Национална програма за неонатален слухов скрининг 2006 -2010 г.

  • 970
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 543
Снощи го публикувах. Разбрах за грешката при профилактиката, но го публикувам отново, защото мисля, че е важно.
Освен това исках да ви питам - вие чухте ли нещо за това или го научавате от тук? Аз го прочетох в блога на Яна.

Слухът на бебетата ще бъде проверяван на 48-ия час след раждането им


Правителството прие национална програма за неонатален слухов скрининг


    Правителството одобри Национална програма за неонатален слухов скрининг 2006 -2010 г. Програмата е насочена към ранното откриване на слухови увреждания при новородените. Ранната диагностика и лечение на такива деца подпомага развитието на речта и говора им, както и тяхното емоционално, психическо, социално и умствено развитие.
    Програмата предвижда първоначален слухов скрининг на всички новородени у нас да се извършва на 48-ия час. Той ще се осъществява от специално подготвени за това акушерки или медицински сестри в АГ клиники и отделения. Всички новородени от интензивните неонатални отделения трябва да бъдат изследвани преди изписването им. При установяване на слухови увреждания, изследването се повтаря на следващия ден. Клиничната аудиологична диагностика на децата със съмнение за увреден слух ще се извършва в специализирани УНГ клиники до края на третия месец. За консултация със специалист по УНГ болести ще се използва специално разработен фиш, с който детето се изпраща за уточняване на заболяването и увредата в специализирани УНГ клиники в страната, разполагащи с модерна апаратура и кадри с тясна специализация. Според документа, един такъв център може да обслужва 2-3 млн. население и само в тях единствено може да се извършва ранното слухопротезиране и опериране на деца под или около 12 месеца с
 последваща ранна рехабилитация. Всички новородени, които имат рискови фактори за слухови увреждания, ще подлежат на периодично аудиологично наблюдение до 4-годишна възраст.
    Подготвителният етап за изпълнение на програмата предвижда за 2006 г. към МЗ да се формира Национален експертен съвет по неонатален слухов скрининг, екип за оперативна координация на програмата и изготвяне на методология на скрининга. Първият етап (2006 -2007 г.) включва избор на 16 лечебни заведения за участие в програмата. Критериите са повече от 1000 раждания годишно и осигуряване на необходимото оборудване и обучение на екипите, които да провеждат скрининга в тези лечебни заведения. За 2008 г. е предвидено разширяване на скрининга, като се включат още 20 лечебни заведения на конкурсен принцип. Организирането и провеждането на скринингови изследвания в останалите лечебни заведения, в които се извършват раждания, е планирано за 2009 г.
    Програмата за неонатален слухов скрининг ще функционира на национално ниво, включващо всички клиники, отделения по акушерство и гинекология на лечебните заведения за болнична помощ, с координиращата роля на МЗ, сътрудничество и взаимодействие с клиниките, отделенията по детски болести и УНГ болести на университетските болници. Разходите по изпълнението й ще се осигуряват в рамките на ежегодно утвърждаваните средства по бюджета на Министерството на здравеопазването.
    Намалението на слуха е едно от най-често срещаните вродени заболявания и придобити увреждания в неонаталния период, които представляват актуален медицински, социален и икономически проблем. В България всяка година се раждат около 65 глухи деца. Уврежданията на слуха при тях се откриват около 12-20-месечната им възраст, тъй като при новородените и кърмачетата тези нарушения не винаги могат да се установят с рутинните клинични методи на наблюдение и изследване. Международната медицинска общност е определила няколко изисквания за решаване на проблема. От важно значение е намалението на слуха да бъде клинично уточнено до 3-тия месец след раждането на детето, а слухопротезирането и рехабилитацията на слуха и говора да започне не по-късно от 6-тия месец. Ранното откриване на слуховите увреждания предопределя ефективността на медицинската дейност. Затова от голямо значение е въвеждането на универсален неонатален слухов скрининг у нас. Неонаталният слухов скрининг се извършва задължително при всички новородени в страните от ЕС, САЩ и Канада. Световната здравна организация подкрепя и препоръчва провеждането на национални програми за неонатален слухов скрининг.

# 1
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ами аз знам, че още от края на мин. година в Св. София имат апаратурата, само не знам дали правят изследването при всички новородени. Наистина не съм чула, че се приема национална програма, хубаво е, дано не се провали нещо...

# 2
  • Мнения: 816
Супер, точно така трябва да бъде, бравос smile3501 newsm10

# 3
  • Мнения: 2 563
Лони, това беше в новините онзи ден. Някои заглавия гласяха "Ще проверяват бебета за 20 болести" примерно, та е лесно да го пропуснеш!

# 4
  • Мнения: 485
Доколкото си спомням, тази програма трябваше да е от 2005 до 2010 г., но явно нещо /както винаги/ я е забавило. То не се знае и от 2007 как ще се изпълнява, но има надежда  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 95
Браво на тях,сетиха се-хората на запад,на които им пука за децата,за бъдището на страната...го правят от години,но при нас не е така,при нас раждаемостта е толкова висока,че какво са 60 глухи деца годишно...

# 6
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
аз знам за тази програма от преди 2 години - от един симпозуим в Пловдив, но тогава се очакваше да стартира. Е закъсняха малко  Wink, ама браво, че го направиха

# 7
  • Мнения: 4 585
    Мисля, че го правят по принуда - Европейският съюз ни рита по кокалчетата на Краката да влезем в крак. Това е едно от хубавите неща свързани с влизането ни в Евросъюза. Сигурно ще има и други.

# 8
  • Мнения: 997
Чудесно. Дано от програма стане практика.  Peace

# 9
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Браво на властимащите, сетиха се.По - добре късно отколкото никога!

Общи условия

Активация на акаунт