Деца-левичари

  • 6 634
  • 33
  •   1
Отговори
Дъщеря ми е на 2 г. и 8 м. и все още не може да говори.Казва много малко думи като мама,тати,до.Понякога усещам,че трудно ме разбира.Храни се с лявата ръка и ако вземе химикал също го държи с лявата.Днес в един вестник прочетох,че децата левичари са големи инати(забравих да кажа,че тя е такава),пишеше също,че по-късно проговарят и понякога по-трудно се ориентирват в пространството,изпитват затруднения при произнасяне на някои звуци.На тях просто трябва повече да се помага.Това не се отнася за всички деца левичари,има и изключения.мен ме интересува дали това е истина.

# 1
Моята дъщеря е на 5 г. и е левичарка. Няма нищо от това, което пишеш. Не е инат, много рано за възрастта си проговори, нямаше година и половина, а да ен говорим, че се оринтира в пространството идеално.

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Възможно е детето ти да има проблеми със слуха....... личната лекарка какво казва........

# 3
  • Мнения: 1 922
здравей,
моето момченце е на 1г и 8м и е по- сръчен с лявата ръка-може би ще бъде левичар.ориентира се по-добре от нас и то още от проходилката.Все още бръщолеви на неговия си език,но разбира всичко.Дали наистина твоето детенце няма проблеми със слуха  Най лесно ще провериш това като му дадеш някаква команда зад гърба-ако не я изпълни възможно е  да има проблеми със слуха. Не искам да те плаша ,но е най-добре да се посъветваш с педиатъра

# 4
  • София
  • Мнения: 797
 Аз също мислех да те посъветвам да я прегледа специалист, да няма проблеми със слуха, на тази възраст не е нормално да не говори. Речника, който описваш е характерен за детенце на 1 г. А това с левичарството въобще не го мисли, не е проблем и не мисля, че е свързано с произнасянето на звуци. Синът ми е левичар - храни се с лявата ръка, пише с нея, но проговори много рано, произнася доста ясно почти всички звуци, няма проблем с ориентацията в пространството Simple Smile
 Не се притеснявай за левичарството , а провери слуха на детенцето си!  bouquet

# 5
  • Мнения: 4 053
синът ми е на 6 години и е левичар,
но наистина от описаното от теб няма нищо вярно,
защото той проговори на година и 10 месеца и то доста правилно изговаряше думите,
а виж за ината мисля,че няма нищо общо това дали ще е левичар или не Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 11 658
Синът ми също е левичар и няма нищо лошо в това!За ината да беше инат,но не знам дали има нещо общо с това че е левичар.Проговори не съвсем рано,но не и късно.Имаше проблем със шипящите звуци,които на 7 години ги коригирахме за 3 месеца чрез логопед.
Иначе и той се хранеше с лява ръка,посягаше с лява ръка и риташе с ляв крак на вашата възраст.

# 7
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Да се включа и аз.Синът ми е левичар.Че е инат,да така е,но той сравнително бързо се научи да говори,като се има предвид,че е претърпял две операци,заешка и вълча уста.

# 8
  • Мнения: 1 181
Забелязвам че Павел в повечето случаи борави с лявата ръка - хранене, рисуване и т.н. Незнам дали ще бъде левичар. Факт е, че говори малко и по бебешки изговаря думите, има проблеми със някои звуци като "к" и "в",  също, че е инат. Но пък иначе е добре ориентиран за пространството. Може всичко да е съвпадение. Времето ще покаже.

# 9
написаното във вестника се отнася само за някои деца.Имат предвид това,че при деца,които си служат с дясната ръка е по-развито лявото полукълбо на мозъка(което "отговаря" за говора),а при левичарите е развито по-добре дясното полукълбо.За съвета да я заведа на лекар-посетихме добър специалист,според които няма проблеми със слуха,развива се нормално.А безспорен е факта,че реакциите на левичарите са по-бързи.Те обикновено са доста емоционални,в повечето случаи са надарени с художествен усет и способности.От 3 годишни започват да рисуват справейки се по-добре от връстниците си.У тях се развиват и музикални способности-те имат съвършен слух.С една дума левичарите са надарени творчески и много често именно те предлагат на света нетрадиционни решения или нестандартни идеи.

# 10
Здравейте, пише Ви една майка-левичарка. Ние, левичарите, не сме по-различни от другите хора. Това не ми е попречило да бъда отличничка в училище/сред най-добрите в класа/, да завърша висше образование /с отличен успех/ и да имам добре платена, обещаваща работа.  Всъщност , в повечето ситуации се справях значително по-добре от съучениците си -десничари. Децата-левичари просто използват лявата си ръка, както Вие използвате дясната. Няма никаква разлика в способностите, или развитието им.

Ако усещате,че може би има някакъв проблем с детенцето, то той не се дължи на факта ,че използва предимно лявата си ръка. Най-добре е да се консултирате със специалист.

Дано притесненията да се окажат напразни   bouquet



# 11
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
След като казва "мама", значи чува.
У дома имаме левичари, мъжа ми, баба ми беше, сега и сина ми.
Баба ми беше от онези домакини, на които цялата къща свети, винаги има нещо вкусно за ядене и всяка неделя - сладкиш или баница, освен това умееше да плете, шие и тн.
Мъжът ми е също много сръчен и оправен, наистина с много бързи реакции.
Малкият не говори, но това е резултат от заболяване, а не е от левичарството.
Той се роди с увреждане и първата година беше непрестанна борба за живота му.
Сега изпробваме какво ли не, за да го стимулираме да говори, работим с логопед и специален педагог.

Ако детето използва толкова малко думи, заведи го по-скоро на логопед, като потърсиш някой, който работи с малки деца, защото не всички имат търпението и квалификацията.
В подфорума за деца с увреждания пишат няколко много добри логопеди.

# 12
  • Мнения: 183
Дъщеря ми е левичарка,проговори(даже е силно казано,че говори)на три години.Инатче е и много емоционална, но не знаех, че е от левичарството.

# 13
  • Мнения: 3 537
Моето дете също е левичар, предполагам,че го е наследил от леля си....не мисля да го мъча да яде, пише,рисува  и т.н. с другата ръка.Както си му е най-удобно на детето -така! Като се сетя как мъчеха сестра ми в училище за пише с дясната ръка.... Rolling Eyes ....но въпреки всичко не успяха, за сметка на дясната с която пише отвратително грозно,със лявата ръка пише и рисува много красиво Wink

# 14
Послушах съвета ви и днес заведох малката на логопед.Лекарката беше много любезна и ме увери,че още е рано за логопед.Важно е,че е започнала да казва някои думи.Според нея,когато липсва говор до 4г.,тогава вече има място за притеснение, ние сме още на 2г. и 8м.След 6 месеца ако няма подобрение отново ще я заведа.Преди нас имаше момиченце на 4,5 г. което сега проговаря.Така,че случаи всякакви.Надявам се всичко да си дойде на мястото.Сега съм по-спокойна и защото ме увери,че няма аутичен вид,такива деца не можели въобще да говорят.Може и да има нещо вярно за левичарството.Хващам се за това като "удавник за сламка" и се моля всичко да бъде наред.

Общи условия

Активация на акаунт