МАЙЧИНСТВО ПО ВРЕМЕ НА ДОКТОРАНТУРА

  • 7 588
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 139
здравейте всички.
искам да помоля за помощ хората, които са запознати с темата.
става дума за майчинство, но сам докторант.
ходих до НОЙ, обясниха ми, че трябвало да отида в общината, в социален отдел.
днес ходих, там пък се оказа, че имам право на социално майчинство, но по доход, искат
доход до 200лв/член от семейството.
тъй като мъжът ми го осигуряваха до скоро на много висока заплата, не мога да се класирам за такова майчинство.
и така два месеца преди да родя се оказа, че нямам право на майчинство.
някой да е наясно с тези въпроси и да даде съвет?
дали наистина е така? има ли смисъл да разпитвам още или просто нямам никакъв шанс?

в НОЙ ме убедиха, че не мога да се самоосигурявам, тъй като вземам стипендия Simple Smile.
бе въобще се озовах в задънена улица...

# 1
  • Мнения: 288
.. в темата "Майчинството-счетоводно" съм отговорил на една твоя колежка с подобен казус .. прегледай написаното .. но ако наистина раждаш след 2 месеца  Thinking .. нямаш много варианти .. все пак .. за предстоящо раждане се разбира мааалко по рано ..  Wink
П.С. .. иначе от НОИ са прави .. така е .. и аз не бях наясно допреди 2 м. за докторантите .. да е живо и здраво счетито на СУ че ме поосветли ..   bouquet

# 2
  • Мнения: 61
Редовните докторанти получават стипендия и не се осигуряват от държавата за пенсия, болест и майчинство. Те са осигурени само здравно. За да получаваш болнични за бременност, раждане и гледане на дете трябва да се осигуриш някъде /сама или от фирма/.

# 3
  • Мнения: 7 640
аз мисля, че може да те осигурява някой работодател- на редовния докторант не е забранено да работи, все пак.
Уви май е късничко Sad

# 4
  • Мнения: 471
За съжаление на редовния докторант е забранено да работи на пулен работен ден защото редовната докторантура се смята за такъв работен ден. Имаме право да работим само на граждански договор или на половин работен ден. Аз сам същия случай и също ще райдам след около 2 месеца и до сега нямаше начин да се осигуря сама и май ще си остана ез майчинство. Ако имате идеи казвайте..

# 5
  • Мнения: 7 640
пише ли го изрично, че е забранено да се работи? Аз не съм виждала подобна наредба.

# 6
  • Мнения: 471
Пише го изрично в наредбата за докторантурите.... не съм сигурна как точно и беше името но съм проверила специално.... и поради тази причина се водя на половин работен ден сега.

# 7
  • сто акровата гора
  • Мнения: 230
Редовните докторанти получават стипендия и са осигурени само здравно. За да получаваш болнични за бременност, раждане и гледане на дете трябва да се осигуриш някъде /сама или от фирма/, обаче трябва да имаш поне 6 месеца без прекъсване осигуровки, а то със задна дата не може. Остава ти вариантът мъжът ти ако е осигурен да получава майчинството, а ти си продължаваш докторантурата. Не знам точно как става, но знам че може, една приятелка направи така. Може би някой счетоводител може да ти даде повече подробности. Успех  Hug

# 8
  • Мнения: 75
здравей, аз също допреди една година бях прекъснала докторантурата си заради излизане в отпуск. За съжаление докторантурата не се брои за трудов стаж и при нея не важи нищо нито болни4ни нито майчинство, аз за да мога да изляза по майчинство си плащах осигуровки към една фирма, иначе не ставаше, аз също знам че докторантите по време на докторантурата не могат да работят на трудов договор,по - точно това май доста зависи от ръководителя ти и от университета към който си. Аз бях докторант в СУ Химически факултет и нямах право да работя другаде, но имам познати от философския факултет и те си работят при това на трудов договор и си получават и докторантската стипендия.
така че ако можеш някъде си намери някой да е осигури, не съм сигурна дали не става със задна дата.
пожелавам ти успех и всичко да е наред

# 9
  • София
  • Мнения: 43 903
ухх мн тъпо, но  е така...имам въпрос - като си била при соц - те колко назад гледат колко е дохода - полувин или една година...мн ще съм ти благодарна за отговор. Че и аз не взимам майчински, защото пък съм била на граждански д-р, не на трудов, а от юни вече сме с под 200 лв на човек, та се чудя дали да ходя до социалните...Simple Smile

# 10
  • Мнения: 139
доходите ги вземат една година назад Sad.
и мен това много ме бърка.
но разбрах, че може да зачакаш да ти падне дохода до 200лв на човек след раждането на бебето
и тогава да си подадеш документите за социално майчинство.

