майчинство до кога?

  • 508
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 568
Дъщеря ми се роди през май тази година,
кой точно закон ни хваща нас?
До кога ще съм по майчинство и колко време 90% от заплатата?
Извинение ако въпросът не е за тук или се повтаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 146
Mай сте по стария, т.е. 135 дена майчинство от които 45 преди раждането. От нова година почват по новия закон (поне така чух и разбрах)

# 2
  • Мнения: 1 555
Mай сте по стария, т.е. 135 дена майчинство от които 45 преди раждането. От нова година почват по новия закон (поне така чух и разбрах)

И аз така мисля  Peace

# 3
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Mай сте по стария, т.е. 135 дена майчинство от които 45 преди раждането. От нова година почват по новия закон (поне така чух и разбрах)

И аз така мисля  Peace

мойта дъщеря също се роди тази година през май, та положението ни е такова че само 135дни болничен т.е. 90% от това на което те осигуряват и общо две години от датата на раждане на детето се водиш по майчинство, новите закони за раждащите в новата година

# 4
  • Мнения: 3 069
Новия закон хваща и тези мами които към 1.01.2007 г. децата им не са навършили 3 месеца.Това бях прочела някъде.

# 5
Дъщеря ми се роди през май тази година,
кой точно закон ни хваща нас?
До кога ще съм по майчинство и колко време 90% от заплатата?
Извинение ако въпросът не е за тук или се повтаря.
И аз съм от майките в заварено положение. Лошото е че засега решение за нас няма. Аз родих през август. Всеки тълкува закона както му изнася. Разочарованието беше голямо след първоначалното тълкуване, че хваща всички бебета, които не са навършили 9-месеца към 01.01.2007. Ако искаш прочети темата 135 vs 315... Дори беше съставена петиция на тази тема, която СБНМ връчи пред шефовете на парламентарните групи, но няма яснота по въпроса. Бюджета е гласуван на първо четене. Има съвсем малка надежда че нещо ще се промени.... Все пак има и второ четене....

# 6
  • Мнения: 3 695
Обезщетение за бременност и раждане (90%) от заплатата  - по стария закон  - 135 дни. Обезшетение за отглеждане на дете до 2 г - до навършване на 2-годишна възраст на детето.  След това, ако желаеш - 1 година неплатен отпуск.

# 7
  • Мнения: 8 917
Ако към 01.01.2007 си в болнични поради бременност и раждане, то си по новият закон и тис е продължават до 315 дни. Но няма как да си в това положение, така, че си по старият и след като е родено детенцето м.май, то в момента си в отпуск за отглеждане на дете до 2 годинки - т.нар. майчинство Peace

Общи условия

Активация на акаунт