръката си я шампанско с нахлупена червена шапчица, я новата конзола Xii, ситроен на изплащане или персийски пътечки на промоция.
Всичко това носи атмосферата на насилена радост и често във високите тонове на поредната реклама дрънкат звънчетата на вялост и умора. Мразя да слушам радио през декември, защото 18 часа в денонощието на главата ми дуднат шоу-бизнес ментета /не споменавам изключенията/, които са си заработили ефирно време с вълшебната дума „коледа” покрай иначе пълната помия. Една местна радиостанция изби рибата, като препрограмира началото на всяко парче, така че първите двайсетина секунди да дрънчат жизнерадостни звънчета! Порка мизерия... представете си U2 с дрънкалки в началото.
Не мога да отида до тоалетната, без някой да се опита да ми навре в лицето поредната тричава промоция „4 на цената на 3 плюс боклук като премия” и като допълнителен бонус пластмасова петолъчка за върха на елхата.  Като казах сега тоалетна, се сетих, че миналата година дори продаваха тоалетна хартия с аромат на канела. Кво му пука на задника ти от тоя факт?

Тук, в Германия, истерясването започва от средата на октомври и приключва около средата-края на януари, за да бъде веднага заменено от ... боядисани великденски яйца и ухилени зайци!!!! Е как да кажа на детето си, че само един ден в годината е Великото Тайнство на Рождеството и само един ден – на Възкресението, като му набутват шоколадови „тайнства” всеки ден. Нали точно в това е смисълът на понятието „празник” – ден, различен от делника. Някак си не успявам да се концентрирам върху самия празник и неговия смисъл, а дори когато това стане, дълбоко в себе си се радвам, че мога в следващите няколко седмици да си рапортувам „свободно” на ушитe. Не мога да си представя как би изглеждал един обикновен 24 или 25 декември, изваден от контекста на такъв ключов културен момент, но много ми се иска да си остана с простичкото удоволствие на добродушния дебеланко, който с труд се промъква през комина, за да остави подаръците под елхата.

Как я мислите вие тая работа?

# 1
  • Мнения: 3 423
Гадно консуматорско общество е това немското.
Сега отвориха магазините до 22 ч., и пак не им
стига, като хлебарки пълзят и пълнят торби. Ад!

# 2
  • Мнения: 3 835
Има истина в думите ти, НО, трябва да се търси златната среда. Децата се радват на добрия старец с чувала подаръци, не бих лишила детето си от образа му, но в същото време, искам да й разкажа и за Рождество Христово, трябва да намеря начин, да ги съвместя. Логичният извод е, да го направя, така по детски, простичко, за да ме разбере. А що се отнася до рекламите, които ни заливат, ами не ги слушай, какво друго да ти кажа, няма спасение. Просто ги игнорирай, да не ти развалят празника. Въпреки всичко, ти желая весели празници и незабравими мигове със семейството.

# 3
  • Мнения: 918
Мишка,кофти ден а Peace
Само понякога ме налягат подобни мисли, виж в Германия ако живеех Thinking, сигурно биха ме връхлитали подобни емоции.

# 4
  • Мнения: 239
ТОТАЛНО ТИ Я ПОДКРЕПЯМ!!!!

Помни ми думата - човек след като си купи ес класа няма нужда ни от религия ни от семейство. Мъдър човек съм, прочети ме добре и запомни ме - жоро01 е моето име.

# 5
  • Мнения: 434
Жоре, мъдър си, но си ми далеч.

А S и R не си пасват много, ако мога така да се изразя.

# 6
  • Мнения: 434
Мишка,кофти ден а Peace
Само понякога ме налягат подобни мисли, виж в Германия ако живеех Thinking, сигурно биха ме връхлитали подобни емоции.

Кофти три месеца, ако питаш #Cussing out

# 7
  • Мнения: 3 835
ТОТАЛНО ТИ Я ПОДКРЕПЯМ!!!!

Какво значи това????  ТИ Я?????