# 11
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
При докторантура няма законова забрана да се работи на пълен работен ден на друго място, ако щеш и на две. Това важи и за редовната докторантура. До преди две години беше забранено, но бяха направени промени в наредбата. 
Истината  за майчинските е, че няма как да ги вземеш от там. Трябва лично да си се осиугрявала или да си се водила на работа някъде другаде (както беше при мен). Друг е въпросът на какъв етап от докторантурата си, къде точно я караш и т.н. и дали имаш възможност да я продължиш без да прекъсваш. С втората си бременност аз не прекъснах, вземах си редовно задължителните изпити за първата година и пишех чат-пат, добре че не беше много времеемко, а и трудът, който се изисква го полагаш от къщи без проблеми. Това минава, ако си в определени университети с определени преподаватели. Така или иначе всички докторанти, които познавам от там работят на други места и за преподавателят е без значение дали са заети с работа или са вкъщи и си гледат децата. Така можеш да продължиш да вземаш стипендия още година, примерно, през което време да се самоосигуряваш и после да излезеш по  майчински до навършване две години на детето например, ако толкова искаш да си удължиш срока на докторантурата.  Поне при мен така се получи. Като се роди дъщеря ми продължих редовна докторантура, но после забременях за трети път и предцених, че няма шанс да се вместя в тригодишния срок за приключването й, за това подадох молба за излизане в майчинство въз основа на акта за раждане на второто дете. Имам право да удължа с още една година до навършване на три години на детето. После има варианти и за преминаване в задочно, което още повече я удължава.

# 12
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 366
Докторантите не могат да се осигуряват като такива, но могат да почнат работа и от там да получават майчинство. ако не прекъснат докторантурата - вземат и стипендия. но няма как да движат нещата по нея, докато се грижат за бебе, ако нямат помощ от близки. поне аз не можах.
Можеш да вземаш майчинство, ако през целия си живот имаш поне 6 месеца стаж (когато и да е, не само 6 месеца непрекъснато преди раждане, макар да е желатено заради промените, касаещи срока на болничните около него) и когато дойде време да раждаш да си на трудов договор с работодател. Желателно е да е безсрочен, че има врътки в останалите случаи. За тях не съм компетентна.
Бях редовна докторантка с първото дете и не успях да ползвам нищо, защото тогава нямахме право нито да се самоосигуряваме като такива, нито да работим. Радвам се,че има промени и сегашните докторанти могат да се възползват от новите възможности

# 13
Здравейте, искам да се обърна към вас за помощ.Става въпрос за следното: от 2004г до 12.2005г работих по постоянен трудов договор към Института, в които към момента от 01.2006г съм зачислена на редовна докторантура.Сега съм в 7-ми месец и ме интересува дали стажът ще ми се признае за получаване на майчиство или като докторант нямам право на майчинство, а на соц-лни, които са в рамките на 1година?Благодаря Ви предваротелно

# 14
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 366
Здравейте, искам да се обърна към вас за помощ.Става въпрос за следното: от 2004г до 12.2005г работих по постоянен трудов договор към Института, в които към момента от 01.2006г съм зачислена на редовна докторантура.Сега съм в 7-ми месец и ме интересува дали стажът ще ми се признае за получаване на майчиство или като докторант нямам право на майчинство, а на соц-лни, които са в рамките на 1година?Благодаря Ви предваротелно

нямаш право на майчинство като докторант, защото не ти се плащат социални осигуровки като такава, няма начин и да се самоосигуряваш като такава. това е пропуск в законодателството, с който засега никой не се е занимавал. но е достатъчно дори и сега да те назначат някъде (дори ти да плащаш сама осигуровките си, като много други мами). желателно на постоянен договор. попитай в института дали са склонни да прекъснеш докторантурата си (по семейни или здравословни причини) и да те вземат отново като служител. ако не - търси при познати. няма забрана за редовните докторанти и да работят някъде. успех

Общи условия

Активация на акаунт