Как се къпе новородено бебе с пъпче?

  • 7 665
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Една позната ме помоли за помощ. Май не трябваше да се мокри областта около пъпа, трябваше да се маже с нещо. На нашето хлапе пъпчето падна още в болницата и не съм имала такива грижи.
Обяснете, моля ви, най-подробно, стъпка по стъпка как и къде се хваща бебето, как се облива и т.н., за да не се намокри пъпа.

# 1
  • Мнения: 195
И нашето пъпче падна в родилния дом. Акушерките я къпеха като я хващаха с едната длан за гърдичките, а с другата ръка поливаха.  После подсушаваха пъпчето и го мажеха с нещо, но не се сещам с какво. 

# 2
  • Мнения: 1 615
Аз сгъвах на дебеличко някоя току-що съблечена дрешка или някаква пеленка и я слагах на пъпчето, притискайки лекичко с ръка. За мазането не помня, признавам...
Тежеше ми да я държа в ръка, затова си я слагах да си легне, с едната ръка придържах "превръзката", а с другата къпех (поливаше тати). Така около пъпчето остава сухо или се навлажнява съвсем леко, ако се ливне повече вода.
Изписаха ни на 3-я ден, пъпчето падна около 14-я - 15-я. Къпех си я аз от първата ни вечер в къщи, така че това е ефикасен метод - гаранция! Wink Справих се много добре. Успех!

# 3
  • София
  • Мнения: 829
Нашият пъп падна на 30ия ден. До тогава не сме къпали Бебо във ваничката, а само на чешмата, за да не намокрим областта около пъпа. Хващах го с едната ръка през гърдичките, а с другата го поливах на чешмата. само дупето съм поставяла директно да го облива водата, иначе струята ми течеше върху ръката и аз мия. Голяма мъка беше, добре че Бебко обича водата и не се сърдеше.
След като го измиеш, много внимателно подсушаваш пъпа, почистваш със спирт, пръскаш с Бивацин само ако има зачервяване и внимателно поставяш памперса. Важно е пъпът винаги да е добре почистен и сух!
Дано да падне скоро Simple Smile

# 4
  • Мнения: 136
Къпе се както се къпят бебетата. Simple SmileНищо по специално.Просто не се държи много време във водата.Не съм слагала лепенки на сина си,нито някакъв специален крем  или защита и го къпех целия.Подсушавах внимателно зоната около пъпчето със стерилен компрес,после почиствах със слаб спирт гънките и му слагах еозин.Всичко това след баня.Пъпа му падна в края на втората седмица.
Този начин ми показаха в болницата,така го къпех още  там.Педиатъра обясни същото нещо.

# 5
  • Мнения: 203
На нас пъпът ни падна още в болницата, но доколкото знам докато има пъп и докато кървави бебето не се къпе. Така поне ми казаха в болницата. При нас, понеже леко къвреше първите 10-15 дни не се къпехме, измивахме детето на масата за превиване с памуче и водичка. Самото пъпче почиствахме със 75% спирт, някои използват и физиологичен разтвор.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 718
И аз правех така
Аз сгъвах на дебеличко някоя току-що съблечена дрешка или някаква пеленка и я слагах на пъпчето, притискайки лекичко с ръка.
, после само със спирт го почиствах внимателно, защото падаха разни корички, антибиотична пудра не съм слагала.

# 7
  • Мнения: 132
ПРИ НАС ПЪПЧЕТО ПАДНА ОЩЕ В БОЛНИЦАТА НО И СЛЕД ТОВА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ МОКРИ И СЛЕД КЪПАНЕ СЕ ПОЧИСТВА СЪС СПИРТ. А ЗА ДА НЕ СЕ МОКРИ ВСЕКИ САМ СИ ПРЕЦЕНЯВА КАКЪВ НАЧИН ЩЕ ИЗБЕРЕ ИЛИ СЛАГАШ ЛЕПЕНКА НА ПЪПЧЕТО ИЛИ ВНИМАВАШ ДА НЕ ГО НАМОКРИШ КАТО ПРИТИСКАШ С НЕГОВА ДРЕШКА.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Педиатърката ни обясни в началото да не къпем беба във ваничка, а на мивката в банята за да не го мокрим. Взимах марличка, която поставях на пъпчето, след това я хващах за коремчето, като придържах марличката с ръка и така на мивката. На тази възраст бебо обикновено не тежи много така, че се справях сама с тази процедура. После почиствах пъпчето със спирт и пръсках с Бивацин и така докато спря да кърви и да се образуват крустички, което се случи някъде на края на втората седмица.

# 9
  • Мнения: 4 621
В началото, докато още не и беше паднало пъпчето, къпех Яна на мивката в банята, като с ръка и марличка хващах точно областа около пъпа и я обръщах така, че да не се мокри.

# 10
  • Мнения: 851
Az vuobshte ne sum pazila pup4eto da ne se mokri /ne tvurdia che e pravilno/. Slava bogu nishto i niama na shterkata. No sled kato mine baniata vzimah edno tamponche za ushi s ogranichitel topvam go hubavo v spirt 90 gradusa, taka 4e da kape i kapvam hubavo ot ednata strana na pup4eto. Posle s drugata strana kapvam i ot drugata strana.Ako se razte4e po korem4eto go popivah za da ne izgori mekata koji4ka na korem4eto. Posle vnimatelno razmazvah spirta okolo shtipkata i ostaviah da izsuhne. Samo tova!Pup4eto ni padna na 5-6 den. Kato padna oshte 2-3 dni i kapeh v dup4icata po edna kapka spirt i kato izsuhne go pulneh s Topocin /pudra/. Niama strashno!

# 11
  • Мнения: 516
След като ни падна пъпчето, купувах специални лепенки инямаше никакъв проблем и го почиствах със спирт. А преди това изобщо не го мокрех Naughty

# 12
  • Мнения: 81
Педиатърката ни обясни в началото да не къпем беба във ваничка, а на мивката в банята за да не го мокрим. Взимах марличка, която поставях на пъпчето, след това я хващах за коремчето, като придържах марличката с ръка и така на мивката. На тази възраст бебо обикновено не тежи много така, че се справях сама с тази процедура. После почиствах пъпчето със спирт и пръсках с Бивацин и така докато спря да кърви и да се образуват крустички, което се случи някъде на края на втората седмица.

Точно така првехме и ние с изключение на Бивацина, само хубаво почиствах със спирт и памперсите се слагат под пъпчето!!!

# 13
  • Мнения: 3 499
На Моника пъпчето й падна чак на 21 ден, дотогава - мъчение с къпането, но все пак: Сгъваш една пелена около педя дълга и широка и я слагаш върху пъпчето, след това хващаш бебето през пелената /тоест през корема и гърдите/ - то е мъничко така че дланта ти обхваща цялата му предна част на тялото - и обръщаш бебето.След това на чешмата на течаща вода миеш гръбчето, крачетата и главичката.Добре е някой да ти помага.ние с мъжото се справяхме успено и двамата.

# 14
  • Мнения: X
На Мелиса пъпчето падна на 11 ден като я къпехме. В първия момент не можах да реагирам какво е това черничко нещо във ваничката и се паникьосах. Сега като си помисля не сме слагали нищо на пъпчето като я къпехме, но след това винаги го подсушавах с клечка за уши. Майка ми беше донесла едни прахчета от България, май Бивацин, които така и не използвахме. Не съм слагала и лепенки.

Общи условия

Активация на акаунт