# 8
  • Мнения: 2 792
 Мдам за това аз протестирам срещу консуматорските празници, купувайки ДВД в четвъртък в средата на октомври без грам повод за това(не мога да се надскоча и да спра да бъда консуматорка  Rolling Eyes) но и не мога да придавам на удобните в ежедневието вещи култова форма просто са удобни  няма нищо празнично в тях.

# 9
  • Мнения: 6 167
Аз съм повърхностен човек, Мишка.

Корпоративно ме манипулират от ноември.

Е, нищо не купувам на изплащане, промоциите не ме вълнуват особено, но
обичам да ми звънят звънчета в тиквуната, да слушам и припявам коледни песни, да гледам украсени витрини и улици. Обичам да се разхождам с хартиени торбички и винаги искам подаръчна опаковка, независимо, че може и да не е подарък. Усмихнатите хора, коледноте дърво и няколко красиво пакетирани подаръка под него са ми достатъчни, за да се нарека щастлива в тези дни.
От илюстрациите на Haddon Sundblom и свързани с  тях продукти се просълзявам и винаги събирам етикети, капачки и каквото там се иска, които изпращам в плик на корпорацията - Бог.
Ако си в Италия в момента, ще те заливат с реклами на коледни козунаци, които са толкова мили ( рекламите).. с тия дечица, с техните невинни ококорени очички, питащи Откъде идва Старецът. Ако не бях все на диета щях да се превърна в коледно Панеттоне ( козунак) с много стафиди и бадеми и щях да се раздам на семейството ми да ме изяде.
Като прибавим и рекламните спотове на Никол Кидмън ( която сбъдва желания за сняг или просто ми мирише в хола на Шанел 5) ,  просто ми идва да ревна от умиление и коледно настроение.
Някак си се примирих , колко съм повърхностна. В тези дни просто съм си сложила 'добрата Лени" и мисля само за празниците , семейството ми,  какво ще им сготвя, как ще им подредя и какво ще им подаря.

Съжалявам , но така я карам в тези 2 месеца.

# 10
  • Мнения: 3 835
Някак си се примирих , колко съм повърхностна. В тези дни просто съм си сложила 'добрата Лени" и мисля само за празниците , семейството ми,  какво ще им сготвя, как ще им подредя и какво ще им подаря.
Съжалявам , но така я карам в тези 2 месеца.

Ами да, ето, това е, какво толкова, само дето в случая, не знам как издържаш два месеца, но това са подробности. Винаги има начин, да се чувстваш добре, и да се адаптираш към обстановката.

# 11
  • Мнения: 434

Лени, при нас нещата са прозаични и, както отбеляза Лиска по-горе, прагматични.

Не знам дали е от времето, но понеже от три дни вали, гащите на всички Дядо Коледа, които се катерят по стените на къщите, подгизнаха и се свлякоха до коленете. Романтично.
А как се сетиха някои хора, че точно (или само) по това годишно време детските очи са ококорени?

# 12
  • Мнения: 3 835
Не знам дали е от времето, но понеже от три дни вали, гащите на всички Дядо Коледа, които се катерят по стените на къщите, подгизнаха и се свлякоха до коленете. Романтично.

И при нас вали, ще следя за гащите.......... Joy Joy

# 13
  • Мнения: 239
ТОТАЛНО ТИ Я ПОДКРЕПЯМ!!!!

Какво значи това????  ТИ Я?????

Подкрепям и темата. Това значи.

Повече спорт помагало за пълноценен оргазъм и житейско задоволство все пак.

# 14
  • Мнения: 486
Не знам дали е от времето, но понеже от три дни вали, гащите на всички Дядо Коледа, които се катерят по стените на къщите, подгизнаха и се свлякоха до коленете. Романтично.

Много пъргав вашият Дядо Коледа, бре! А нашият не знае други номера освен да маха по улиците или да друса дечурлига на колене из моловете. Не съв виждала таквази картинка - дядо Коледа покатерен на стена на къща, язък! Я, приложи снимков материал.

Общи условия

Активация на акаунт